Έκανε το καθήκον του

Ο Παναθηναϊκός ,έστω και αν για 32 λεπτά δυσκολεύτηκε, νίκησε τον Ιωνικό και πρόσθεσε ακόμα μία νίκη στην Basket League.

Ο Παναθηναϊκός νίκησε στο ΟΑΚΑ με 98-74  τον Ιωνικό Νικαίας για την 17η αγωνιστική της Basket League και διέγραψε με επιτυχία ακόμα μία αναμέτρηση για την Α1.

Αυτή ήταν η 13η φετινή νίκη για την ομάδα του Όντετ Κάτας που τη διατήρησε στην κορυφή της βαθμολογίας, ενώ έχει και 2 αγώνες λιγότερους.

Από την άλλη πλευρά ο Ιωνικός που αγωνίστηκε χωρίς τους Τολιόπουλο και Μαυροκεφαλίδη υποχώρησε στο 6-11 και φεύγει με το ΟΑΚΑ με μόνο πρόσημο τη θετική για 33 λεπτά εμφάνιση.

Οι γηπεδούχοι δυσκολευτήκαν αρκετά καθώς ο Ιωνικός, εκμεταλλευόμενος και την κούραση του Παναθηναικου , κατάφερε να είναι μέσα στο παιχνίδι και να πιέζει την ομάδα του Όντετ Κάτας. Μάλιστα για 33 λεπτά ο Ιωνικός φαινόταν ικανός να φύγει από το ΟΑΚΑ με κάτι καλύτερο από την ήττα.

Στα τελευταία όμως λεπτά οι «πράσινοι» σοβαρεύτηκαν , έβγαλαν ενέργεια στην άμυνα, ανέβηκαν και στην επίθεση και έφτασαν στην νίκη και με διαφορά.

Πρώτος σκόρερ για τους πρωταθλητές ήταν ο Τι Τζέι Μπρέι με 20 πόντους σε μία ακόμα μεστή και γεμάτη εμφάνιση.

Θετικό ντεμπούτο στο πρωτάθλημα για τον Μάριο Χεζόνια ο οποίος ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 16 πόντους δείχνοντας ότι αγώνα με αγώνα ανεβαίνει σε απόδοση και αποδίδει πλήρως στο παρκέ όσα θέλει ο Κάτας.

Σημείο κλειδί για την νίκη του Παναθηναϊκού ήταν η τελευταία περίοδος όταν  ανέβηκε σε απόδοση και με επιμέρους σκορ 30-10 μετέτρεψε το εύθραυστο υπέρ του 68-64 στο τελικό 98-74.

Στα μελανά σημεία της αναμετρήσης ο τραυματισμός του Σαντ Ρος με τον Κουβανό φόργουρτν να αποχωρεί από το παρκέ στο 23ο λεπτό και να παρακολουθεί από τον πάγκο την εξέλιξη της αναμέτρησης.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μαγκλογιάννης, Πιτσίλκας, Ραχιώτης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-21, 41-39, 68-64, 98-74

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Κάτας): Μπρέι 20 (6/10 τρίποντα, 3 ασίστ), Μποχωρίδης 7 (2), Όγκαστ 9 (3/4 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 8 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μπέντιλ 8 (4/5 δίποντα), Μακ 14 (4/5 τρίποντα, 5 ασίστ), Παπαγιάννης 2 (1/5 δίποντα), Χεζόνια 16 (1/3 δίποντα, 4/8 τρίποντα), Κασελάκης, Μήτογλου 6, Σαντ-Ρος 7 (1), Μαντζούκας

ΙΩΝΙΚΟΣ (Αγγέλου): Πετρόπουλος 11 (3/4 τρίποντα), Πριτζέτ 8 (5 ασίστ, 5 λάθη), Χόλογουελ 16 (5/8 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μουχαϊμίν 6 (1/8 δίποντα, Χουγκάζ 13 (3/7 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Χόλιφιλντ 13 (4/5 δίποντα, 5/7 βολές, 8ριμπάουντ), Κόνιαρης 7 (2/7 τρίποντα, 3 ασίστ), Χατζηκυριάκος