«Εξάσφαιρη» Λεβερκούζεν, εκπληκτική Άλκμααρ

Η Λεβερκούζεν φιλοδώρησε με έξι γκολ τη Νις, η Μπενφίκα σημείωσε «τεσσάρα», ενώ Μόλντε, Άρσεναλ, Γρανάδα και Ρόμα όλες κέρδισαν με ανατροπή!

Στην έκπληξη της αγωνιστικής (των αγώνων των 19.55) του Europa League, η Άλκμααρ, πήρε φανταστικό «διπλό» (0-1) μέσα στον «Σαν Πάολο» επί της Νάπολι, η Κλούζ έδειξε τα «δόντια» της, ενώ η Ρεάλ Σοσιεδάδ «έφυγε» με τους τρεις βαθμούς στις καθυστερήσεις του αγώνα!

Μπάγερ Λεβερκούζεν – Νις 6-2

Η ομάδα του Πέτρε Μπος, ήταν απλά «μαγική» στα πρώτα 15 λεπτά της αναμέτρησης, αφού βρήκε δύο γρήγορα γκολ, αρχικά στο 11ο λεπτό με τον Αμίρι (ασίστ του Μπέιλι) και στη συνέχεια με τον Αλάριο (από ασίστ του Μπαουμγκάρτλινγκερ).

Η Νις μετά το αρχικό σοκ, αντέδρασε και στο 31ο λεπτό μείωσε με τον Γκουίρι σε 2-1. Στο 61’ και σε μία αδράνεια της άμυνας ο Ντιαμπί εκτέλεσε για τρίτη φορά τον Μπενίτεζ. O Μπελαράμπι στο 79’ έγραψε το 4-1, για να σημειώσουν ακόμα δύο γκολ στο 83’ και το 87’ ο Μπελαράμπι ξανά και ο Βίρτζ αντίστοιχα, ενώ ο Μορίς απλώς μείωσε στο 90ο λεπτό για το τελικό 6-2.

ΤΣΣΚΑ Σόφιας – Κλούζ 0-2

Μεγάλη νίκη πανηγύρισε μέσα στην έδρα της ΤΣΣΚΑ η Κλούζ (0-2) χάρη στα γκολ τον Ρόντον στο 52’ και του Ντικ στο 74ο λεπτό και έτσι άρχισε με το δεξί τις υποχρεώσεις της στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ.

Ντάνταλκ – Μόνλτε 1-2

Η αξιόμαχη Ντάνταλκ το πάλεψε όσο μπορούσε, ωστόσο η ανώτερη Μόλντε αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, έκανε την ολική ανατροπή.

Ο Μάρεϊ βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα για το 1-0 στο 35’, αλλά η Μόλντε προχώρησε σε ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο χάρη στα γκολ των Χουσέιν στο 62’ και του Ομοϊχουάνφο στο 73ο λεπτό και έτσι εξασφάλισε μία σπουδαία εκτός έδρας νίκη στην Ιρλανδία.

Λεχ Πόζναν – Μπενφίκα 2-4

Εκπληκτικό πρώτο ημίχρονο από τις δύο ομάδες, καθώς η Μπενφίκα ναι μεν προηγήθηκε με πέναλτι του Πίτζι μόλις στο 9ο λεπτό, αλλά η Λεχ Πόζναν ισοφάρισε με τον Ισχάκ στο 15’.

Στο 42’ οι «Αετοί» πήραν και πάλι το προβάδισμα χάρη στο γκολ του Νούνιεζ. Με την έναρξη του δεύτερου μέρους, η Μπενφίκα έχασε μεγάλη ευκαρία για να κάνει το 2-3 στο 48’ και αμέσως μετά ο Ισχάκ ισοφάρισε εκ νέου σε 2-2. Ο Ουρουγουανός επιθετικός χτύπησε για δεύτερη φορά και με ωραίο πλασέ στο 60σκόραρε για το 2-3 των «Λουζιτανών». Στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Νούνιεζ ολοκλήρωσε το χατ – τρικ του με όμορφο γκολ για το τελικό 2-4.

