Εκθρονίστηκε η “Βασίλισσα”

Στην 9η αγωνιστική της La Liga, πρώτη ήττα για την Ρεάλ Μαδριτης, η οποία έχασε με 1-0 εκτός έδρας από την Μαγιόρκα και “ξέπεσε” στην δεύτερη θέση πίσω από την Μπαρτσελόνα. Η Χετάφε επικράτησε εντός έδρας με 2-0 της Λεγκανες.

Μαγιόρκα-Ρεαλ Μαδρίτης 1-0

Στο Στάδιο ντε Σον Μοιξ, η Μαγιόρκα υποδέχτηκε την Ρεάλ Μαδρίτης, με την «Βασίλισσα» να φτάνει στην πρώτη της ήττα με 1-0.

Φεμπας και Λάγκο Τζούνιορ συνεργάστηκαν υπέροχα στο 7ο λεπτό, με τον τελευταίο να κάνει το σουτ, κάνοντας το 1-0 για λογαριασμό της Μαγιόρκα. Στην συνέχεια, η Μαγιόρκα σκόραρε ξανά στο 15’, αλλά ο διαιτητής ακύρωσε το γκολ ως οφσάιντ. Η Ρεάλ δεν αντέδρασε στο πρώτο μέρος και το 1-0 ήταν σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημιχρονο, η «Βασίλισσα» ανέβασε ρυθμούς και απείλησε το αντίπαλο τέρμα, χωρίς να καταφέρει να πετύχει το γκολ της ισοφάρισης. Στο τελευταίο τερ;το έπαιζε και με παίκτη λιγότερο μετά την δεύτερη κίτρινη στον Οντριοζολα (74’). Οι αλλαγές για τις δύο πλευρές δεν απέδωσαν καρπούς και το 1-0 έμεινε ως το τέλος.

Χετάφε-Λεγκανες 2-0

Στο Κολιζεουμ Αλφόνσο Πέρεθ, Χετάφε και Λεγκανες ήρθαν αντιμέτωπες, με τους γηπεδούχους να παίρνουν την νίκη με 2-0.

Οι δύο πλευρές επιχείρησαν με στατικές φάσεις να απειλήσουν την αντίπαλη εστία, αλλά χωρίς επιτυχία. Η πρώτη καλή στιγμή έγινε στο 29’, όταν ο Μαξίμοβιτς έκανε ένα σουτ, αιφνιδιάζοντας τον τερματοφύλακα, αλλά η προσπάθειά του κατέληξε στο δοκάρι. Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, τίποτα δεν άλλαξε και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το 0-0 να παραμένει.

Στο 64’, ο Κένεντι έκανε μια ψηλή πάσα στον Άνχε, ο οποίος νίκησε τον αμυντικό και έστειλε με κεφαλιά τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Ευκαιρίες δεν δημιουργήθηκαν και όλα έδειχναν πως η αναμέτρηση θα ολοκληρωθεί με το 1-0 υπέρ της Χετάφε. Ωστόσο, στο 84’, ο Άνχελ αξιοποίησε τη σέντρα, επιχείρησε ένα χαμηλό σουτ, σημειώνοντας το 2-0, που ήταν και το τελικό σκορ.