Έγινε «σκόνη» η Άουγκσμπουργκ, νίκη για την Αρμίνια

Καθάρισε την Άουγκσμπουργκ η Στουτγκάρδη, νίκησε και η Αρμίνια Μπίλεφελντ τη Χέρτα

Για την 15η αγωνιστική του γερμανικού πρωταθλήματος, η Στουτγκάρδη νίκησε με 1-4 εκτός έδρας την Άουγκσμπουργκ, ενώ με 1-0 νίκησε η Αρμίνια την Χέρτα.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν με το πέναλτι του Νίκο Γκονζάλες στο 10’. Λίγα λεπτά αργότερα διεύρυνε σε 0-2 με τον Σίλας (29’). Όσο περνούσαν τα λεπτά η Στουτγκάρδη διαχειρίζονταν το σκορ, αλλά με την έναρξη της επανάληψης και στο 46′ μείωσαν το σκορ με δράστη τον Ρίχτερ (46’). Η Στουτγκάρδη ωστόσο σημείωσε άλλα δυο γκολ με τους Κάστρο στο 66’ και Ντιντάβι 87’.

Χρειάστηκε δύο μήνες η Αρμίνια Μπίλεφελντ για να δει την χαρά της νίκης και το 1-0 την βοήθησε μείνει οριακά πάνω από την επικίνδυνη ζώνη. Η ομάδα του Ούβε Νόιχαους πηρε ανάσα κόντρα στη Χέρτα Βερολίνου, με το μοναδικό τέρμα του Γιαμπό στο 64’.