Γιώργος Κυριαζής στο Kingsport.gr: “Δύσκολη, αλλά δίκαιη νίκη – Η Εθνική έχει πολύ ταλέντο”

Ο προπονητής της Εθνικής Ελλάδας Γυναικών, Γιώργος Κυριαζής, μετά το τέλος του νικηφόρου αγώνα κόντρα στο Μαυροβούνιο, μίλησε στο Kingsport.gr και στον Γιάννη Δρόσο.

Η Εθνική Ελλάδας Ποδοσφαίρου Γυναικών, νίκησε με 1-0 το Μαυροβούνιο για τα προκριματικά του Women’s Euro 2022.

Μετά το τέλος του αγώνα, ο προπονητής της Ελληνικής ομάδας, Γιώργος Κυριαζής, μίλησε στο Kingsport.gr και στον Γιάννη Δρόσο.

Αναλυτικά οι δηλώσεις του στο Kingsport.gr:

Κόουτς δύσκολη νίκη, αλλά εντέλει ήρθε.

Δύσκολη αλλά δίκαιη νίκη. Με βάση την εικόνα του παιχνιδιού, κυρίως του πρώτου ημιχρόνου, σίγουρα δικαιούμασταν τη νίκη. Καμιά φορά πηγαίνει και έτσι το παιχνίδι. Νομίζω όμως ότι δικαιωθήκαμε στο τέλος, γιατί τα κορίτσια το πίστεψαν και δεν σταμάτησαν ούτε λεπτό, το οποίο εμένα με χαροποιεί απίστευτα. Γιατί αυτό δείχνει μία θετική σκέψη και μία φιλοσοφία ότι δεν θα σταματήσω έως το τέλος του παιχνιδιού.

Ποια στοιχεία θα περιμένουμε να διαφοροποιηθούν σε σχέση με το επόμενο ματς κόντρα στην Ουκρανία;

Κατ’ αρχάς, θα πρέπει τα κορίτσια που έπαιξαν σήμερα και τα έδωσαν όλα να βρούμε έναν τρόπο να τις ξεκουράσουμε, γιατί και το άλλο παιχνίδι είναι αρκετά κοντά. Θέλω να κάνουμε τη διαχείριση του ρόστερ σωστά. Η ψυχολογία σίγουρα είναι σε καλά επίπεδα. Από ‘κει και πέρα η Ουκρανία είναι ένας διαφορετικός αντίπαλος, την ξέρουμε αρκετά καλά πλέον. Θα προσαρμοστούμε σε αυτό που πρέπει να κάνουμε και να προσπαθήσουμε για μια ακόμη νίκη.