Νίκη με άρωμα Ευρώπης για τον Άρη, τραγικός ο Αστέρας

Θριαμβευτικά πέρασε με 0-3 μέσα από την Τρίπολη απέναντι σε έναν τραγικό Αστέρα Τρίπολης ο Άρης Θεσσαλονίκης που πλέον αποκτά ένα προβάδισμα ασφαλείας στην πέμπτη θέση από τους διώκτες του.

Τα αλλεπάλληλα λάθη σε όλες τις γραμμές του Αστέρα κόστισαν και μάλιστα αρκετά. Ένας πολύ καλά διαβασμένος Άρης, κυρίως λόγω Παντελίδη, εκμεταλλεύτηκε τις αμυντικές αδυναμίες και τα κενά στα μετόπισθεν των Αρκάδων και πέτυχε τρία τέρματα από το πρώτο κιόλας ημίχρονο.

Το πρώτο ημίχρονο δεν είχε και πολλές φάσεις. Ενδεικτικό είναι ότι στις δύο πρώτες ο Άρης κατάφερε και πέτυχε τα δύο του γκολ. Το πρώτο στο 9‘ με τον Λάρσον σε ένα δυνατό του σουτ μέσα στην περιοχή όπου φέρει ευθύνη ο Παπαδόπουλος καθώς η μπάλα πέρασε μέσα από τα χέρια του. Ενώ το δεύτερο στο 24‘ με τον Ντιγκινί να χρίζεται σκόρερ σε μία αντεπίθεση από πλευράς φιλοξενούμενων, φάση που ξεκίνησε πάλι από λάθος των Αρκάδων καθώς η κατοχή χάθηκε σε μια σύγκρουση του Κυριακόπουλου με τον Φερνάντες.

Το τρίτο τέρμα ήρθε στο 45’+1. Ο Τόνσο έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή με το αριστερό, η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και στην επαναφορά ο Ματέο Γκαρσία με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-3. Και σε αυτή την φάση η άμυνα του Αστέρα ήταν τραγική και γεμάτη κενούς χώρους.

Πλέον ο Αστέρας είναι στην ενδέκατη θέση με 21 βαθμούς, μόλις ένα πάνω από την επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού και τον Πας Γιάννινα ενώ ο Άρης στην πέμπτη με 32.

Λεπτό προς λεπτό:

Α’ ημίχρονο:

9′ Στην πρώτη καλή ευκαιρία της αναμέτρησης ο Άρης ανοίγει το σκορ με τον Σουηδό Λάρσον. Ο 32χρονος έπιασε το ευθύβολο σουτ μέσα από την περιοχή με τον τερματοφύλακα του Αστέρα να φέρει ευθύνη καθώς η μπάλα πέρασε μέσα από τα χέρια του.

24′ Και η δεύτερη ευκαιρία του παιχνιδιού ήταν για τον Άρη. Ο Ντιγκινί έφυγε στην κόντρα επίθεση, αφού η κατοχή χάθηκε ύστερα από σύγκρουση του Κυριακόπουλου με τον Φερνάντες, με τον επιθετικό του Άρη να χρειάζεται διπλή προσπάθεια απέναντι από τον Παπαδόπουλο να σημειώσει το 0-2.

31′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Αστέρα. Πάσα του Ρόλε στον Μανιά που τον βγάζει τετ-α-τετ σε πλάγια θέση με τον Κουέστα να διώχνει το πλασέ του δεύτερου με το πόδι.
32′ Σουτ του Κώτσιρα, η μπάλα έφυγε μόλις άουτ.

38′ Ένα σουτ του Κυριακόπουλου με το κακό του πόδι το δεξί, η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

45′ Ολέθριο λάθος του Βλάχου στην άμυνα του Αστέρα, ο Λάρσον δεν το εκμεταλλεύεται από πλάγια θέση καθώς η παράλληλη του δεν βρίσκει κάποιον συμπαίκτη του.

45’+1′ Τα αλλεπάλληλα λάθη σε κέντρο και άμυνα για τον Αστέρα συνεχίζονται και κοστίζουν! Ο Τόνσο έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή με το αριστερό, η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και στην επαναφορά ο Ματέο Γκαρσία με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-3.

Β’ ημίχρονο:

48′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Αρη. Σουτ του Κόρχουτ μέσα από την περιοχή, η μπάλα χτύπησε στο σώμα αμυνόμενου και πέρασε ελάχιστα δίπλα από το δεξί δοκάρι, σε κόρνερ.

51′ Σουτ του Αραβίδη, εύκολα ο Κουέστα.

58′ Ένα καλό σουτ του Κώτσιρα που βρίσκει τον Κουέστα σε ετοιμότητα.

84′ Κάθετη πάσα του Ρόλε προς τον Μανιά, ακόμα ένα χαμένο τετ-α-τετ για τον Έλληνα επιθετικό.

90’+2 Κοντά στο 0-4 ο Άρης με τον Φετφατζίδη, ο οποίος έπιασε σουτ στην κίνηση, το οποίο έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ ο Παπαδόπουλος.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Αστέρας Τρίπολης(Γιώργος Παράσχος): Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Μαρτίνεζ(45′ Αραβίδης), Βλάχος, Πασαλίδης, Βαλιέντε, Κυριακόπουλος, Φερνάντες(70′ Τσιλιανίδης), Ρόλε, Καλτσάς(85′ Δουβίκας), Μανιάς.

Άρης Θεσσαλονίκης(Σάββας Παντελίδης): Κουέστα, Δεληζήσης, Μπάσα(57′ Ματίγια), Ντιγκινί, Τόνσο(84′ Βέλεζ), Λάρσον(74′ Φετφατζίδης), Γκαρσία, Τζανακάκης, Σιώπης, Κορχούτ, Ρόουζ

Κίτρινες κάρτες: Καλτσάς(30′), Κώτσιρας(54′)/-

Κόκκινες κάρτες: -/-

Διαιτητές: Μανούχος(πρώτος), Μπαλτάς(βοηθός), Μπούξμπαουμ(βοηθός), Κατσικόγιαννης(τέταρτος)

Γήπεδο: Θεόδωρος Κολοκοτρώνης