“Εξάρα” η Μπαρτσελόνα, ξέσπασε στη Σοσιεδάδ

H Μπαρτσελόνα ήταν καταιγιστική απέναντι στην Σοσιεδάδ, την φιλοδώρησε με έξι γκολ! Πρώτος σε συμμετοχές ο Μέσι

Για την 28η αγωνιστική της La Liga, η Μπαρτσελόνα πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Σοσιεδάδ, διαλύοντάς την με 1-6(!) και είναι πλέον στην 2η θέση με 62 βαθμούς, ενώ οι γηπεδούχοι βρίσκονται στην 5η έχοντας 45 βαθμούς.

Σκόρερ για τους Καταλανούς ήταν οι Γκριεσμάν στο 37′, Ντεστ 43′ και 53′, Μέσι 56′, 89′ και Ντεμπελέ στο 71ο λεπτό. Το γκολ της τιμής πέτυχε ο Μπαρενετσέα στο 77′.

Ο Μέσι έκανε ρεκόρ συμμετοχών, καθώς έφτασε τις 768 εμφανίσεις και έμεινε μόνος του στην κορυφή της λίστας, προσπερνώντας τον Τσάβι.

Η πρώτη φάση έγινε στο 24ο λεπτό της αναμέτρησης και ήταν για τους γηπεδούχους, όταν ο Ισάκ έκανε εξαιρετική κούρσα, βρήκε χώρο και σούταρε από πλεονεκτική θέση, όμως ο Τερ Στέγκεν ήταν σε ετοιμότητα και απέκρουσε εντυπωσιακά.

Λίγο αργότερα, στο 37′ ο Πέδρι επιχείρησε ένα δυνατό σουτ από πολύ μακρινή απόσταση, το οποίο έβγαλε με υπερένταση ο Ραμίρο, όμως ο Γκριεσμάν πήρε το ριμπάουντ και έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1 της Μπαρτσελόνα.

Στο 39′, ο Ισάκ έγινε αποδέκτης μια μπαλιάς και εκτέλεσε από καλό σημείο, με τον Τερ Στέγκεν να πραγματοποιεί μια φοβερή απόκρουσε.

Στο 43ο λεπτό, ο Μέσι βρήκε ωραία τον Ντεστ μέσα στην περιοχή και ο τελευταίος πλάσαρε στην κάτω αριστερή γωνία για το 0-2 της ομάδας του. Αυτό ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο πλέον, στο 53ο λεπτό, ο Ζόρντι Άλμπα σέντρα και εκεί που ήταν ο Ντεστ για σκοράρει και με το δεύτερο προσωπικό του γκολ έκανε το 0-3.

Τρία λεπτά μετά στο 56ο λεπτό, ο Μπουσκέτς έβγαλε τετ-α-τετ τον Μέσι, ο οποίος βλέποντας τον Ραμίρο εκτός εστίας τον κρέμασε και ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 0-4.

Αρκετά αργότερα, στο 71′, ο Μορίμπα τροφοδότησε τον Ντεμπελέ στην περιοχή που σκόραρε για το 0-5 των “μπλαουγκράνα”.

Στο 77ο λεπτό ο Μπαρενετσέα εξαπέλυσε ένα σουτ από μέση απόσταση και σκόραρε για το 1-5 της Σοσιεδάδ.

Στο 89′, ο Άλμπα έβγαλε ασίστ στον Μέσι και ο Αργεντινός με καλό σουτ που πήγε δοκάρι και μέσα έκανε το 1-6. Αυτό ήταν και το τελικό αποτέλεσμα του παιχνιδιού.

Κίτρινες: 9′ Θουμπιμένδι, 27′ Μπουσκέτς, 79′ Θουμπέλδια, 88′ Μπρέιθγουεϊτ, 90+4′ Φερνάντεζ

Σοσιεδάδ (Αλγουασίλ): Ρεμίρο, Μαρκελάνζ Καστελάνος, Λε Νορμάντ, Θουμπέλδια (83′ Σανιάν), Γκοροσάμπελ (61′ Μπαρενετσέα), Μερίνο, Γκεβάρα, Θουμπιμένδι (72′ Φερνάντεζ), Ογιαρθάμπαλ, Πόρτου (61′ Γιανουζάι), Ισάκ (83′ Μπαουτίστα).

Μπαρτσελόνα (Κούμαν): Τερ Στέγκεν, Μινγκουέθα, Λενγκέ, Ντε Γιόνγκ, Ντεστ (85′ Τρινκάο), Μπουσκέτς (67′ Αραούχο), Πέδρι (68′ Μορίμπα), Άλμπα, Γκριεσμάν (85′ Πούιγκ), Ντεμπελέ (79′ Μπρέιθγουεϊτ), Μέσι.