Basket League: Ο Παναθηναϊκός νικητής του αθηναϊκού ντέρμπι με την ΑΕΚ

Ο Παναθηναϊκός ήταν ο νικητής του αθηναϊκού ντέρμπι για την A1 Basket League και δείχνοντας ανωτερότητα επικράτησε της ΑΕΚ

Οι “πράσινοι” πήραν μια νίκη γοήτρου, έπειτα από τα συνεχόμενα αρνητικά αποτελέσματα που είχαν σε Ελλάδα και Ευρώπη και επικράτησαν με 80-75 επί της ΑΕΚ, για την 11η αγωνιστική της A1 Basket League.

Ο Νέντοβιτς ήταν εξαιρετικός με 19 πόντους και 4/8 τρίποντα, ενώ μεγάλο ματς έκανε ο Παπαγιάννης με 18 πόντους και 13 ριμπάουντ και ο Μήτογλου με 17 πόντους και 7 ριμπάουντ

Ο Γιανίκ Μορέιρα με 21 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της ΑΕΚ, έχοντας βοήθειες από τον Κιθ Λάνγκφορντ με 14 πόντους και τον Νίκο Γκίκα με 12π.

Ο αγώνας

Δυναμικά μπήκαν οι δύο ομάδες στον αγώνα με τον Νέντοβιτς να φτάνει γρήγορα τους 9 πόντους με 3/3 τρίποντα και να βάζει μπροστά από νωρίς τον Παναθηναϊκό με 16-11 (5′). Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε  στο +6 για τον Παναθηναϊκό (24-18), την ώρα που η ΑΕΚ τα περίμενε σχεδόν όλα από Κιθ Λάνγκφορντ και Γιανίκ Μορέιρα (είχαν τους 16/18 πόντους της ομάδας τους).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου με δημιουργό τον Λάνγκφορντ (3 ασίστ) και τον Μόουζες να σκοράρει 5 πόντους έκαναν σερί 11-0 και ανέτρεψαν το σκορ σε 29-24 (13′). Ο Νεμάνια Νέντοβιτς με τον Γιώργο Παπαγιάννη ήταν αυτοί που με διαδοχικά καλάθια ανέτρεψαν πολύ γρήγορα την κατάσταση, μέχρι το νέο +6 (43-37) της ανάπαυλας.

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο ΟΑΚΑ ξεκίνησε με την ΑΕΚ να προσπαθεί να επιβάλλει τον ρυθμό της και να τα καταφέρνει μέσα από την άμυνα της, η οποία μετέτρεψε το σκορ σε 54-53. Οι πράσινοι χάρη στην κυριαρχία τους στα ριμπάουντ (26-14) παρέμειναν μπροστά, 62-60 (28′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με το σκορ στο 67-62.

Ο Κιθ Λάνγκφορντ πέτυχε συνεχόμενους πόντους στην έναρξη της τελευταίας περιόδου για να επαναφέρει την Ένωση σε απόσταση δύο πόντων, 69-67 (32′). Οι “πράσινοι” με επιμέρους σκορ 7-2 προηγήθηκαν για πρώτη φορά με +9, 78-69 (37′). Η ΑΕΚ κατάφερε στο 39′ να μειώσει σε 78-75 με σερί 6-0, όμως οι 0/2 βολές του Ματσιούλις και τρία σερί άστοχα σουτ της ΑΕΚ έδωσαν τελικά την νίκη στο φινάλε στον Παναθηναϊκό με 80-75.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 43-37, 67-62, 80-75.

Παναθηναϊκός (Χαραλαμπίδης): Παπαγιάννης 18 (8/10 δίποντα, 2/2 βολές, 13 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 3 (0/6 σουτ, 3/5 βολές, 6 ριμπάουντ), Νέντοβιτς 19 (3/4 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 λάθη), Μήτογλου 17 (2/2 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 1/1 βολή, 7 ριμπάουντ), Σαντ Ρος 9 (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4 λάθη), Μακ, Μποχωρίδης 5 (1), Όγκαστ, Κασελάκης 7 (1), Καλαϊτζάκης, Γουάιτ, Μπεντίλ 2.

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Μορέιρα 21 (7/17 δίποντα, 7/10 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Λάνγκφορντ 14 (5/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 1/3 βολές, 5 ασίστ), Χρυσικόπουλος 3 (1), Γκίκας 12 (2/7 τρίποντα), Ρογκαβόπουλος, Ματσιούλις 11 (3/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Γιάνκοβιτς 4 (4 ασίστ), Μωραΐτης (0/6 σουτ, 4 ασίστ), Λοτζέσκι 5 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μόουζες 5.

Ομαδικά στατιστικά – Παναθηναϊκός: 17/28 δίποντα, 11/24 τρίποντα, 13/17 βολές, 39 ριμπάουντ (28+11), 17 ασίστ, 18 λάθη, 1 κλέψιμο, 3 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά – ΑΕΚ: 18/40 δίποντα, 9/24 τρίποντα, 12/20 βολές, 31 ριμπάουντ (16+15), 20 ασίστ, 7 λάθη, 9 κλεψίματα.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Οι δύο ομάδες θα δώσουν εξ αναβολής αγώνες την επόμενη εβδομάδα. Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ εκτός έδρας με τον Άρη (17/1) και η ΑΕΚ εντός έδρας με τον Προμηθέα (16/1).