Λυών- Παρί ΣΖ: Πάρτι των πρωταθλητών Γαλλίας

Αγώνα σε… περίπατο έκανε το ντέρμπι με τη Λυών η Παρί Σεν Ζερμέν, με πρωταγωνιστή τον Κίλιαν Εμπαπέ

Η Παρί ΣΖ πέρασε… αέρας από το Groupama Stadium, νικώντας με 2-4 τη Λυών, για την 30η αγωνιστική της Ligue 1.

Οι Παριζιάνοι έστησαν πάρτι στην έδρα της Λυών και με πρωταγωνιστή τον Κίλιαν Εμπαπέ, ο οποίος πέτυχε δύο τέρματα και έφτασε τα 100 γκολ, αγωνιζόμενος στο γαλλικό πρωτάθλημα, σε ηλικία 22 ετών!

Η ομάδα του Ποτσετίνο καθάρισε το ντέρμπι από το πρώτο ημίχρονο, πετυχαίνοντας δύο τέρματα στο μισάωρο, με τον Εμπαπέ στο 15′, τον Περέιρα στο 32ο λεπτό. Με το.. καλησπέρα στο δεύτερο μέρος ο Ντι Μαρία έκανε το 0-3 στο 47′, ενώ το 0-4 έκανε με το δεύτερο προσωπικό του γκολ ο Εμπαπέ στο 52′.

Οι «Λυωνέ» το μόνο που κατάφεραν ήταν να πετύχουν δύο τέρματα με τους Σιλμανί στο 62′ και τον Κορνέ στο 81′, διαμορφώνοντας το τελικό 2-4.

Στο 70ο λεπτό ο Νεϊμάρ αντικατέστησε τον Εμπαπέ στο 70ο λεπτό. Ο Βραζιλιάνος μεσοεπιθετικός επέστρεψε στη δράση έπειτα από ενάμιση μήνα, καθώς ξεπέρασε το πρόβλημα τραυματισμού που τον ταλαιπωρούσε.

Με αυτή τη νίκη οι φιλοξενούμενοι ανέβηκαν στην κορυφή, ισοβαθμώντας με τη Λιλ στους 63β, αφήνοντας την ομάδα του Γκαρσία στη 3η θέση με 60β.

Τα αποτελέσματα της 30ης αγωνιστικής της Ligue 1:

Σεντ Ετιέν – Μονακό 0-4 (13′ Γιόβετιτς, 55′ Τσουαμενί, 64′ Ντιόπ, 76′ Ντιατά)

Σάββατο 20 Μαρτίου

Μετς – Ρεν 1-3 (90′ Γιαντέ / 18′ Ντόκου, 38′ πεν. Τεριέ, 88′ Γκιρασί)

Νις – Μαρσέιγ 3-0 (34′ Τουράμ, 74′ Γκουιρί, 90+1′ Κλοντ-Μορίς)

Κυριακή 21 Μαρτίου

Στρασμπούρ – Λανς 1-2 (20′ Μπέλγκαρντ – 5′ Χαϊντάρα, 40′ Φοφάνα)

Ντιζόν – Ρεμς 0-1 (50′ Ντία)

Ναντ – Λοριάν 1-1 (2′ Μουάνι – 87′ Λοριάν)

Μονπελιέ – Μπορντό 3-1 (35′ Σαμπία, 58′ Λαμπόρντ, 69′ Μαβιντιντί – 28′ Τζο Χουάνγκ)

Μπρεστ – Ανζέ 0-0

Λιλ – Νιμ 1-2 (20′ Τσέκα – 12′ Κονέ, 45′ Ριπάρ)

Λιόν – Παρί 2-4