Έφυγε με το “διπλό” η Γιουβέντους, ισόπαλες Μπολόνια και Ουντινέζε

Η Γιουβέντους έφυγε με το “διπλό” από την έδρα της ΣΠΑΛ (1-2), στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής της Serie A.

Ισόπαλες αναδείχθηκαν Μπολόνια και Ουντινέζε με 1-1. Ο Παλάσιο στις καθυστερήσεις στέρησε την νίκη από την Ουντινέζε.

Η Γιουβέντους συνεχίζει να βρίσκεται στην πρώτη θέση με 60 βαθμούς. Στην τελευταία θέση με 15 μόλις βαθμούς βρίσκεται η ΣΠΑΛ.

Η Ουντινέζε βρίσκεται στην 15η θέση, έχοντας 27 βαθμούς και η απόσταση της από τη ζώνη του υποβιβασμού είναι 5 βαθμοί. Από την άλλη η Μπολόνια βρίσκεται στη μέση της βαθμολογίας έχοντας 33 βαθμούς.

ΣΠΑΛ – Γιουβέντους 1-2

Η Γιουβέντους ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι και μόλις στο 5ο λεπτό ο Κριστιάνο Ρονάλντο σκόραρε, ανοίγοντας το σκορ. Ωστόσο ο διαιτητής ύστερα από εξέταση στο VAR ακύρωσε το τέρμα του Πορτογάλου, υποδεικνύοντας οφσάιντ.

Η Γιουβέντους ήταν κυρίαρχη μην αφήνοντας περιθώρια στη ΣΠΑΛ. Ο Κουαδράδο έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 10′, με το σουτ του να καταλήγει λίγο άουτ. Στο 18′ και πάλι ο Κολομβιανός πήρε τη μπάλα, έκανε το σπριντ, όμως το σουτ που δοκίμασε δεν βρήκε στόχο.

Η Γιούβε τελικά άνοιξε το σκορ στο 33′. Ο Κουαδράδο βρήκε ωραία τον Κριστιάνο Ρονάλντο, εκείνος πήρε τη μπάλα και με πλασέ μέσα από την περιοχή σκόραρε για το 1-0.

Ίδιο σκηνικό και στο δεύτερο ημίχρονο με την “Μεγάλη Κυρία” να έχει την κατοχή και τον πρώτο λόγο. Ο Ράμσεϊ στο 58′ βρέθηκε αμαρκάριστος στην άκρη της περιοχής, σούταρε, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι.

Το 2-0 για τους φιλοξενούμενους ήρθε στο 60′. Ο Ντιμπάλα έστρωσε ωραία για τον Ράμσεϊ, με τον Ουαλό μέσα από την περιοχή να σκοράρει.

Η ΣΠΑΛ κατάφερε να μειώσει 2-1 στο 69′ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Αντρέα Πετάγκνα.

Μπολόνια – Ουντινέζε 1-1

Η Μπολόνια είχε περισσότερες ευκαιρίες, ωστόσο η Ουντινέζε ήταν αυτή που πέτυχε το τέρμα που έψαχνε. Στο 33ο λεπτό, μετά από σέντρα του Ντε Πολ από εκτέλεση φάουλ, ο Οκάκα πήδηξε ψηλότερα από όλους και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, για το 1-0. Ο Ιταλός επιθετικός πέτυχε το 5ο του τέρμα σε 21 εμφανίσεις φέτος με την Ουντινέζε.

Η Μπολόνια προσπάθησε να βγάλει αντίδραση, απειλώντας με μακρινά σουτ. Οι προσπάθειες των παικτών του Μιχαΐλοβιτς δεν απέδωσαν, μέχρι τις καθυστερήσεις του παιχνιδιού. Στο 90+4′ η Μπολόνια βρήκε το γκολ που έψαχνε με σκόρερ τον Παλάσιο, που με πλασέ μέσα από την περιοχή διαμόρφωσε το τελικό 1-1.