Serie A: Νίκες για Μίλαν, Σπέτσια και Τορίνο

Νίκη Champions League για τη Μίλαν που εξακολουθεί να κυνηγάει την πρώτη Ίντερ, πολύτιμες νίκες για την παραμονή από Σπέτσια και Τορίνο.

Με τριάρα πέρασε από την έδρα της Πάρμα η Μίλαν (1-3), ενώ σπουδαίες νίκες στην μάχη που δίνουν για την παραμονή στην Serie A πήραν και οι Σπέτσια με την Τορίνο, απέναντι σε Ουντινέζε και Κροτόνε, για την 30η αγωνιστική.

ΝΙΚΗ ΜΕ ΑΝΑΝΕΩΣΗ, ΑΣΙΣΤ ΚΑΙ ΑΠΟΒΟΛΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΙΛΑΝ

Η Μίλαν νίκησε με 1-3 εκτός έδρας την Πάρμα, με τον Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς να είναι ξανά, ένας εκ των πρωταγωνιστών βγάζοντας ασίστ και γιορτάζοντας με αποβολή τη ανανέωση του συμβολαίου του με τους «ροσονέρι». Η ομάδα του Πιόλι παραμένουν το μοναδικό εμπόδιο για τη μαθηματική κατάκτηση του σκουντέτο από την Ίντερ, έχοντας απόσταση 8 βαθμών από την κορυφή.

Στο «Ένιο Ταρντίνι» η Μίλαν πήρε κεφάλι στο σκορ μόλις στο 8ο λεπτό, όταν μετά από ασίστ του Σουηδού σούπερ σταρ ο Άντε Ρέμπιτς έστειλε την μπάλα στα δίχτυα (0-1). Με τον Τζιανλουίτζι Ντοναρούμα να είναι παρών όποτε χρειάστηκε, βρέθηκαν οι βάσεις για το 0-2 του Φρανκ Κεσιέ στο τέλος του ημιχρόνου.

Στο 60ο λεπτό ωστόσο, ο Ιμπραΐμοβιτς αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα (η 8η αποβολή του στα 5 μεγάλα πρωταθλήματα), επειδή κάτι είπε στον διαιτητή. Με αριθμητικό μειονέκτημα οι Μιλανέζοι αντιμετώπισαν προβλήματα και ο Ρικάρντο Γκαλιόλο μείωσε σε 1-2 για την Πάρμα. Ο Ντοναρούμα συνέχισε να είναι πρωταγωνιστής και τελικά, μαζί με το γκολ του Ραφαέλ Λεάο στις καθυστερήσεις, κράτησαν τη νίκη για τους φιλοξενούμενους.

Πάρμα: Σέπε, Κόντι (85′ Τραορέ), Μπάνι, Γκαλιόλο, Πετσέλα (74′ Μπουζί), Μαν, Κούρτιτς, Ερνάνι (61′ Γκράσι), Κούτσκα, Πελέ, Ζερβίνιο (46′ Κορνέλιους)

Μίλαν: Τζ. Ντοναρούμα, Καλουλού (78′ Γκάμπια), Κιερ, Τομόρι, Ερναντέζ, Κεσιέ, Μπενασέρ (72′ Μεϊτέ), Σάλεμακερς (72′ Νταλότ), Τσαλχάνογλου (78′ Κρούνιτς), Ρέμπιτς (84′ Λεάο), Ιμπραχίμοβιτς

ΝΙΚΕΣ ΑΝΑΣΑ ΓΙΑ ΤΟΡΙΝΟ ΚΑΙ ΣΠΕΤΣΙΑ

Τεράστια διπλό για την μάχη που δίνει για την παραμονή πήρε η Τορίνο με 0-1 στην έδρα της Ουντινέζε. Οι «ταύροι» με αυτή την νίκη ξέφυγαν κι άλλο από την ζώνη του υποβιβασμού, στους 5 βαθμούς από την Κάλιαρι που αγωνίζεται αύριο. Αντίθετα η Ουντινέζε βρίσκεται 12η με 33 βαθμούς. Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης πέτυχε από τα έντεκα βήματα ο Μπελότι, στο 61ο λεπτό

Η Σπέτσια στο ματς που άνοιξε την αυλαία της αγωνιστικής, πήρε μια νίκη μισή παραμονή κόντρα στην τελευταία Κροτόνε με σκορ 3-2. Η νίκη-θρίλερ στο φινάλε φέρνει την Σπέτσια στο +10 από την επικίνδυνη ζώνη, ενώ στην ουρά της βαθμολογίας με 15 πόντους παραμένει η Κροτόνε, που με ένα θαύμα θα αποφύγει τον υποβιβασμό.

Στο ματς το σκορ άνοιξαν οι φιλοξενούμενοι με τρομερό μακρινό σουτ του Τζίτζι στο 40ο λεπτό. Ο Ντανιέλε Βέρντε έφερε το ματς στα ίσα στο 63′, με ωραίο τελείωμα μέσα από την περιοχή. Ο πρώην άσος της ΑΕΚ έφτασε τα 5 γκολ στην Serie A.

Η Κροτόνε πήρε εκ νέου το προβάδισμα στο 76′ με το τέρμα του Σίμι, ωστόσο η Σπέτσια δεν είχε πει την τελευταία της κουβέντα. Αρχικά στο 89′ ο Μαντζιόρε έκανε το 2-2 ;πο κοντά και ο Έρλιτα με κοντινή κεφαλιά, έγραψε το τελικό 3-2 και την μεγάλη ανατροπή στο 90+2′.