Έκανε την ανατροπή και ανέβηκε τρίτη η Ατλέτικο, μεγάλη νίκη η Σεβίλλη

Για την 25η αγωνιστική της Primera Division η Ατλέτικο Μαδρίτης κέρδισε με 3-1 τη Βιγιαρεάλ και ανέβηκε στην τρίτη θέση, η Σεβίλλη πέτυχε μεγάλη νίκη με 0-3 επί της Χετάφε, ενώ η Βαγιαδολίδ νίκησε με 2-1 κι βύθισε στην τελευταία θέση την Εσπανιόλ.

Ατλέτικο Μαδρίτης-Βιγιαρεάλ 3-1

Στο πρώτο ημίχρονο η Βιγιαρεάλ προηγήθηκε στην πρώτη φάση με τον Αλκάρεθ. Στην συνέχεια η Ατλέτικο κυριάρχησε, έχασε καλές ευκαιρίες και τελικά ισοφάρισε στο 40΄σε 1-1 με τον Κορέα.

Στην επανάληψη η Ατλέτικο είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού και στο 64΄έκανε την ανατροπή με τον Κόκε και δέκα λεπτά αργότερα ο Ζοάο Φέλιξ με σουτ εκτός περιοχής σφράγισε τη νίκη για τους γηπεδούχους.

Η Ατλέτικο ανέβηκε στην 3η θέση μαζί με την Σεβίλλη με 43 βαθμούς, ενώ η Βιγιαρεάλ βρίσκεται στην 7η θέση με 38 βαθμούς.

Ο ΑΓΩΝΑΣ:

Στο 16′ η μπάλα έφτασε στα πόδια του Αλκάρεθ ακριβώς έξω από την περιοχή. Εκείνος δεν το σκέφτηκε, σούταρε με την μπάλα να καταλήγει στην αριστερή γωνία του Όμπλακ που δεν μπορούσε να κάνει κάτι και να αποσοβήσει το 0-1.

Ο Αλβάρο Μοράτα προσπάθησε να απαντήσει στο 29΄ αλλά στο σουτ που έπιασε μέσα από την περιοχή, ο Σέρχιο Ασένχο πραγματοποίησε μια φανταστική απόκρουση

Ένα λεπτό αργότερα νέα ευκαιρία για την Ατλέτικο, ο Βιτόλο βρήκε χώρο έξω από την περιοχή, σούταρε αλλά ο Ασένχο έκανε μια τρομερή απόκρουση.

Στο 40΄ο Βερσάλικο έβγαλε τη σέντρα μέσα στην περιοχή, ο Κορέα έπιασε το σουτ και ισοφάρισε σε 1-1.

Στο 63ο λεπτό ο Αλμπέρτο Μορένο δέχτηκε την πάσα μέσα στην περιοχή, εξαπέλυσε ένα δυνατό σουτ στην αριστερή γωνία με τον Όμπλακ να δείχνει τις ικανότητες του και να πραγματοποιεί μια εντυπωσιακή απόκρουση.

Ένα λεπτό αργότερα ο Κορέα έβγαλε την σέντρα και ο Κόκε με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του Ασένχο για το 2-1.

Ο Ζοάο Φέλιξ δοκίμασε στο 74΄το σουτ εκτός περιοχής, η μπάλα κάπου βρήκε και ξεγέλασε τον Ασένχο και έκανε το 3-1.

Στις καθυστερήσεις ο Ζοάο Φέλιξ δοκίμασε να σκοράρει και πάλι με δυνατό σου αλλά ο Ασένχο απέκρουσε δύσκολα.

