El Clasico: “Βασιλική” Ρεάλ στο ντέρμπι

Νικήτρια στο ντέρμπι της Ισπανίας η Ρεάλ Μαδρίτης, επικράτησε της Μπαρτσελόνα και ανέβηκε προσωρινά στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.

Υπογραφή ονόματι Ρεάλ Μαδρίτης είχε το “El Clasico”. Η Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε με 2-1 τη Μπαρτσελόνα στο “Alfredo Di Stefano” για την 30η αγωνιστική της La Liga. Οι “μερένγκες” πήραν γρήγορα κεφάλι στο σκορ, χάρη στο πανέμορφο τέρμα του Καρίμ Μπενζεμά και το απευθείας φάουλ του Τόνι Κροος, μείωσαν οι Καταλανοί με τον Μινγκέθα.

Με αυτή την νίκη οι Μαδριλένοι φιγουράρουν πρώτοι στην κορυφή προσωρινά στους 66 βαθμούς +1 από την δεύτερη Ατλέτικο Μαδρίτης,η οποία έχει έναν αγώνα λιγότερο. Αντίθετα η Μπαρτσελόνα παρέμεινε στους 65. Με 8 παιχνίδια να απομένουν, η Ρεάλ βρίσκεται ένα βαθμό πάνω από την Μπαρτσελόνα και αμφότερες περιμένουν την έκβαση του αγώνα των “ροχιμπλάνκος” στην έδρα της μαχητικής Μπέτις την Κυριακή.

Δύο γκολ στο 1ο ημίχρονο από τους Καρίμ Μπενζεμά και Τόνι Κρόος, είχε και δύο δοκάρια η Ρεάλ που κατάφερε και πήρε τους βαθμούς της νίκης, όμως κινδύνεψαν να χάσουν μέσα από τα χέρια τους το ντέρμπι, ύστερα από τη μείωση του σκορ από τον Όσκαρ Μινγκέθα στο 2ο μέρος και το δοκάρι του Ιλάις Μορίμπα.

Το 2-1 έμεινε μέχρι τέλους, με συνέπεια η Ρεάλ να κερδίζει 3ο σερί clasico για πρώτη φορά από το 1978, ενώ ο Κούμαν έγινε ο πρώτος προπονητής της Μπαρτσελόνα που χάνει τα δύο πρώτα ντέρμπι του από το 1980.

Η Ρεάλ μπήκε αποφασισμένη και αναπτύχθηκε ταχύτατα στην επίθεση, ο Λούκας Βάσκεθ έκανε την παράλληλη συρτή σέντρα από τα δεξιά, ο Μπενζεμά πετάχτηκε πρώτος στο πρώτο δοκάρι και με ωραίο τακουνάκι εκτέλεσε τον Τερ Στέγκεν για το 1-0 (13’).

Ένα λεπτό πριν οι φιλοξενούμενοι είχαν χάσει μια από τις μεγαλύτερες ευκαιρίες τους για το ημίχρονο. Ο Ζόρντι Άλμπα μπήκε από τα αριστερά στην περιοχή, έκανε την παράλληλη μπαλιά προς τον Ντεμπελέ αλλά ο Κουρτουά είπε”οχι” και έκοψε τη μπάλα πριν αυτή φτάσει στα πόδια του, που απλά θα μπορούσε να την στείλει στα δίχτυα.

Τελικά οι γηπεδούχοι απέκτησαν προβάδισμα δύο τερμάτων στην αναμέτρηση, γράφοντας το 2-0 στο 28ο λεπτό. Ο Κρόος εκτέλεσε ένα φάουλ, εκτός περιοχής, η μπάλα βρήκε στο σώμα του Ντεστ, άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα με τον Ζόρντι Άλμπα.

Στο 38’ οι Μερενγκες έφτασαν μια ανάσα από το 3-0. Ο  Βαλβέρδε μετά από μπαλιά του Βινίσιους, έκανε το διαγώνιο σουτ με τη μπάλα να χτυπάει στο δεξί κάθετο δοκάρι του Τερ Στέγκεν στην συνέχεια ο Λούκας Βάθκεθ επιχείρησε το σουτ με τον κίπερ της Μπαρτσελόνα να αποκρούει.

Οι Μπλαουγκράνα έχασαν την ευκαιρία να μειώσουν στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων πριν την ανάπαυλα, με κόρνερ που εκτέλεσε από τα δεξιά ο Λιονέλ Μέσι να βρίσκει στο οριζόντιο δοκάρι του Κουρτουά.

Με το δεξί ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο για την Μπαρτσελόνα αφού κατάφερε να μειώσει στο 60’. Μετά την σέντρα του Ζόρντι Άλμπα, η μπάλα βρήκε τον Γκριεζμάν που άνοιξε τα πόδια του για να περάσει η μπάλα και ο Όσκαρ Μινγκέθα με σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-1.

Η Μπαρτσελόνα ήταν φανερά καλύτερη στο δεύτερο μέρος, είχε περισσότερες φάσεις, έχει μειώσει το σκορ και έψαχνε να ισοφαρίσει.  Αντίθετα η Ρεάλ προσπαθούσε να χτυπήσει κυρίως στην αντεπίθεση.

Στο 89’ ο Μεντί προσπάθησε να μαρκάρει τον Μπρέθγουεϊτ μέσα στην περιοχή, ο επιθετικός της Μπαρτσελόνα έπεσε στο έδαφος, το VAR εξέτασε τη φάση και έδωσε συνέχεια στο παιχνίδι.

Ρεάλ Μαδρίτης (Ζιντάν): Κουρτουά, Βάθκεθ (43′ Οντριοθόλα), Μιλιτάο, Νάτσο, Μεντί, Καζεμίρο, Μόντριτς, Κρόος (72′ Ίσκο), Βαλβέρδε (61′ Ασένσιο), Βινίσιους (72′ Μαρσέλο), Μπενζεμά (72′ Ντίαθ)

Μπαρτσελόνα (Κούμαν): Τερ Στέγκεν, Μινγκέθα, Αραούχο (72′ Μορίμπα), Λενγκλέ, Ντεστ (46′ Γκριεζμάν), Μπουσκέτς (64′ Ρομπέρτο), Ντε Γιονγκ, Άλμπα, Μέσι, Πέδρι (81′ Τρινκάο), Ντεμπελέ (81′ Μπρέθγουεϊτ)