Είχε… Άγιο Φερνάντες η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ!

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έφυγε από το «Γκούντισον Παρκ» με σπουδαίο «διπλό» κόντρα στην Έβερτον χάρη στην κλάση του Μπρούνο Φερνάντες, δίνοντας οξυγόνο στον Όλε Γκούναρ Σόλσκιερ που η καρέκλα του «τρίζει».

Μπορεί η Έβερτον να προηγήθηκε, όμως η επιθετική δεινότητα του Μπρούνο Φερνάντες που πέτυχε δύο γκολ και «σέρβιρε» το τρίτο, ήταν αρκετή για να δώσει τη νίκη με 1-3 στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με ανατροπή στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Premier League.

Έβδομη σερί εκτός έδρας νίκη στο αγγλικό πρωτάθλημα για τους θριαμβευτές. Ο Καβάνι πέτυχε το παρθενικό του γκολ με τους «κόκκινους διαβόλους». Για τους ηττημένους σκόραρε ο Μπέρναντ.

Η πρώτη καλή στιγμή ανήκε στους γηπεδούχους στο 6’. Ο Μπέρναντ έκανε τη σέντρα από την αριστερή πλευρά, ο Κάλβερτ-Λιούιν πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα κατέληξε πάνω από τα δοκάρια του Ντε Χέα.

Οι «κόκκινοι διάβολοι» απάντησαν στις ευκαιρίες στο 16’, όταν έπειτα από  ασταθή αμυντική απομάκρυνση, η μπάλα έφτασε στον Μαρσιάλ, ο οποίος εξαπέλυσε έναν «κεραυνό», αλλά η προσπάθειά του κατέληξε ελάχιστα άουτ.

Ένα λεπτό αργότερα, οι φιλοξενούμενοι απείλησαν εκ νέου με αξιώσεις. Ο Μάρκους Ράσφορντ θέλησε να παραβιάσει την εστία του Πίκφορντ, όμως το σουτ του πέρασε εκατοστά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας.

Στο 19’ τα μεγάλα αμυντικά προβλήματα τα οποία αντιμετωπίζει φέτος το σύνολο του Σόλκσιερ, έκαναν την εμφάνισή τους, με αποτέλεσμα τα «ζαχαρωτά» να ανοίξουν το σκορ.

Ο Πίκφορντ έκανε το βολέ, η μπάλα έφτασε στον Μπέρναρντ ο οποίος με ένα  ανεμικό σουτ  έστειλε την μπάλα να αναπαυτεί στη δεξιά γωνία του Ντε Χέα Ο Ισπανός πορτιέρε σίγουρα θα μπορούσε να έχει αντιδράσει καλύτερα.

Παρόλα αυτά, οι «μπέμπηδες» δεν άργησαν να φέρουν το παιχνίδι στα ίσια. Στο 25’, ύστερα από εξαιρετική συνεργασία στην αριστερή πτέρυγα, η μπάλα έφτασε στα πόδια του Σο, αυτός πραγματοποίησε σέντρα με στόχο τον Μπρούνο Φερνάντες και ο Πορτογάλος μεσοεπιθετικός σκόραρε για πρώτη φορά με κεφαλιά στο αγγλικό πρωτάθλημα διαμορφώνοντας το 1-1.

Ο Ντιν επιχείρησε στο 27’ να ξαναβάλει την Έβερτον σε θέση οδηγού, αφού μπήκε στη μεγάλη περιοχή, έκανε το σουτ, αιφνιδίασε τον Ντε Χέα αλλά η προσπάθειά του πήγε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Τελικά, στο 32’ η Γιουνάιτεντ τα έφερε όλα… τούμπα με τον φυσικό ηγέτη της να βρίσκει δεύτερη φορά δίχτυα στο ίδιο παιχνίδι. Μπρούνο Φερνάντες και Ράσφορντ συνεργάστηκαν άψογα, με τον τελευταίο να βρίσκει ελάχιστα την μπάλα στον αέρα και να στέλνει την μπάλα στο βάθος της εστίας.

Πιο κινητικοί στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι επιδίωξαν να βρουν γκολ ισοφάρισης. Στον αντίποδα, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ κατάφερε να βελτιωθεί στην άμυνα από τη στιγμή που πήρε τα ηνία στο σκορ.

Στο 72’ οι «μπέμπηδες» σπατάλησαν σπουδαία ευκαιρία για να κλειδώσουν το «διπλό». Ο Φρεντ έβγαλε εκπληκτική κάθετη πάσα, ο Ράσφορντ έγινε αποδέκτης της μπάλας, εξαπέλυσε ένα δυνατό σουτ, εντούτοις ο Πίκφορντ του είπε «όχι».

Οι «κόκκινοι διάβολοι» αντεπεξήλθαν στην πίεση που δέχθηκαν στα τελευταία λεπτά, ενώ στις καθυστερήσεις του ματς ο Έντισον Καβάνι «έβαλε το κερασάκι στην τούρτα» για το τελικό 1-3. Παρθενικό γκολ του «matador» με τα χρώματά της ομάδας από ασίστ που έβγαλε ο Μπρούνο Φερνάντες.

Κίτρινες: Χόλγκειτ, Άλαν, Φερνάντες, Φρεντ, Τοσούν, Ντουκουρέ

Έβερτον (Κάρλο Αντσελότι): Πίκφορντ – Κόουλμαν, Κιν, Χόλγκειτ, Ντιν –  Σίγκουρντσον (Ιγουόμπι 67’), Αλαν, Ντουκουρέ – Χάμες (Τοσούν 80’), Μπέρναρντ, Κάλβερτ-Λιούιν

Μάντεστερ Γιουνάιτεντ (Όλε Γκούναρ Σόλσκιερ): Ντε Χέα – Μπισάκα, Λίντελοφ, Μαγκουάιρ, Σο (Τουανζέμπε 68’) – ΜακΤόμινι, Φρεντ – Μάτα (Πογκμπά 82’), Μπρ. Φερνάντες, Ράσφορντ – Μαρσιάλ (Καβάνι 82’)