Ατλέτικο Μαδρίτης: Όμπλακ, Βερσάλικο(58΄Τριπιέρ), Σάβιτς, Φελίπε, Λόντι, Κορέα, Κόκε, Πάρτει, Σαούλ, Μοράτα(83΄Γιορέντε), Βιτόλο(58΄Φέλιξ)

Βιγιαρεάλ: Ασένχο, Πένα, Αλμπιόλ, Τόρες, Μορένο, Τριγκέρος, Ιμπόρα(75΄Οντιβέρος), Καθόρλα, Μορένο(64΄Τσουκουέζε), Γκόμεθ(84΄Ανγκισά), Αλκάρεθ

Χετάφε-Σεβίλλη 0-3

Στην μάχη για την 3η θέση η Σεβίλλη κέρδισε με 0-3  τη Χετάφε, και την προσπέρασε σε μια μάχη για την θέση του Champions League.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν μόλις μία νίκη σε επτά αγωνιστικές και προηγήθηκαν με το πλασέ του Οκάμπος στο 43′. Στην επανάληψη ο Φερνάντο σκόραρε με τον ίδιο τρόπο στο 67′ και ο Κουντέ με διαγώνιο πλασέ στο 75΄ κλείδωσε το τρίποντό για τους φιλοξενούμενους.

Η Σεβίλλη είναι στην 3η θέση με 43 βαθμούς μαζί με την Ατλέτικο, ενώ η Χετάφε βρίσκεται στην 5η θέση με 42 βαθμούς.

Oσασούνα-Γρανάδα 0-3

Από το πρώτο ημίχρονο «καθάρισε» την αναμέτρηση κόντρα στην Οσασούνα η Γρανάδα.

Η ομάδα του Ντιέγκο Μαρτίνεθ έκανε πάρτι στο πρώτο 45λεπτο, με τον Ματσίς να πετυχαίνει δύο γκολ, ενώ το τελικό 0-3 διαμορφώθηκε από τον Φουλκιέ που εκμεταλλεύτηκε την προωθημένη μπαλιά του Ερέρα στο 41΄, έκανε το διαγώνιο σουτ και νίκησε τον Σέρχιο Ερέρα.

Η Γρανάδα βρίσκεται στην 9η θέση με 36 βαθμούς και διεκδικεί μια θέση στην Ευρώπη, ενώ η Οσασούνα είναι 12η με 31 βαθμούς.

Αλαβές-Μπιλμπάο 2-1

Ο Λούκας Πέρεθ ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής στην νίκη με 2-1 επί της Μπιλμπάο για το ντέρμπι της Βασκονίας.

Αν και οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 17΄με γκολ του Ρουί Γκαρθία, ο πρώην παίκτης του ΠΑΟΚ ήταν εκείνος που ισοφάρισε, με πέναλτι στο 28’, ενώ ύστερα από δική του εκτέλεση φάουλ, ο Έλι με προβολή  ολοκλήρωσε την ανατροπή, στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Έτσι, η Αλαβές επέστρεψε στις νίκες έπειτα από την ήττα κόντρα στη Μαγιόρκα και βρίσκεται στην 14η θέση με 30 βαθμούς. Η Μπιλμπάο έμεινε για δέκατο σερί ματς πρωταθλήματος μακριά από την νίκη και βρίσκεται στην 11η θέση με 31 βαθμούς.

Βαγιαδολίδ-Εσπανιόλ 2-1

Η Βαγιαδολίδ πήρε νίκη επί της Εσπανιόλ με 2-1 και της έβαλε δύσκολα όσο αφορά την παραμονή.

Η Εσπανιόλ έπαιζε με λιγότερο παίχτη από το 25′ παίκτη εξαιτίας της αποβολής του Νταβίδ Λόπεθ και οι γηπεδούχοι κατάφεραν να σπάσουν την άμυνα των καταλανών στο 77΄με τον  Σάντρο Ραμίρεθ και στο 83΄ Σέρτζι Γκουαρδιόλα διπλασίασε τα τέρματα της Βαγιαδολίδ. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο φινάλε με πέναλτι του Εμπάρμπα για το τελικό 2-1.

Η Βαγιαδολίδ είναι 15η με 29 βαθμούς, ενώ η Εσπανιόλ στην τελευταία θέση με 19.