Πέρασε αέρα από το Άουγκσμπουργκ η Χέρτα, άνετη νίκη για Λειψία

Η Χέρτα πήρε μια εμφατική νίκη μέσα στην έδρα της Άουγκσμπουργκ, ενώ η Λειψία “καθάρισε” την Φράιμπουργκ.

Η Χέρτα έφτασε στην δεύτερη μόλις νίκη της για την φετινή σεζόν κόντρα στην Άουγκσμπουργκ, η Λειψία πήρε μια άνετη νίκη επί της Φράιμπουργκ και η Ουνιόν διέσυρε την Αρμίνια Μπίλεφελντ.

Την ίδια ώρα, Μάιντζ και Σάλκε αναδείχθηκαν ισόπαλες με 2-2, ενώ Στουτγκάρδη και Άιντραχτ μοιράστηκαν από έναν βαθμό με το ίδιο σκορ, για την 7η αγωνιστική της Bundesliga.

Άουγκσμπουργκ – Χέρτα 0-3

Η Χέρτα πήρε μόλις την δεύτερη νίκη της για την φετινή σεζόν, με εμφατικό τρόπο, στο WWK Arena.

Οι πρωτευουσιάνοι άνοιξαν το σκορ λίγο πριν τη λήξη του πρώτου μέρους και συγκεκριμένα στο 44′ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κούνια.

Στην επανάληψη “καθάρισαν” την υπόθεση νίκη χάρις τα γκολ των Λουκεμπάκιο (51′) και Πίατεκ (85′).

Με αυτή τη νίκη η Χέρτα βρίσκεται στην 12η θέση της βαθμολογίας με 7 βαθμούς, ενώ η Άουγκσμπουργκ είναι στην 9η θέση με 10 βαθμούς.

Λειψία – Φράιμπουργκ 3-0

Η Λειψία εξασφάλισε άνετα ένα σημαντικό τρίποντο κόντρα στην Φράιμπουργκ στο Red Bull Arena.

Οι “ταύροι” πήραν το προβάδισμα με τον Κονάτε στο 26ο λεπτό, ενώ κλείδωσαν τη νίκη με τα γκολ των Σάμπιτζερ (70′) και Ανχελίνο (89′)

Αυτή η νίκη φέρνει την Λειψία στην κορυφή της βαθμολογίας με 16 βαθμούς και την Φράιμπουργκ στην 14η θέση με 6 βαθμούς.

Ουνιόν Βερολίνου – Αρμίνια Μπίλεφελντ 5-0

Η Ουνιόν Βερολίνου διέσυρε την Αρμίνια Μπίλεφελντ με 5-0 στο Αν ντερ Άλτεν Φορστερέι.

Οι πρωτευουσιάνοι “καθάρισαν” τους φιλοξενούμενους από το πρώτο ημίχρονο χάρις τα γκολ των Έντο (3′), Άντριχ (13′) και Μπέκερ (45+2′).

Το “κερασάκι στην τούρτα” το έβαλαν στην επανάληψη οι Κρουζ (52′) και Τόιχερτ (89′).

Με αυτή τη νίκη η Ουνιόν βρίσκεται στην 4η θέση της βαθμολογίας με 12 βαθμούς, ενώ η Αρμίνια είναι στην 15η θέση με 4 βαθμούς.

Μάιντζ – Σάλκε 2-2

Μάιντζ και Σάλκε έμειναν στον… άσο στο Opel Arena, συνεχίζοντας αμφότερες να αγνοούν τη νίκη για τη φετινή σεζόν.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 6′ με τον Μπροζίνσκι, όμως οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με τον Ουθ στο 36′.

Στο 45+2′ ο Ματέτα ξανά έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του, όμως το αυτογκόλ του Σεντ Τζουστ στο 82′ διαμόρφωσε το τελικό 2-2.

Με αυτή την ισοπαλία η Μάιντζ παρέμεινε στην τελευταία θέση της βαθμολογίας με 1 βαθμό, ενώ η Σάλκε έμεινε στην 17η θέση με 3 βαθμούς.

Στουτγκάρδη – Άιντραχτ Φρανκφούρτης 2-2

Στουργκάρδη και Άιντραχτ Φρανκφούρτης μοιράστηκαν από έναν βαθμό στο Mercedes Benz Arena.

Οι γηπεδούχοι μπορεί να πήραν το προβάδισμα των 2 τερμάτων χάρις τα γκολ των Γκονζάλεζ (17′) και Κάστρο (37′), όμως οι “αετοί” έφεραν το ματς στα ίσια με τους Σίλβα (61′) και Άμπραχαμ (75′).

Αυτή η ισοπαλία φέρνει την Στουτγκάρδη στην 7η θέση της βαθμολογίας με 10 βαθμούς και την Άιντραχτ στην 10η θέση με τους ίδιους βαθμούς.