Γκολ και θέαμα στο Παρκ ντε Πρενς

Στην 26η αγωνιστική της Ligue 1, εμφατική εντός έδρας νίκη για την Παρί Σεν Ζερμέν, η οποία βρέθηκε πίσω στο σκορ στην αρχή του παιχνιδιού επικρατώντας με 4-3. Επικράτησε και η Ρεν με ανατροπή της Νιμ, ενώ Σεντ Ετιέν και Ρεμς αναδείχτηκαν ισόπαλες σε 1-1.

Παρί Σεν Ζερμέν-Μπορντό 4-3

Στο Παρκ ντε Πρενς, Παρί Σεν Ζερμέν και Μπορντό διασταύρωσαν τα ξίφη τους και οι γηπεδούχοι επικράτησαν με 4-3.

Με στατικές φάσεις, οι δύο ομάδες προσπάθησαν να βρουν διαδρόμους προς το αντίπαλο τέρμα, αλλά χωρίς επιτυχία. Στο 18’, ο Μπέισικ εκτέλεσε το κόρνερ, στέλνοντας την μπάλα στον Χουάνγκ, ο οποίος ήταν στην περιοχή και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμούς και κατάφεραν να ισοφαρίσουν λίγα λεπτά αργότερα.

Στο 25’, ο Ντι Μαρία έκανε μια ψηλή μπαλιά και βρήκε τον Καβάνι, ο οποίος σηκώθηκε ψηλότερα από όλους και έστειλε με δύναμη την μπάλα στην δεξιά γωνία για το 1-1. Να σημειωθεί ότι με αυτό το γκολ ο Καβάνι έφτασε τα 200 στην Ligue 1. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, σημειώθηκαν ακόμα δύο γκολ – ένα για κάθε ομάδα. Στο 45+1’, ο Μαρκίνιος σηκώθηκε ψηλότερα από όλους στην περιοχή και με καρφωτή κεφαλιά μετά από φάουλ σημείωσε το 2-1. Τέσσερα λεπτά αργότερα (45+5’), ο Πάμπλο έφερε ξανά το παιχνίδι στα ίσια κάνοντας το σουτ το οποίο κατέληξε στα δίχτυα για το 2-2.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν δυναμικά στο δεύτερο ημίχρονο δημιουργώντας ευκαιρίες στο αντίπαλο τέρμα, χωρίς όμως να καταφέρουν να σκοράρουν. Η Παρί πήρε ξανά τα ηνία της αναμέτρησης στο 63’, όταν ο Μαρκίνιος πήρε το ριμπάουντ  μέσα στην περιοχή και έστειλε την μπάλα στην κορυφή της εστίας, κάνοντας το 3-2. Το σκορ ξανά άλλαξε στο 69’, όταν ο Εμπαπέ μετέτρεψε την ασίστ του Καβάνι σε γκολ, που του επέτρεψε να στείλει την μπάλα σε άδειο τέρμα για 4-2.

Ευκαιρίες υπήρξαν και από τις δύο πλευρές, αλλά δεν τις εκμεταλλεύτηκαν. Ωστόσο, στο 83’, η Μπορντό κατάφερε να μειώσει το σκορ, όταν ο Πάρντο έκανε το σουτ από μέση απόσταση και έστειλε την μπάλα με φάλτσο στην αριστερή γωνία κάνοντας το 4-3. Λίγα λεπτά αργότερα (89’), οι γηπεδούχοι πέτυχαν κι άλλο γκολ, αλλά ο διαιτητής το ακύρωσε ως οφσάιντ. Τίποτα δεν άλλαξε ως το τέλος και το 4-3 ήταν το τελικό σκορ.

Σεντ Ετιέν-Ρεμς 1-1

Στο Στάδιο Ζοφρουά-Γκισάρντ, Σεντ Ετιέν και Ρεμς ήρθαν αντιμέτωπες και αναδείχτηκαν ισόπαλες σε 1-1.

Οι δύο πλευρές επιχείρησαν να γίνουν απειλητικές προς το αντίπαλο τέρμα με στατικές φάσεις, αλλά χωρίς ιδιαίτερη επιτυχία. Οι παίκτες δεν δημιούργησαν ευκαιρίες για ένα γκολ κατά την διάρκεια του πρώτου μέρους, με αποτέλεσμα το 0-0 ήταν σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, τα κόρνερ είχαν την τιμητική τους, αλλά οι δύο ομάδες δεν τα εκμεταλλεύτηκαν ώστε να σημειώσουν ένα γκολ. Το σκορ άνοιξε η Σεντε Ετιέν στο 73’, όταν ο Χόνορατ έκανε μια ωραία ψηλή σέντρα στην περιοχή βρίσκοντας τον Μπουανγκά, ο οποίος την μετέτρεψε σε γκολ, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυαμε κεφαλιά για το 1-0. Το τελικό 1-1 για τους φιλοξενούμενους ήρθε στις καθυστερήσεις, όταν ο Ντία στο 90+3’ εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι για την ομάδα του.

Ρεν-Νιμ 2-1

Η Ρεν υποδέχτηκε την Νιμ στην Ροαζόν Παρκ και επικράτησε με 2-1 κάνοντας την ανατροπή λίγο πριν το τέλος της αναμέτρησης.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο πρώτο λεπτό του αγώνα όταν ο Ρου πήρε την ασίστ από τον Ριπάρτ στην περιοχή και έκανε ένα απευθείας σουτ, σημειώνοντας το 0-1. Η ισοφάριση ήρθε στο έβδομο λεπτό όταν ο Νιάνγκ εξαπέλυσε απευθείας σουτ μέσα στην περιοχή και έκανε το 1-1. Ευκαιρίες υπήρξαν για ένα ακόμα γκολ, αλλά οι δύο πλευρές δεν τα κατάφεραν και το 1-1 ήταν το σκορ ημιχρόνου.

Η Ρεν έδειξε από την αρχή του δεύτερου μέρους την διάθεσή της για ένα δεύτερο γκολ, αφού έχασε αρκετές ευκαιρίες είτε από στατικές φάσεις είτε βρίσκοντας χώρο στις επιθέσεις της στο αντίπαλο τέρμα. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι έκαναν την ανατροπή στο 89’, όταν ο Τραόρε έκανε την σέντρα και βρήκε τον Νιάνγκ, ο οποόιος είχε εύκολο έργο για να σκοράρει το δεύτερο προσωπικό του τέρμα για το 2-1 της ομάδας του. Οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να αντιδράσουν στις καθυστερήσεις και το 2-1 έμεινε ως το τέλος.