Έκανε το θαύμα ο Εργοτέλης

Στη διαδικασία των πέναλτι κρίθηκε ο εμφύλιος του Ηρακλείου μεταξύ ΟΦΗ και Εργοτέλη, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν την πρόκριση για τη φάση των «8» του κυπέλλου Ελλάδας.

Ο Εργοτέλης έκανε το θαύμα μέσα στο «Θεόδωρος Βαρδινογιάννης» και με 4-3 στα πέναλτι, έγινε η μοναδική ομάδα από τη Β΄ κατηγορία που συνεχίζει στη διοργάνωση.  Το πρώτο ματς στο Παγκρήτιο είχε λήξει ισόπαλο 1-1.

Ο Εργοτέλης προηγήθηκε στο 23΄ με τον Μπουτσάκη και ισοφάρισε 1-1 στο 44΄ με πέναλτι ο Νέιρα. Οι γηπεδούχοι αστόχησαν σε άλλα δύο πέναλτι(!) στην κανονική διάρκεια, με τον Νέιρα στο 59’ και τον Ποτουρίδη στο 72’, ενώ αγωνίζονταν με 10 παίκτες από το 31ο πρώτο λεπτό, μετά την αποβολή του Κουτσιανικούλη. Αφού το παιχνίδι στην κανονική του διάρκεια, όσο και στην παράταση έληξε ισόπαλο 1-1, ο Εργοτέλης πήρε τη νίκη στη διαδικασία των πέναλτι με 4-3.

ΟΦΗ (Καραμπετάκης): Σωτηρίου, Μιχόγιεβιτς, Ποτουρίδης, Κοροβέσης, Δεληγιαννίδης (88’ Κυριακίδη), Νάστος, Μεγιάδο, Νέιρα, Κουτσιανικούλης, Οικονόμου (46’ Σάσσι), Πέρσον (60’ Βουό)

Εργοτέλης (Παπαβασιλείου): Κατσιμήτρος, Οικονόμου (46’ Ροβίθης) , Μπουρσέλης (81’ Προβυδάκης), Λαμπάκης, Μπάτζιος, Μπρους, Μπουτσάκης, Τσέλιος, Κούατενγκ (62’ Κατσούρη), Ιατρούδης, Έφορντ