Η Λυών υπέταξε τη Γιουβέντους

Μια τεράστια νίκη πήρε η Λυών στο Parc Olympique Lyonnais, με 1-0 απέναντι στη Γιουβέντους, στην πρώτη αναμέτρηση για τη φάση των «16» του Champions League.

Το νικητήριο τέρμα των γηπεδούχων πέτυχε ο Τουσάρ.

Αυτή ήταν η πρώτη νίκη των Γάλλων απέναντι στην Μεγάλη Κυρία σε 6 αναμετρήσεις. Στο παρελθόν η Γιουβέντους μετρά 4 νίκες, ενώ υπάρχει και μια ισοπαλία.

Η ομάδα του Ρούντι Γκαρσία απέκτησε ένα σημαντικό προβάδισμα για την πρόκριση στους «8» της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης και πλέον όλα θα κριθούν στη ρεβάνς στην Ιταλία στις 17/3.

Η Γιουβέντους μπήκε δυνατά και από την αρχή άσκησε πίεση ψηλά. Η Λυών έπαιζε αμυντικά, με τους παίκτες του Γκαρσία να αμύνονται εξαιρετικά.

Στο 4ο μόλις λεπτό η Γιουβέντους έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Κριστιάνο Ρονάλντο. Ο Πορτογάλος είχε τη μπάλα στο δεξί, την έφερε στο αριστερό, μπήκε στην περιοχή και έκανε μια λόμπα, με τη μπάλα να περνά πάνω από τον Λόπεζ και λίγο έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι. Ο Κουαδράδο κυνήγησε την φάση στο δεύτερο δοκάρι υπό την πίεση του Μαρσάλ, όμως δεν μπόρεσε να κάνει την προβολή και να βρει την μπάλα.

Οι γηπεδούχοι είχαν τεράστια ευκαιρία στο 20΄να ανοίξουν το σκορ. Μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Εκαμπί έπιασε την κεφαλιά στέλνοντας την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Σέζνι. Από εκείνη την στιγμή η Ολιμπίκ ισορρόπησε το παιχνίδι.

Η Λυών κατάφερε και άνοιξε το σκορ στο 31ο λεπτό με τον Τουσάρ. Ο Αουάρ πήρε την μπάλα και μπήκε στην περιοχή από αριστερά περνώντας τον Μπεντανκούρ, στην συνέχεια έκανε το γύρισμα στην μικρή περιοχή και ο Τουσάρ με πλασέ στην κίνηση έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Η Γιουβέντους έπαιζε με δέκα παίκτες, στη φάση του γκολ της Λυών, καθώς ο Ματιέ Ντε Λιχτ λάμβανε τη φροντίδα του ιατρικού επιτελείου της Γιουβέντους.

Οι παίκτες του Ρούντι Γκαρσία έχασαν πολύ μεγάλη ευκαιρία να πετύχουν και δεύτερο τέρμα στο 41΄. Μετά από άσχημο γύρισμα του Πιάνιτς ο Εκαμπί πήρε την μπάλα βρέθηκε αντιμέτωπος με τον Σέζνι αλλά αστόχησε.
Στο δεύτερο μέρος η Γιουβέντους έχασε καλή ευκαιρία για να ισοφαρίσει στο 69΄. Ο Αλέξ Σάντρο έκανε μια σέντρα, ο Ντιμπάλα δοκίμασε το σουτ στην κίνηση, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο έξω από το τέρμα του Λόπες. Στο 84΄οι φιλοξενούμενοι έχασαν νέα μεγάλη ευκαιρία, όταν ο Ντιμπάλα βγήκε από τα δεξιά, έκανε το γύρισμα, όμως ο Ιγκουαΐν δεν μπόρεσε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα από πλεονεκτική θέση στην περιοχή.
Στο 87΄ο Πάολο Ντιμπάλα σκόραρε, με τον βοηθό ωστόσο να έχει άλλη άποψη, καταλογίζοντας σε θέση οφσάιντ τον Αργεντίνο. Οι Μπιανκονέρι ζήτησαν πέναλτι σε επαφή του Γκιμαράες στον Ντιμπάλα, ο Ισπανός διαιτητής, ωστόσο, δεν είδε κάποια παράβαση. Στα τελευταία λεπτά η Γιουβέντους προσπάθησε να πιέσει και να βρει ένα τέρμα, ωστόσο οι παίκτες του Σάρι δεν τα κατάφεραν.
Λυών (Ρούντι Γκαρσία): Λόπεζ, Μάρσαλ, Μαρσέλο, Ντενάγκερ, Κορνέ (81′ Άντερσεν), Αουάρ, Τουσάρτ, Γκιμαράες, Ντιμπουά (78΄Τετέ), Εκαμπί (66′ Τεριέ), Ντεμπελέ.

Γιουβέντους (Μαουρίτσιο Σάρι): Σέζνι, Ντανίλο, Μπονούτσι, Ντε Λιχτ, Άλεξ Σάντρο, Μπεντανκούρ, Πιάνιτς (61′ Ράμσεϊ), Ραμπιό (78΄Μπερναρντέσκι), Κουαδράδο (70′ Ιγκουαΐν), Ντιμπάλα, Κριστιάνο Ρονάλντο.