Έκανε την ανατροπή και βρίσκεται κοντά στην πρόκριση η Σίτι

Για το πρώτο παιχνίδι της φάση των “16” του Τσάμπιονς Λιγκ, η Ρεάλ Μαδρίτης υποδέχτηκε την Μάντσεστερ Σίτι στο Σαντιάγο Μπερναμπέου, με τους φιλοξενούμενους να κερδίζουν με 1-2 και να βρίσκονται πολύ κοντά στην πρόκριση.

Στο πρώτο μέρος η πρώτη ευκαιρία του παιχνιδιού ήταν για την Ρεάλ, με την Σίτι να χάνει δύο μεγάλες ευκαιρίες αλλά το αποτέλεσμα στο ημίχρονο να είναι ισόπαλο 0-0, σε ένα μέτριο πρώτο μέρος με χαμηλό τέμπο.

Η Σίτι στο δεύτερο ημίχρονο μπήκε φουριόζα, έχασε δύο καλές ευκαιρίες, αλλά η Ρεάλ ήταν η ομάδα που κατάφερε να ανοίξει με τον Ίσκο το σκορ. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να απειλήσουν, με την άμυνα των Μαδριλένων να κρατάει και τη λύση να δίνει για τη Σίτι ο Ζεζούς για το 1-1 και ο Ντε Μπρόινε να φέρνει τούμπα στο 83΄το ματς και να χαρίζει μια μεγάλη νίκη στην ομάδα του.

Πλέον η Ρεάλ στρέφει την προσοχή της στο ντέρμπι με την Μπαρτσελόνα την Κυριακή και η Σίτι στον εκτός έδρας αγώνα με την Άστον Βίλα.

Η ρεβάνς ανάμεσα στις δύο ομάδες έχει προγραμματιστεί για τις 17/3.

Στο 16′ πρώτη ευκαιρία στο παιχνίδι για την Ρεάλ. Η μπάλα έφτασε στον Βαράν, εκείνος έκανε την ντρίμπλα, το σουτ που επιχείρησε έφυγε έξω.

Πέντε λεπτά αργότερα η Σίτι θα απαντήσει στην ευκαιρία της Ρεάλ. Η μπάλα πήγε στον Ζεζούς, που έκανε το σουτ, με τον Κουρτουά να διώχνει σωτήρια και στη συνεχεία ο Μεντί έδιωξε σε κόρνερ.

Ο Μπενζεμά έπιασε στο 30΄την κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι, ο Έντερσον έδιωξε σωτήρια και στη συνεχεία ο Βινίσιους δεν μπόρεσε με προβολή να βρει τη μπάλα.

Μεγάλη ευκαιρία για την Σίτι στο 45+2. Εκτέλεση κόρνερ, ο Ζεζούς έκανε το σουτ η μπάλα βρήκε στα πόδια του Σέρχιο Ράμος, πήρε κατεύθυνση προς την εστία αλλά ο Καζεμίρο κατάφερε και έδιωξε.

Στο 56ο λεπτό και την μπάλα την πήρε ο Ζεζούς, μπήκε μέσα στην περιοχή, έκανε το διαγώνιο σουτ αλλά ο Κουρτουά έδιωξε την μπάλα.

Η Ρεάλ κατάφερε να ανοίξει στο σκορ στο 59ο λεπτό. Ο Βινίσιους έκλεψε τη μπάλα, την κατάλληλη στιγμή γύρισε στον Ίσκο που είχε εύκολο έργο και δεν δυσκολεύτηκε να ανοίξει το σκορ για το 1-0 των γηπεδούχων.

Η απάντηση από τους φιλοξενούμενους θα έρθει στο 78΄. Σέντρα από τον Ντε Μπρόινε, ο Ζεζούς νίκησε στον αέρα τον Σέρχιο Ράμος και με κεφαλιά δεν άφησε περιθώριο στον Κουρτουά για το 1-1.

Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Στέρλινγκ ανατράπηκε από τον Καρβαχάλ μέσα στην περιοχή και ο διαιτητής υπέδειξε αμέσως το σημείο του πέναλτι. Ο Ντε Μπρόινε ανέλαβε την εκτέλεση και νίκησε τον Κουρτουά για το 1-2 στο 83΄.

Στο 86΄ο Σέρχιο Ράμος ανέτρεψε τον Ζεζούς, λίγο πριν εκείνος μπει μέσα στην περιοχή και αντίκρισε την κόκκινη κάρτα απο τον διαιτητή

Ρεάλ Μαδριτης: Κουρτουά, Καρβαχάλ, Σέρχιο Ράμος, Βαράν, Μεντί, Καζεμίρο, Μόντριτς(84΄Γιόβιτς), Βαλβέρδε, Ίσκο(84΄Λούκας Βάθκεθ), Βινίσιους(75΄Μπέιλ), Μπενζεμά.

Μάντσεστερ Σίτι: Έντερσον, Γουόκερ, Οταμέντι, Λαπόρτ(33΄ Φερναντίνιο), Μεντί, Γκουντογάν, Ρόντρι, Ντε Μπρόινε, Μαχρέζ, Ζεζούς, Μπερνάρντο Σίλβα(73΄ Στέρλινγκ)