Νάπολι – Άλκμααρ 0-1

Στην «έκπληξη» της βραδιάς η φοβερή και τρομερή Άλκααρ «σόκαρε» την Νάπολι, της οποίας επικράτησε με 0-1 χάρη στο γκολ του Ντε Βιτ στο 57’.

Αϊντχόφεν – Γρανάδα 1-2

Την εκπληκτική και ταυτόχρονα ξέφρενη πορεία της συνεχίζει η Γρανάδα, καθώς έφυγε αλώβητη από την Ολλανδία, αφού επικράτησε της Ολλανδικής ομάδας με ανατροπή στο σκορ.

Ο Γκέτσε είχε δώσει το προβάδισμα στους γηπεδούχους στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, όμως μέσα σε μόλις εννιά λεπτά η Γρανάδα έφερε «τούμπα» το ματς με τα γκολ των Μολίνα (57’) και Ματσίς στο 66ο λεπτό και έτσι πήρε σπουδαίο «διπλό» με 1-2.

Ραπίντ Βιέννης – Άρσεναλ 1-2

Ακόμα μία ανατροπή στο σκορ, είχαμε και στο συγκεκριμένο ζευγάρι, αφού η Ραπίντ προηγήθηκε με τον συνήθη ύποπτο, ο λόγος για τον Φούντα στο 51ο λεπτό στο σκορ. Η ομάδα του Μικέλ Αρτέτα ήταν πολύ σκληρή για να πεθάνει. Ισοφάρισε σε 1-1 με τον Λουίζ στο 70’ και ο Ομπαμεγιάνγκ στο 74’ έφερε τα πάνω κάτω για το τελικό 1-2.

Ριέκα – Ρεάλ Σοσιεδάδ 0-1

Η Ριέκα είχε σχεδόν εξουδετερώσει την Σοσιεδάδ και ενώ όλα έδειχναν πως θα είχαμε μοιρασιά, τελικά ο Τζον στο 90+3’ όχι μόνο άφησε με άδεια χέρια την Κροατική ομάδα αλλά χάρισε και μία ουρανοκατέβατη νίκη για την Ισπανική για το τελικό 0-1.

Σταντάρ Λιέγης – Ρέιντζερς 0-2

Σπουδαία νίκη πέτυχε και η Ρέιντζερς Γλασκόβης στην έδρα της Σταντάρ με δύο εκπληκτικά γκολ των Ταβερνιέρ (19ο λεπτό) και Ρούφ στις καθυστερήσεις του αγώνα που «κλείδωσε» την νίκη για την ομάδα του Τζέραντ για το τελικό 0-2.

Γιανγκ Μπόις – Ρόμα 1-2

Η Γιανγκ Μπόις προηγήθηκε με πέναλτι του Νσαμέ στο 14ο λεπτό, ωστόσο η ομάδα του Φονσέκα  «ξύπνησε» στο δεύτερο ημίχρονο και με τα γκολ των Πέρες και Κουμπούλα στο 69’ και το 74’ αντίστοιχα ανέτρεψε το εις βάρος της σκορ και επικράτησε με 1-2.

Χάποελ Μπερ Σέβα – Σλάβια Πράγας 3-1

Μία φοβερή Χάποελ, επικράτησε της ανέτοιμης Σλάβια με 3-1 και άρχισε δυναμικά τις υποχρεώσεις της στο Γιουρόπα Λιγκ. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Αγκουντέλο στο 45’ ακριβώς, για να μειώσει ο Προβόντ στο 75’. Ωστόσο δύο γκολ του Ακολάτσε στο 86’ και το 88’ αντίστοιχα σημείωσε μία εκπληκτική νίκη απέναντι σε έναν πολύ δυνατό αντίπαλο.