Έκλεψε το βαθμό η ΑΕΛ στο Αγρίνιο

Για την 20η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκ, ο Παναιτωλικός μοιράστηκε βαθμούς με την ΑΕΛ στο Αγρίνιο. Οι φιλοξενούμενοι αποδείχτηκαν σκληροτράχηλοι και εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη των γηπεδούχων.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Παναιτωλικός ήταν πιο κινητικός είχε την κατοχή της μπάλας. Ωστόσο η ΑΕΛ έκανε δυο ευκαιρίες στο 10΄με τον Λεοζίνιο και το 14΄με τον Νούνιτς έπειτα από φάουλ, αλλά ο Σλοβένος αιφνιδιάστηκε και δεν κατάφερε να ανοίξει το σκορ.

Στην συνέχεια τα «καναρίνια» βρήκαν τρόπο να πετύχουν το 1-0 με δράστη τον Μάζουρεκ. Η ομάδα του Φέστα παραλίγο να κάνει την ζημιά από την αντεπίθεση του Λεοζίνιο, αλλά ο Βραζιλιανός δεν μπόρεσε να φανεί απειλητικός. Στο 41΄ο Μπαΐροβιτς σημείωσε το 2-0 καθώς πέρασε τον Ζίζιτς, και με ωραίο τελείωμα νικά τον Κρίστινσον, το γκολ του Σουηδού δεν θα έπρεπε να μετρήσει διότι ξεκίνησε από θέση οφσάιντ. Μετά το γκολ οι φιλοξενούμενοι είχαν δυο υποψίες για φάσεις με τους Λεοζίνιο και Ντέλετιτς να  αστοχούν.

Στην επανάληψη η αμάδα του Δέλλα δεν μπήκε καλά στον αγωνιστικό χώρο με αποτέλεσμα     να το πληρώσει στο 62΄ με την  καρφωτή κεφαλιά του Φατιόν έπειτα από σέντρα του Ντέλετιτς. Μετά το γκολ οι «βυσσινοί» έδειχναν ότι ήθελαν το γκολ. Στο 68΄ο Λιάβας ανατρέπει εντός περιοχής τον Μπαργκάν, ο Φατιόν ανέλαβε την εσχάτη των ποινών και σημείωσε το τελικό 2-2.

Πλέον ο Παναιτωλικός μένει πέντε βαθμούς μακριά από την πέμπτη θέση. Για την ΑΕΛ ο βαθμός που πήρε είναι σωτήριος στη μάχη που δίνει για να απομακρυνθεί από την κόκκινη θέση της βαθμολογίας.

Οι συνθέσεις των ομάδων :

Παναιτωλικός: Γιαννακόπουλος, Μιχάι, Λιάβας, Μανά, Μάζουρεκ, Μπαρμπόσα, Λουσέρο (74΄ Τσιγγάρας), Αμαράλ, Γκούγκα, Άργκους (79΄ Μάλης), Μπαϊροβιτς (63΄ Μοράρ)

ΑΕΛ: Κρίστινσον, Ντέλετιτς, Γιακιμόβσκι, Γκόλιας, Ζίζιτς, Λεοζίνιο (63΄ Σικάβκα), Ακόστα (46΄ Μπαργκάν), Μπέρτος, Σεσέροβιτς, Νούνιτς (89΄ Μόρας), Φατιόν