Έφυγε με το διπλό στο 90′ η Α.Ε.Κ. από την Τρίπολη

Σε μία απίθανη αναμέτρηση στο “Θεόδωρος Κολοκοτρώνης” η Α.Ε.Κ. πήρε μεγάλο διπλό με σκορ 2-3 πετυχαίνοντας το νικητήριο τέρμα στο 90’+2.

Ένα παιχνίδι που τα είχε όλα. Ένταση, πληθώρα φάσεων, υψηλό ρυθμό και πέντε γκολ.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε πολύ δυνατά με τον Αστέρα Τρίπολης να ανοίγει το σκορ μόλις στο τρίτο λεπτό. Ο Ριέρα “χόρεψε” δύο παίκτες της Α.Ε.Κ. κι έβγαλε μία πανέξυπνη κάθετη μπαλιά στον Λουίς Φερνάντες, με τον συμπατριώτη του από θέση τετ-α-τετ να νικάει τον Μπάρκα με όμορφο τελείωμα.

Εν συνεχεία οι φιλοξενούμενοι δεν σάστισαν από αυτό το γρήγορο γκολ και πήραν αμέσως τα ηνία του παιχνιδιού στα χέρια τους. Η συνεχόμενη πίεση στα καρέ του Αστέρα απέδωσε καρπούς στο 15′ όπου ο Ολιβέιρα με κεφαλιά έφερε το ματς στα ίσια έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Βέρντε από τα αριστερά.

Μέχρι και το 30ο λεπτό οι παίκτες της Α.Ε.Κ. ήταν αυτοί όπου είχαν την κατοχή της μπάλας και την υπεροχή μες τον αγωνιστικό χώρο, με τους γηπεδούχους να ανεβαίνουν και να κερδίζουν μέτρα στο τελευταίο τέταρτο του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Δικεφάλου μετά από αλλεπάλληλες ευκαιρίες και χαμένα τετ-α-τετ κατάφεραν να ανατρέψουν το σκορ χάρη σε προσωπικό τέρμα του Μάρκο Λιβάγια που νίκησε σε τετ-α-τετ τον Παπαδόπουλο σε μία φάση αντεπίθεσης στο 68′.

Στο 72′ ο Αστέρας κέρδισε πέναλτι σε μία φάση όπου ο Μπαράλες έβαλε σωστά το κορμί του και κέρδισε πανέξυπνα το πέναλτι από τον Μπακάκη, που τον έριξε στο έδαφος. Την εκτέλεση την ανέλαβε ο ίδιος όπου και σκόραρε στέλνοντας τον Μπάρκα στην αντίθετη γωνία (73′).

Στο 90’+2 σέντρα του Παουλίνιο από τα δεξιά στο δεύτερο δοκάρι και με σκαστή κεφαλιά ο Σιμόες έστειλε την μπάλα στα δίχτυα δίνοντας ξανά το προβάδισμα στην Ένωση και σημειώνοντας το τελικό 2-3.

Λεπτό προς λεπτό:

Α’ ημίχρονο:

3′ Ξεκίνημα με γκολ για τον Αστέρα! Ο Ριέρα άδειασε δύο αντιπάλους του, έβγαλε πανέξυπνη κάθετη πάσα στον κενό χώρο για τον Λουίς Φερνάντες, με τον συμπατριώτη του από θέση τετ-α-τετ να νικάει τον Μπάρκα με ένα ωραίο τελείωμα.

11′ Σουτ του Σιμόες από τα όρια της μεγάλης περιοχής, η μπάλα πέρασε άουτ.

15′ Ισοφάρισε η Α.Ε.Κ. με κεφαλιά του Ολιβέιρα μες την καρδιά της μεγάλης περιοχής έπειτα από όμορφη εκτέλεση φάουλ του Βέρντε από τα αριστερά.

30′ Σουτ του Παουλίνιο αποκτά δεξιά μέσα στην μεγάλη περιοχή, η μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτυών του Παπαδόπουλου.

38′ Πολύ μεγάλη ευκαιρία για τον Αστέρα με τον Ριέρα να μην μπορεί υπό πίεση να στείλει την μπάλα στα δίχτυα μέσα από την μεγάλη περιοχή.

44′ Ο Ολιβέιρα έσπασε εξαιρετικά την μπάλα στον επερχόμενο Βέρντε, ο οποίος από πλάγια θέση τετ-α-τετ νικήθηκε από τον πορτιέρο του Αστέρα.

Β’ ημίχρονο:

56′ Έκρυψαν την μπάλα οι παίκτες τις Α.Ε.Κ. με τον Σιμόες να κάνει ένα μακρινό συρτό σουτ με την μπάλα να περνάει άουτ.

60′ Τεράστια ευκαιρία για την Α.Ε.Κ. με τον Λιβάγια να μην μπορεί να νικήσει τον Παπαδόπουλο σε τετ-α-τετ μέσα από την μικρή περιοχή!

62′ Φάση διαρκείας στα καρέ του Αστέρα με τους φιλοξενούμενους να μην βρίσκουν τρόπο να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα.

64′ Ακόμη μία τεράστια ευκαιρία για την Α.Ε.Κ. με τον Βέρντε να μην μπορεί φάτσα με το τέρμα να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

68′ Ανατρέπει το σκορ η Α.Ε.Κ. με τον Λιβάγια να σκοράρει. Γρήγορη αντεπίθεση των παικτών της Α.Ε.Κ. με τους Ενωσίτες να μην καταφέρνουν να χάνουν ένα ακόμη τετ-α-τετ.

72′ Πέναλτι για τον Αστέρα! Ο Μπαράλες βάζει σωστά το κορμί του και κερδίζει πανέξυπνα το πέναλτι από τον Μπακάκη, που τον έριξε στο έδαφος!

73′ Γκολ για τον Αστέρα! Την εκτέλεση την ανέλαβε ο ίδιος ο Μπαράλες στέλνοντας τον Μπάρκα στην άλλη γωνία.

90’+2 Σέντρα του Παουλίνιο από τα δεξιά και με σκαστή κεφαλιά ο Σιμόες έστειλε την μπάλα στα δίχτυα δίνοντας ξανά το προβάδισμα στην Ένωση.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Αστέρας Τρίπολης (Μπόρχα Χιμένεθ): Παπαδόπουλος, Κώτσιρας Κυριακόπουλος, Αντζουλάς, Βαλιέντε, Σουάρεθ, Ιγκλέσιας, Λ. Φερνάντες(76 Καπίγια), Μπ. Φερνάντες, Ριέρα(85′ Σίτο), Μ. Φερνάντες(64′ Μπαράλες).

Α.Ε.Κ. (Νίκος Κωστένογλου): Μπάρκας, Βράνιες, Τσιγκρίνσκι, Μπακάκης, Παούλινιο, Γαλανόπουλος(46′ Σιμάο), Βέρντε(81′ Ντέλετιτς), Σίμοες, Χούλτ, Λιβάγια, Ολιβέιρα(45’+2 Αλμπάνης).

Κίτρινες κάρτες: Ιγκλέσιας(27′), Σουάρεθ(53′), Μπ. Φερνάντες(56′), Μπαράλες(82′)/Βράνιες(27′), Σιμόες(36′), Λιβάγια(69′), Μπακάκης(73′)