Καθάρισε με Μοράτα η Γιουβέντους

Τι και αν δεν είχε τον Κριστιάνο Ρονάλντο ούτε σήμερα, η Γιουβέντους είχε τον Αλβάρο Μοράτα που σκόραρε δις χαρίζοντας της τη νίκη, στην πρεμιέρα του Champions League.

Η αυλαία των ομίλων του Champions League άνοιξε με τη νίκη της Γιουβέντους με 0-2 στην έδρα της Ντιναμό Κιέβου (μαζί με το παιχνίδι Ζενίτ-Κλαμπ Μπριζ).

Οι «μπιανκονέρι» παρατάχθηκαν με απουσίες απέναντι στους Ουκρανούς, καθώς ο Αντρέα Πίρλο δεν είχε στη διάθεσή του τους Κριστιάνο Ρονάλντο, Ματιέ Ντε Λιχτ, ΜακΚένι και Άλεξ Σάντρο.

Στο πρώτο ημίχρονο η Γιουβέντους ήταν καλύτερη και έχασε ευκαιρίες να ανοίξει το σκορ, ωστόσο ο Μπουστσάν ήταν καθοριστικός για να κρατήσει το μηδέν για τη Ντινάμο. Η πρώτη καλή στιγμή για την Γιούβε χάθηκε στο 12ο λεπτό, όταν ο Ράμσεϊ μοίρασε για τον Κιέζα, ο Ιταλός μπήκε στην περιοχή, έκανε ένα σουτ με το αριστερό, αλλά ο Μπουστσάν έπεσε και έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Δύο λεπτά αργότερα η Γηραιά Κυρία απείλησε ξανά, με στατιστική φάση αυτή τη φορά. Ο Κιέζα εκτέλεση ένα κόρνερ, ο Κιελίνι έπιασε τη κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.

Στο 34′ ο Ράμσεϊ πήρε την μπάλα στο αριστερό άκρο, πέρασε ωραία τον Ζαμπάρνι και μπήκε στην περιοχή. Στην συνέχεια πάσαρε για τον Κουλουσέφσκι που έκανε ένα εκπληκτικό τακουνάκι, αλλά για ακόμη μια φορά ο Μπουστσάν είπε με δύσκολη επέμβαση στην δεξιά του γωνία όχι, με το 0-0 να είναι το σκορ ημιχρόνου.

Η ομάδα του Πίρλο μπήκε με πατημένο το γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο, ανοίγοντας το σκορ στο πρώτο μόλις λεπτό (46′). Η μπάλα στρώθηκε στον Κουλουσέφσκι μετά από τακουνάκι του Ράμσεϊ, εκείνος έκανε το πλασέ από το όριο της περιοχής, ο Μπουστσάν είπε για ακόμη μια φορά όχι, αλλά στην συνέχεια της φάσης ο Μοράτα πήρε το ριμπάουντ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα από κοντά για το 1-0. Αυτό ήταν και το πρώτο γκολ στο Champions League για την σεζόν 2020-21.

Η Γιουβέντους λίγα λεπτά πριν την συμπλήρωση των 90′ (84′) έφτασε και σε δεύτερο τέρμα (2-0), καθαρίζοντας την υπόθεση νίκη. Σκόρερ ήταν και πάλι ο Άλβαρο Μοράτα με κεφαλιά, πετυχαίνοντας το δεύτερο προσωπικό του γκολ στο ματς.

Ντινάμο Κιέβου (Μιρτσέα Λουτσέσκου): Μπουστσάν, Καραβάεφ (70′ Πόποφ), Μικολένκο, Ζαμπάρνι, Κεντζιόρα, Σαπαρένκο, Σίντορτσουκ, Μπουγιάλσκι (89′ Γκαρμάς), Τσιγκάνκοφ (70′ Βέρμπιτς), Ντε Πένα (60′ Γκέρσον Ροντρίγκες), Σουπριάγκα.

Γιουβέντους (Αντρέα Πίρλο): Σέσνι, Κιελίνι (19′ Ντεμιράλ), Μπονούτσι, Ντανίλο, Κουαδράδο, Ραμπιό, Μπεντανκούρ (79′ Αρτούρ), Κιέζα, Ράμσεϊ (79′ Μπερναρντέσκι), Κουλουσέφσκι (56′ Ντιμπάλα), Άλβαρο Μοράτα.