Απέδρασε με το διπλό η Λεβάντε από τη Μαδρίτη

Άξια νίκη με ανατροπή πέτυχε η Λεβάντε κόντρα στη Ρεάλ Μαδρίτης, με γκολ των Μοράλες και Ρότζερ.

Επαφή με την κορυφή φαίνεται να χάνει η Ρεάλ Μαδρίτης που γνώρισε την ήττα, με τη Λεβάντε να παίρνει τεράστιο τρίποντο στο “Αλφρέδο Ντι Στέφανο” επικρατώντας 1-2 για την 21η αγωνιστική της La Liga.

Ο Ασένσιο έβαλε μπροστά στο σκορ τους μερένγκες στο 13′ που είχαν μείνει από το 9′ με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Μιλιτάο, ωστόσο η Λεβάντε έπαιζε οργανωμένα πετυχαίνοντας μια άξια ανατροπή με τους Μοράλες (32′) και Ρότζερ (78′), έχοντας χάσει μάλιστα και πέναλτι με το σκορ στο 1-1.

Οι Μαδριλένοι έμειναν στο -7 από την κορυφή και με δύο ματς περισσότερα από την πρωτοπόρο Ατλέτικο Μαδρίτης.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ: Κουρτουά, Οντριοθόλα, Μιλιτάο, Βαράν, Μεντί, Καζεμίρο, Μόντριτς, Κρόος, Ασένσιο (82′ Αρίμπας), Αζάρ (60′ Βινίσιους), Μπενζεμά (82′ Ντίας)

ΛΕΒΑΝΤΕ: Αΐτορ, Μιραμόν, Ποστίγκο, Ντουάρτε, Κλερκ, Μελέρο, Ραντόγια, Μάλσα (60′ Ροτσίνα), Μοράλες (76′ Γκόμεθ), Λεόν (60′ Μπάρντι), Ρότζερ (83′ Βέτσο)

Εϊμπάρ- Σεβίλλη 0-2

Χωρίς ιδιαίτερη πίεση, η Σεβίλλη επικράτησε εκτός έδρας της Εϊμπάρ με 0-2 και ανέβηκε -προσωρινά- στην 3η θέση. Οι Ανδαλουσιάνοι, πέτυχαν από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο με τους Οκάμπος (με πέναλτι στο 28’) και Ζορντάν (55’) να διαμορφώνουν το σκορ.

Οι Σεβιγιάνοι με την 4η νίκη τους στα τελευταία 5 ματς για τη La Liga έφτασαν τους 39 βαθμούς, ενώ απέχουν 8 βαθμούς από την κορυφή και την Ατλέτικο Μαδρίτης.