“Σβηστά” η Ντόρτμουντ λύγισε τη Χέρτα Βερολίνου

Η Ντόρτμουντ ξεπέρασε χωρίς να πιεστεί ιδιαίτερα το εμπόδιο της Χέρτα Βερολίνου, που πλησιάζει πλέον στην επικίνδυνη ζώνη.

Για την 25η αγωνιστική της Bundesliga, η Ντόρτμουντ επικράτησε εύκολα με 2-0 της Χέρτα Βερολίνου

Οι Βεστφαλοί βρίσκονται στην 5η θέση της βαθμολογίας με 42 βαθμούς, ενώ η ομάδα της πρωτεύουσας είναι πλέον στη 15η με 21 βαθμούς. Σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Μπραντ στο 54′ και ο Μουκόκο στο 90+1′.

Η πρώτη φάση έγινε στον 13ο λεπτό της αναμέτρησης και ήταν για την Ντόρτμουντ, με τον Ρόις ο οποίος πάτησε στην περιοχή, βρήκε χώρο και εκτέλεσε, όμως το τελείωμά του δεν ήταν το ιδανικό καθώς πέρασε ψηλά άουτ.

Στο 17′ ο Ρόις εκτέλεσε ένα φάουλ σε καλό σημείο, χωρίς επιτυχία, ξανά η μπάλα κατέληξε άουτ.

Στο 22′, έπειτα από σέντρα, ο Χάαλαντ έπιασε την κεφαλιά, αλλά η προσπάθεια του Νορβηγού φορ ήταν αρκετά άστοχη.

Στην επόμενη ακριβώς φάση στο 24ο λεπτό, ο Ζέεφουκ μετά από καλή σέντρα στην περιοχή έκανε την καρφωτή κεφαλιά, που πέρασε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι.

Δέκα λεπτά αργότερα στο 34′, ο Μπέλινγκχαμ πραγματοποίησε ένα δυνατό σουτ από μέση απόσταση αλλά ο Γιαρστάιν ήταν σε ετοιμότητα και απέκρουσε εντυπωσιακά.

Από εκεί και έπειτα δεν συνέβη τίποτα άλλο στο παιχνίδι μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου και οι ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με σκορ 0-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο πλέον στο 54ο λεπτό, ο Μπραντ εξαπέλυσε ένα σουτ-κεραυνό από αρκετά μακρινή απόσταση και σκόραρε για το 1-0 της Ντόρτμουντ.

Στο 61′ μεγάλη ευκαιρία για την Ντόρτμουντ να διπλασιάσει το προβάδισμά της, όταν ο Νταχούντ σούταρε λίγο έξω από την περιοχή, με την προσπάθειά του να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Γιαρστάιν.

Στο 69′ ο Μόρεϊ βρήκε στην πλάτη της άμυνας τον Χάαλαντ, με τον τερματοφύλακα της Χέρτα όμως να προλαβαίνει, απομακρύνοντας τον κίνδυνο.

Μετά από ένα μεγάλο διάστημα διαχείρισης του αγώνα, άλλη αξιόλογη ευκαιρία έγινε στο 89′ όταν ο Ρέινα βγήκε τετ-α-τετ με τον γκολκίπερ των φιλοξενούμενων, όμως ο νεαρός έστειλε την μπάλα στα δεξί κάθετο δοκάρι.

Στο 90+1′, ο Μουκόκο έκανε ωραία ατομική ενέργεια και σούταρε από πλεονεκτική θέση και σκόραρε για το 2-0 της ομάδας του. Τίποτα άλλο δεν συνέβη μετά την επίτευξη του γκολ και το 2-0 ήταν το τελικό αποτέλεσμα.

Κίτρινες: 23′ Σούλτς, 59′ Ζέεφουκ

Κόκκινη: 80′ Ντάριντα

Ντόρτμουντ (Τέρζιτς): Χιτζ, Σούλτς, Χούμελς (58′ Ζαγκαντού), Τσαν, Μόρεϊ (71′ Μενιέ), Μπέλινγκχαμ, Νταχούντ, Μπραντ, Ρόις (84′ Μουκόκο), Αζάρ (71′ Ρέινα), Χάαλαντ.

Χέρτα Βερολίνου (Ντάρνταϊ): Γιαρστάιν, Κλούντερ, Σταρκ, Ντάρνταϊ, Τουσάρτ, Νταρίντα, Ζέεφουκ (59′ Λεκί), Μίτελστεντ, Πλάτενχαρντ (59′ Λουκεμπάκιο), Πιάτεκ (82′ Αλντερέτε), Κόρντομπα (68′ Ντίλροσουν).