Τον «εκτέλεσε» στα πέναλτι

Η Λαμία νίκησε στα πέναλτι με 4-2 τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ, στη δεύτερη φάση των «16» του Κυπέλλου Ελλάδας και προκρίθηκε στους «8».

Στη κανονική διάρκεια του αγώνα ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 1-0, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό για να περάσουν οι πράσινοι στον επόμενο γύρο.

Το Τριφύλλι υπενθυμίζεται πως είχε ηττηθεί στον πρώτο αγώνα για το Κύπελλο, στη Λαμία με 1-0, ενώ ηττήθηκε ξανά την περασμένη Δευτέρα με το ίδιο σκορ, αυτήν την φορά για το πρωτάθλημα.

Ο αγώνας

Τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού δεν είχαν κάτι ιδιαίτερο, αλλά στο 8ο λεπτό ο Παναθηναϊκός έχασε καλή ευκαιρία να περάσει μπροστά στο σκορ με τον Καμπετσή να δίνει πάσα στον Χατζηγιοβάνη για να σουτάρει στην κενή εστία, αλλά η μπάλα είχε αρκετή δύναμη, με τον τελευταίο να μην την προλαβαίνει.

Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν για πρώτη φορά στο 15’ με τον Καραμάνο να στέλνει άουτ τη μπάλα. Έξι λεπτά αργότερα ο Κολοβέτσιος «έσωσε» τους πράσινους όταν έκοψε την πάσα του Καραμάνου προς τον Καραγκούνη.

Στο 28’ ο Χατζηθεοδωρίδης σούταρε, αλλά απέκρουσε ο Μελίσσας. Τα επόμενα λεπτά του πρώτου ημιχρόνου κύλησαν με τις δυο ομάδες να μην προσφέρουν κάτι σημαντικό.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Κουρμπέλης έχασε τρομερή ευκαιρία όταν σούταρε από τη μικρή περιοχή, μετά από γύρισμα του Μακέντα, αλλά απέκρουσε ο Μελίσσας.

Στο 83’ Ο Χατζηγιοβάνης έδωσε πάσα στον Εμμανουηλίδη από τα αριστερά και αυτός με ωραίο πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και έκανε το 1-0 για τον Παναθηναϊκό.

Λίγο έλειψε στο 90’ να κάνει ο Κολοβέτσιος το 2-0 με κεφαλιά, αλλά δεν τα κατάφερε και έτσι το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Στην παράταση, στο 94′ ο Επστάιν βγήκε τετ α τετ με τον Διούδη, με τον δεύτερο να διώχνει σε κόρνερ. Το επόμενο λεπτό η κεφαλιά του Ρόμαρτς βρήκε στο δοκάρι του Διούδη και η Λαμία έχασε δεύτερη μεγάλη ευκαιρία.

Ο Βέργος στην αντεπίθεση βγήκε τετ α τετ με τον Μελίσσα, αλλά ο τερματοφύλακας της Λαμίας κράτησε ανέπαφη την εστία του.

Στο 120′ oι γηπεδούχοι έχασαν μοναδική ευκαιρία να πετύχουν το νικητήριο τέρμα, αλλά ο Ασίγκμπα έδιωξε σωτήρια κι ενώ η μπάλα όδευε προς τα δίχτυα.

Με το σκορ 1-0 να διατηρείται οι δυο ομάδες οδηγήθηκαν στη διαδικασία των πέναλτι.

Εκεί η Λαμία πήρε τη νίκη με 4-2, καθώς ο Μελίσσας έπιασε το σουτ Κάτσε, ενώ ο Κουρμπέλης έστειλε στο δοκάρι τη μπάλα.

Τα πέναλτι για τον παναθηναϊκό εκτέλεσαν οι: Χατζηγιοβάνης (1-0), Μακέντα (2-1), Κάτσε (αστόχησε), Κουρμπέλης (αστόχησε)

Ενώ για τη Λαμία οι: Επστάιν (1-1), Μπουλούλης (2-2), Ρόμανιτς (3-2), Καραμάνος (4-2)

Κίτρινες: Σκόνδρας, Καρυπίδης

Παναθηναϊκός: Διούδης, Ινσούα, Γιόχανσον, Μαυρομμάτης (79’ Βέργος), Κολοβέτσιος, Κάτσε, Μπουζούκης, Χατζηγιοβάνης, Χατζηθεοδωρίδης (46’ Κουρμπέλης), Μακέντα, Καμπετσής (67’ Εμμανουηλίδης)

Λαμία: Μελίσσας, Βασιλαντωνόπουλος (52’ Βάντερσον), Αντέντζο, Καρυπίδης, Καραγκούνης (71’ Επστάιν), Καραμάνος, Ρόμανιτς, Τόμας (72’ Πλίατσικας), Σκόνδρας, Ασίγκμπα, Μπουλούλης