Έκλεισε με νίκη η Εθνική τις υποχρεώσεις της

Ολοκληρώθηκε η συμμετοχή του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος στα προκριματικά του Euro 2020. Η Ελλάδα νίκησε με ανατροπή την Φινλανδία με 2-1 σε ένα αδιάφορο αγώνα βαθμολογικά.

Η Εθνική τερμάτισε στην 3η θέση στον 10ο όμιλο, μαζεύοντας 14 βαθμούς. Από την άλλη η Φινλανδία τερμάτισε στην 2η θέση του ομίλου, έχοντας μαζέψει 18 βαθμούς, πετυχαίνοντας για πρώτη φορά στην ποδοσφαιρική της ιστορία, πρόκριση σε τελική φάση Ευρωπαϊκού Κυπέλλου.

Η Ελλάδα ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο. Οι ποδοσφαιριστές του Τζον Φαν’τ Σχιπ προσπάθησαν να παίξουν “στρωτό” ποδόσφαιρο, ωστόσο δεν δημιούργησε κάποια τεράστια ευκαιρία για γκολ, επιχειρώντας αρκετά μακρινά σουτ.

Η Φινλανδία κατάφερε ωστόσο να ανοίξει το σκορ στην πρώτη της ουσιαστικά φάση. Ο Σταφυλίδης επιχείρησε να περάσει την μπάλα πάνω από τον Πούκι, όμως ο Φινλανδός επιθετικός την έκλεψε, βγήκε μόνος του αντιμέτωπος με τον Βλαχοδήμο και με ένα ωραίο πλασέ στην αριστερή γωνία του γκολκίπερ της Μπενφίκα, έκανε το 1-0 στο 27ο λεπτό. Ο φορ της Νόριτς, έφτασε τα 10 τέρματα σε 10 αγώνες στα προκριματικά.

Η Ελλάδα είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει στο 39′, με την κεφαλιά του Μπακασέτα, ύστερα από σέντρα από τα δεξιά του Μπακάκη, με τον τερματοφύλακα των Φινλανδών Γιόρενεν να διώχνει την μπάλα.

Με την αρχή του δεύτερου ημιχρόνου η Ελλάδα ισοφάρισε. Ο Μπακάκης έκανε τη σέντρα από δεξιά, η μπάλα κόντραρε σε αμυντικό, ο Μπακασέτας λίγο πριν η μπάλα καταλήξει άουτ γύρισε στην μικρή περιοχή και ο Μάνταλος εξ’ επαφής έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1 στο 47′.

Με αρκετή όρεξη και θέληση να γυρίσουν το ματς, οι Έλληνες διεθνείς έφτασαν στην ανατροπή στο 70′. Ο Γιαννούλης έκανε την σέντρα από τα αριστερά στο δεύτερο δοκάρι. Ο Λημνιός γύρισε στην μικρή περιοχή την μπάλα, με τον Κουλούρη σε πρώτο χρόνο να μην μπορεί να νικήσει τον Γιόρονεν, αλλά ο Γαλανόπουλος πήρε το ριμπάουντ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα σε κενή εστία για το 2-1.

Ο Κουλούρης έχασε απίστευτη ευκαιρία να σκοράρει στο 87′. Ο Μάνταλος έκανε ωραία προσπάθεια από τα δεξιά, πάτησε περιοχή έκανε την μπαλιά στην μικρή περιοχή, αλλά ο Κουλούρης με δύο προσπάθειες δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, με τον Λαμ να διώχνει πάνω στην γραμμή.

Το 2-1 παρέμεινε μέχρι το τέλος, με την εθνική Ελλάδος να παίρνει τη νίκη.
Αξιοσημείωτο είναι ότι η ομάδα της Φινλανδίας, δεν έχει ούτε μια ισοπαλία στα τελευταία 21 παιχνίδια.

Επόμενος στόχος για την Εθνική Ελλάδος πλέον είναι η πρόκριση στα τελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου του Κατάρ το 2022.

Ελλάδα (Τζον Φαν’τ Σχιπ): Βλαχοδήμος, Μπακάκης, Χατζηδιάκος, Σταφυλίδης, Γιαννούλης (73′ Μπουχαλάκης), Κουρμπέλης, Γαλανόπουλος, Λημνιός, Μάνταλος (90+3 Μασούρας), Μπακασέτας, Παυλίδης (64′ Κουλούρης).

Φιλανδία (Κανέρβα): Γιόρονεν, Τόιβιο (59′ Λαμ), Βαλσάνεν, Καμαρά, Σκούλερ (77′ Γιένσεν), Βαλσάνεν, Σκραμπ (77′ Σοίρι), Λουντ, Καούκο, Ραϊτάλα, Πούκι.