Δεν άφησε τίποτα όρθιο η Ιταλία-Πεντάρα η Ισπανία

Κανένα περιθώριο δεν άφησε η Ιταλία στην Αρμενία, ενώ και η Ισπανία νικησε τη Ρουμανία. Εύκολα επικρατησε η Σουηδία, αλλά και η Ελβετία κόντρα στο Γιβραλτάρ, στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής των προκριματικών του Euro 2020.

Ισπανία-Ρουμανία

Μια εύκολη νίκη πήρε η Ισπανία απέναντι στη Ρουμανία με 5-0. Οι Ισπανοί παραμένουν στην κορυφή του έκτου ομίλου με 26 βαθμούς, ενώ η Ρουμανία είναι στην 4η θέση με 14 βαθμούς.

Από νωρίς, μόλις στο 8ο λεπτό ο Ρουίθ Πένια άνοιξε το σκορ της αναμέτρησης για τους γηπεδούχους.

Ο Μορένο στο 33’ έγραψε το 2-0 και δέκα λεπτά αργότερα πέτυχε το 3-0. Στο 45ο λεπτό ο Ρας με… αυτογκόλ έγραψε το 4-0.

Το.. τελειωτικό χτύπημα ήρθε στο πρωτο λεπτό των καθυστερήσεων, όπου ο Ογιαρθάμπαλ διαμόρφωσε το τελικό 5-0 για τους Ισπανούς.

Λίχτενσταϊν-Βοσνία Ερζεγοβίνη

Την ίδια ώρα, η Βοσνία Ερζεγοβίνη νικησε το Λίχτενσταϊν στην έδρα του με 3-0. Με τη νίκη της η Βοσνία Ερζεγοβίνη είναι στην 4η θέση του δεκάτου ομίλου με 13 βαθμούς, έχοντας μόλις έναν βαθμό από την Ελλάδα που είναι 3η. Το Λίχτενσταϊν αντίθετα με μόλις 2 βαθμούς, είναι στην τελευταία θέση του ομίλου.

Ο Τσίβιτς στο 57ο λεπτό έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους και εφτά λεπτα αργότερα ο Χόντζιτς ήρθε να γράψει το 0-2. Ο ίδιος στο 72’ διαμόρφωσε το τελικό 0-3 για την ομάδα του.

Σουηδία-Νήσοι Φερόες

Με 3-0 επικράτησε η Σουηδία κόντρα στους Νήσους Φερόες. Οι Σουηδοί με 21 βαθμούς είναι στη δεύτερη θέση του έκτου ομίλου, πίσω από την πρωτοπόρο Ισπανία. Οι Νήσοι Φερόες αντίθετα είναι 5οι με μόλις 3 βαθμους.

Οι γηπεδούχοι καθάρισαν από νωρίς το ματς, με τον Άντερσον να πετυχαίνει στο 29ο λεπτό το 1-0. Στο 72’ ο Σβάνμπεργκ έκανε το 2-0, για να έρθει οχτώ λεπτά αργότερα ο Γκουιντέτι γράψει το τελικό 3-0.

Μάλτα-Νορβηγία

Νικήτρια αναδείχθηκε η Νορβηγία κόντρα στη Μάλτα με 2-1, στην έδρα της δεύτερης. Η Νορβηγία βρίσκεται στην 3η θέση του έκτου ομίλου με 17 βαθμού, με τέσσερις βαθμούς διαφορά από την 3η Νορβηγία. Η Μάλτα αντιθέτως είναι τελευταία με μόλις 3 βαθμους.

Με το… καλησπέρα, μόλις στο 7ο λεπτό ο Κινγκ σημείωσε το 0-1 για τους φιλοξενούμενους. Λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, στο 40’ ο Φένεχ έφερε το ματς στα ίσα.

Ο Σέρλοθ στο 62’ ήταν αυτός που πέτυχε το τελικό 1-2, χαρίζοντας στους Νορβηγούς τη νίκη.

Ιρλανδία-Δανία

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση ανάμεσα στην Ιρλανδία και τη Δανία, αφού οι δυο ομάδες ήρθαν ισόπαλες με 1-1

Με τον βαθμό της ισοπαλίας που μοιράστηκαν, η Δανία βρίσκεται στη δεύτερη θέση του τέταρτου ομίλου με 16 βαθμούς, ενώ με τρεις βαθμούς λιγότερους, την ακολουθεί η Ιρλανδία.

Ο Μπρεϊθγουέιτ στο 73ο λεπτό άνοιξε το σκορ της αναμέτρησης, αλλά στο 85’ ο Ντόχερτι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, γράφοντας το τελικό 1-1.

Ιταλία-Αρμενία

Η Ιταλία… ισωπέδωσε την Αρμενία, αφού επικράτησε με 9-1. Η Ιταλία φιγουράρει στην κορυφή του δεκάτου ομίλου, αφού είναι αήττητη με 30 βαθμούς, ενώ η Αρμενία είναι 5η με 10 βαθμούς.

Μόλις στο 8ο λεπτό ο Ιμόμπιλε άνοιξε το σκορ της αναμέτρησης για τους γηπεδούχους και το επόμενο λεπτό ο Ζανιόλο έγραψε το 2-0. Ο Μπαρέλα πέτυχε στο 29’ το 3-0 και τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ιμόμπιλε έκανε το 4-0.

Το… πάρτι της Ιταλίας συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο, αφου στο 64’ ο Ζανιόλο σημείωσε το 5-0. Οι γηπεδούχοι ήταν τρομεροί αφού μέσα σε μόλις πέντε λεπτά (72’ Ρομανιόλι, 75’ Ζορζίνιο, 77’ Ορσολίνι) πέτυχαν τρία γκολ.

Οι φιλοξενούμενοι το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν σε 8-1 στο 79’ με τον Μπαμπαγιαν, για να έρθει δυο λεπτά αργότερα ο Κιέζα να διαμορφώσει το τελικό 9-1.

Γιβραλτάρ-Ελβετία

Την ίδια ώρα η Ελβετία νίκησε το Γιβραλτάρ με 6-1, στην έδρα του.

Ο Ίτεν στο 10ο λεπτό άνοιξε το σκορ της αναμέτρησης για την Ελβετία. Στο 50’ ο Βαργκας έκανε το 0-2 και εφτά λεπτά αργότερα ο Φάσναχτ πέτυχε το 0-3.

Οι γηπεδούχοι μείωσαν στο 74’ με τον Στάις, αλλά η Ελβετία απάντησε το επόμενο λεπτό με τον Μπενίτο. Στο 84’ ο Ίτεν σημείωσε το 1-5 και δυο λεπτά αργότερα ο Τζάκα διαμόρφωσε το τελικό 1-6.