Κέρδισαν Γιουβέντους και Νάπολι στην έδρα τους

Για την 8η αγωνιστική στην Ιταλία και στη Serie A, η Νάπολι επικράτησε 2-0 της Βερόνα με πρωταγωνιστή τον Μίλικ, ενώ η Γιουβέντους κέρδισε με άγχος τη Μπολόνια με 2-1.

Στο “Στάντιο Σαν Πάολο” η Νάπολι του Κάρλο Αντσελότι νίκησε εύκολα με 2-0 επί τηΒερόνα. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Μίλικ στο 37′ (1-0) με τον Ρουίζ να χρεώνεται την ασίστ. Ο επιθετικός των Ναπολιτάνων πέτυχε και το δεύτερο γκολ (2-0) της ομάδας του στο 67′ μετά από ασίστ του Ινσίνιε αυτή τη φορά. Οι «Παρτενοπέι» βρίσκονται μόνοι στη 4η θέση με 16 βαθμούς. Από την άλλη, η ομάδα της Βερόνα παρέμεινε στην 13η με 9 βαθμούς.

Στο Τορίνο η Γιουβέντους κέρδισε τη Μπολόνια με 2-1. Ο Κριστιάνο Ρονάλντο άνοιξε το σκορ στο 19ο λεπτό, μετά από κλέψιμο έξω από την περιοχή και μετά με όμορφη ατομική ενέργεια και έξοχο τελείωμα, έκανε το 1-0. Η Μπολόνια αντέδρασε και κατάφερε να ισοφαρίσει (1-1) λίγα λεπτά αργότερα με άπιαστο σουτ του κεντρικού αμυντικού της Ντανίλο, μέσα από την περιοχή στο 26′. Η Γηραιά Κυρία πήρε ξανά κεφάλι στο σκορ, με το γκολ του Πιάνιτς, με πλασέ μέσα από την περιοχή και μετά από αδράνεια της άμυνας, καθώς δεν κατάφερε να διώξει σωστά την μπάλα, διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

Η Γιουβέντους παραμένει πρώτη με 22 βαθμούς, τέσσερις παραπάνω από την 2η Ίντερ που αγωνίζεται αύριο στην έδρα της Σασουόλο. Την ίδια στιγμή η Μπολόνια παρέμεινε στην 12η θέση με 9 βαθμούς.