Έκανε την «έκπληξη» στην Αγία Πετρούπολη η Κλαμπ Μπιρζ

Μεγάλη εμφάνιση για την Κλαμπ Μπιρζ, η οποία πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Ζενίτ με γκολ στις καθυστερήσεις του αγώνα!

Στο εναρκτήριο ματς του έκτου ομίλου για την φάση των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ, η Κλαμπ Μπριζ, προηγήθηκε στο σκορ, ισοφαρίστηκε με τυχερό τρόπο και τελικά έφυγε αλώβητη από το «Κρεστόφσκι», αφού επικράτησε της Ζενίτ με 2-1, χάρη στα γκολ των Ντένις και Κεντελάρ. Για την ρωσική ομάδα είχε ισοφαρίσει προσωρινά ο Λόβρεν με πολύ όμορφη προσπάθεια.

Το ματς:

Τόσο η Ζενίτ όσο και η Μπριζ, μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο αρκετά προσεκτικές και κοιτούσαν να διαφυλάξουν τα μετόπισθεν και καμία δεν φαινόταν διατεθειμένη να αναλάβει τα ηνία του αγώνα. Ωστόσο μετά το πρώτο τέταρτο η Μπριζ «ξεθάρρεψε» και άρχισε να κρατάει και αυτή την μπάλα. Ουσιαστικά η κατοχή ήταν υπέρ των γηπεδούχων, καθώς η ομάδα του Κλεμέντ, προτίμησε να παραχωρήσει την μπάλα και να χτυπήσει στις αντεπιθέσεις. Αρκετά δίκαιο το 0-0 στο πρώτο μέρος.

Στην επανάληψη είχαμε εντελώς άλλο ματς, αφού στο γήπεδο επέστρεψαν δύο διαφορετικές ομάδες. Η πρώτη καλή φάση της αναμέτρησης ήταν για την Ζενίτ. Συγκεκριμένα στο 59ο λεπτό ο Αζμούν έφυγε στην αντεπίθεση και εξαπέλυσε ένα δυνατό σουτ, αλλά απομάκρυναν οι αμυντικοί της βελγικής ομάδας.

Ενώ η ομάδα του Σέμαν, ανέβαζε στροφές, κόντρα στην ροή του αγώνα και σε μία αδράνεια της άμυνας, ο Ντένις κατόρθωσε να σκοράρει με πλασέ μέσα από την μικρή περιοχή στο 63ο λεπτό. Το γκολ εξέτασε και ο VAR, αλλά δεν είδε κάτι το αντικανονικό και μέτρησε κανονικά.

Τότε η Ζενίτ έχασε δύο τρομερές ευκαιρίες, η πρώτη ήταν στο 65ο λεπτό με τον Καραβάεφ, το σουτ του οποίου κόπηκε πάνω στη γραμμή. Στη συνέχεια, ο Αζμούν έκοψε την βελγική άμυνα στα δύο με μία τρομερή πάσα, αλλά ο Ντριούσι έστειλε την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Όλα έδειχναν πως το γκολ της ισοφάρισης αργά ή γρήγορα θα ερχόταν και πράγματι αυτό συνέβη όταν στο 74ο λεπτό ο Λόβρεν βρήκε λίγα μέτρα έξω από την περιοχή και με πανέμορφο γκολ έγραψε το 1-1. Ο Κροάτης αμυντικός πήρε φόρα, έπιασε ένα γεμάτο σουτ με πολλή φάλτσο, η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι, έπειτα στον Χόρβαθ και κατέληξε στα δίχτυα του. Πάντως το τέρμα χρεώθηκε αυτογκόλ του Αμερικανού τερματοφύλακα.

Στις καθυστερήσεις του αγώνα, συγκεκριμένα στο 90+3′ ο 19χρονος Κεντελάρ στο ντεμπούτο του, όντας εντελώς αμαρκάριστος μέσα στην περιοχή πέτυχε σαν σε προπόνηση το «χρυσό» γκολ για την Μπριζ και χάρισε μία σπουδαία νίκη στην ομάδα του!

Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης (Σεργκέι Σέμακ): Κερζακόφ, Καραβάεφ, Ρακίτσκι, Λόβρεν, Κρουγκοβόι, Οζντόεφ (88’ Γερόχιν), Μπάριος, Αζμούν, Κουζιάγιεφ (72’ Γουέντελ), Ντριούσι (72’ Μοστοβόι), Τζιούμπα.

Κλαμπ Μπριζ (Φιλίπ Κλεμέντ): Χόρβαθ, Ρίκα, Σομπόλ, Μέχελε, Μάτα, Βανάκεν, Ριτς, Φόρμερ, Ντένις, Ντιατά (78’ Λανγκ), Ντε Κεντελάρ, Ντένις (82’ Μπαντζί)