Πήρε το διπλό η Ίντερ

Νικήτρια αναδείχθηκε η Τζένοα κόντρα στην Φιορεντίνα, ενώ και η Ίντερ απέσπασε τους τρεις βαθμούς από την Κάλιαρι. Η Τορίνο νίκησε την Αταλάντα, ενώ η Σασουόλο επικράτησε απέναντι στη Σαμπντόρια, στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής της Serie A.

Κάλιαρι-Ίντερ

Νικήτρια αναδείχθηκε η Ίντερ κόντρα στην Κάλιαρι με 2-1, στην έδρα της δεύτερης.

Στο 27ο λεπτό της αναμέτρησης ο Μαρτίνες έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους. Ο Πέντρο στο 50’ μετά από πάσα του Νάντες σκόραρε και έφερε το ματς στα ίσα.

Ο Λουκακου στο 72’ με εύστοχο πέναλτι διαμόρφωσε το τελικό 2-1 για την ομάδα του Κόντε.

Αταλάντα-Τορίνο

Με 3-2 επικράτησε η Τορίνο απέναντι στην Αταλάντα στην Πάρμα.

Ο Μπονιφαζι στο 24ο λεπτό άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους. Ο Ζαπάτα στη συνέχεια όμως σκόραρε δυο φορές στο 38’ και στο 54’. Τρία λεπτά αργότερα ο Μπερενγκέρ έφερε ξανά το ματς στα ίσα. Το τελικό 2-3 του αγώνα πέτυχε ο Ίτσο στο 66’ χαρίζοντας έτσι τη νίκη στην ομάδα του.

Τζένοα-Φιορεντίνα

Τη νίκη πήρε η Τζένοα απέναντι στην Φιορεντίνα με 2-1.

Μόλις στο 11ο λεπτό της αναμέτρησης ο Ζαπάτα έγραψε το 1-0 για τους γηπεδούχους. Στο 65’ ο Κουαμέ έκανε το 2-0, ενώ έντεκα λεπτά αργότερα με εύστοχο πέναλτι ο Πουλγάρ μείωσε στο τελικό 2-1.

Σασουόλο-Σαμπντόρια

Χωρίς δυσκολία η Σασουόλο νίκησε τη Σαμπντόρια με 4-1

Το σκορ της αναμέτρησης άνοιξε ο Μπεράρντι για τους γηπεδούχους στο 29ο λεπτό, ενώ εφτά λεπτά αργότερα ο ίδιος έκανε το 2-0. Ο 25χρονος επιθετικός στο 43’ σημείωσε χατ-τρικ και τέσσερα λεπτά αργότερα ο Τραορέ πέτυχε το 4-0.

Οι φιλοξενούμενοι το μόνο που κατάφεραν να κάνουν είναι να μειώσουν σε 4-1 στο 67’ με το εύστοχο πέναλτι του Κουαλιαρέλα.

Λέτσε-Βερόνα

Την ίδια ώρα η Βερόνα νίκησε στην έδρα της τη Λέτσε με 1-0.

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Πεσίνα στο 81ο λεπτό και χάρισε έτσι τη νίκη στην ομάδα του.

Ουντινέζε-Πάρμα

Μεγάλη νίκη στην έδρα της Ουντινέζε πήρε η Πάρμα με 3-1.

Μόλις στο 17ο λεπτό της αναμέτρησης ο Λασανια έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους. Αυτό όμως δεν ήταν αρκετό, καθώς στο 43’ ο Ζερβίνιο έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και ισοφάρισε.

Στη συνέχεια ο Γκαγκλιολο στο 59’ πέτυχε το 2-1 για τους φιλοξενούμενους, ενώ το τελικό 3-1 για την Πάρμα το σημείωσε ο Ινγκλέζε στο 75.