Είδε… αστεράκια ο Άρης στην Τρίπολη

Ο Αστέρας Τρίπολης φόρτσαρε στο δεύτερο ημίχρονο και έριξε στο… καναβάτσο τον Άρη με ολική ανατροπή μέσα σε 5 λεπτά, παίρνοντας νίκη εξάδας.

Ο Αστέρας Τρίπολης επικράτησε του Άρη με 2-1 στο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης», για την 20η αγωνιστική της Super League.

Η ομάδα του Μίλαν Ράσταβατς έκανε το καλύτερο δεύτερο ημίχρονο της φετινής σεζόν και πέτυχε μια μεγάλη νίκη με ανατροπή. Μάλιστα είναι η πρώτη ήττα με των «κιτρινόμαυρων» σε παιχνίδι, που έχουν προηγηθεί.

Η ομάδα του Άκη Μάντζιου ήταν σαφώς ανώτερη στο πρώτο μέρος, είχε τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης και άνοιξε το σκορ με τον Μάνο (28′), ενώ οι γηπεδούχοι έδειχαν… ανήμποροι. Στο δεύτερο μέρος οι ρόλοι άλλαξαν και οι Αρκάδες χάρις τα γκολ των Κρέσπι (66′) και Ριέρα (70′) πήραν το τρίποντο.

Με αυτή τη νίκη ο Αστέρας βρίσκεται στην 6η θέση της βαθμολογίας με 33 βαθμούς, ενώ ο Άρης είναι στην 2η θέση με 39 βαθμούς.

Μετά από το πρώτο 10λεπτο, το οποίο ήταν αναγνωστικού χαρακτήρα, οι «κιτρινόμαυροι» άρχισαν να έχουν την υπεροχή και να γίνονται επικίνδυνοι. Στο 12′ είχαν και την την πρώτη τους καλή στιγμή, όταν ο Μάνος επωφελήθηκε από ένα λάθος του Καστάνιο, πάτησε περιοχή, όμως δεν κατάφερε να νικήσει τον Τσιφτσή.

Έπειτα από 5 λεπτά οι φιλοξενούμενοι ξανά απείλησαν, με τον Γκαρσία να πραγματοποιεί μια ωραία ατομική ενέργεια, αλλά το πλασέ του κατέληξε πάνω στον Άλβαρες. Η υψηλή πίεση έφερε άλλη μια ευκαιρία με τον Σάσα και στην συνέχεια το 1-0 για την ομάδα του Άκη Μάντζιου. Συγκεκριμένα, στο 28′ ο Σάσα βρήκε τον Μπερτόγλιο, εκείνος γύρισε για τον Μάνο και ο Έλληνας άσος σκόραρε.

Οι Αρκάδες στο πρώτο 45λεπτο δεν είχαν ούτε μια κλασική ευκαιρία. Η μοναδική καλή στιγμή τους ήταν μια κεφαλιά του Σίτο στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, ενώ στο 35′ οι Θεσσαλονικείς έφτασαν κοντά και στο δεύτερο τέρμα τους, με ένα ωραίο πλασέ του Μπερτόγλιο, που απέκρουσε εντυπωσιακά ο Τσιφτσής.

Στα πρώτα λεπτά της επανάληψης και συγκεκριμένα στο 52′ ο Άρης έσασε μεγάλη ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα του με κεφαλιά του Ματέο Γκαρσία. Ωστόσο, η ομάδα του Ράσταβατς είχε ανεβάσει τόσο ταχύτητα όσο και τις γραμμές τους, πιέζοντας αρκετά του «κιτρινόμαυρους», αλλά δίχως να γίνεται επικίνδυνη.

Μέσα σε 5 λεπτά όμως όλα άλλαξαν. Στο 66′ οι γηπεδούχοι έκαναν το 1-1, με τον Λουίς Φερνάντεθ να βρίσκει τον Κρέσπι, εκτελώντας ένα φάουλ και εκείνος να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα, ενώ στο 70′ ο σκόρερ του πρώτου τέρματος σέρβιρε στον Ριέρα και ο Ισπανός με ένα ωραίο πλασέ κάτω από τα πόδια του Σιαμπάνη έκανε το 2-1.

Στα 20 λεπτά που έμεναν οι φιλοξενούμενοι πήραν το ρίσκο και είχαν ανεβάσει πολύ ψηλά τις γραμμές τους, όμως δεν κατάφεραν να βρουν το γκολ της ισοφάρισης.

Κίτρινες: Μπελόκ – Ιωάννου, Μπεναλουάν, Τζέγκο

Αστέρας Τρίπολης: Τσιφτσής, Κώτσιρας, Άλβαρες, Καστάνιο, Σουάρεθ, Βαλιέντε, Καπίγια (60′ Ιγκλέσιας), Σίτο (60′ Αλί Μπαμπά), Λουίς Φερνάντεθ (82′ Μπελόκ), Ρετζίς,Τζίμας (60′ Ριέρα)

Άρης: Σιαμπάνης, Σάκιτς, Ροζ, Μπεναλουάν, Ιωάννου (74′ Σούντγκρεν), Σάσα (74′ Σίλβα), Τζέγκο (82′ Κάτσε), Μπερτόγλιο (64′ Ματίγια), Γκάμα, Γκαρσία (82′ Μήτρογλου), Μάνος