Ελλάδα – Κύπρος: Ένα ημίχρονο ήταν αρκετό, “παρθενικά” γκολ για Τζιόλη και Γιακουμάκη

Χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερα προβλήματα, η Εθνική Ελλάδος πήρε τη νίκη κόντρα στην Κύπρο. Γκολ στο ντεμπούτο του από τον Γιακουμάκη, σκόραρε το “παρθενικό” του τέρμα και ο Τζόλης.

Στην Ριζούπολη η Εθνική μας ομάδα αντιμετώπισε την Κύπρο, την οποία και νίκησε με 2-1 σε φιλική αναμέτρηση.

Τα τέρματα της Ελλάδας πέτυχαν οι Τζόλης και Γιακουμάκης, ενώ για την Κύπρο ο Ηλία.

Αυτό ήταν το 28ο παιχνίδι ανάμεσα στις δύο χώρες, με τα 24 από αυτά να έχουν τον χαρακτήρα φιλικού. Η Ελλάδα μέτρα 19 νίκες πλέον, με 6 παιχνίδια να έχουν λήξει ισόπαλα, ενώ η Κύπρος έχει 3 νίκες.

Επόμενο ραντεβού της Εθνικής αυτό της ερχόμενης Κυριακής (15/11, 21:45) εκτός έδρας κόντρα στην Μολδαβία, αλλά και το εντός έδρας με τη Σλοβενία (18/11, 21:45).

Από την άλλη πλευρά, η Κύπρος φιλοξενεί το Σάββατο (14/11, 19:00) το Λουξεμβούργο, ενώ στην συνέχεια υπάρχει και ο εκτός έδρας αγώνας με το Μαυροβούνιο (17/11, 21:45), για τους ομίλους του Nations League.

Στον αγώνα, η Ελλάδα ήταν ανώτερη σε όλη την διάρκεια από την Κύπρο. Οι Έλληνες διεθνείς είχαν ένα δυνατό πρώτο εικοσάλεπτο φτάνοντας σε δύο τέρματα. Οι παίκτες του Φαν’τ Σχιπ είχαν πολύ καλές ομαδικές ενέργειας στο πρώτο μέρος, με τον Κώστα Φορτούνη σε καλό απόγευμα. Κάτι που έλειψε στο δεύτερο 45λεπτο, μετά και τις αλλαγές του Ολλανδού τεχνικού με τους Έλληνες ποδοσφαιριστές να απειλούσαν κυρίως με ατομικές ενέργειες.

Η πρώτη ευκαιρία στο παιχνίδι ήρθε στο 3ο λεπτό, με ένα σουτ του Κώστα Φορτούνη μέσα από την περιοχή που κατέληξε άουτ. Ένα λεπτό αργότερα, ο Τρικαλινός βρήκε ωραία στον κενό χώρο τον Κώστα Τσιμίκα, που μπήκε από τα αριστερά στην περιοχή, αλλά το σουτ του δεν ήταν ιδανικό, με τον Κύπριο τερματοφύλακα να διώχνει εύκολα σε κόρνερ.

Η «γαλανόλευκη» άνοιξε το σκορ στο 8ο λεπτό με τον Τζόλη. Ο Φορτούνης πήρε την μπάλα στα δεξιά εντός της περιοχής. Ο άσος του Ολυμπιακού γύρισε για τον Γιακουμάκη, εκείνος σούταρε, ο Δημητρίου έδιωξε, αλλά ο Τζόλης σε κενή εστία άνοιξε το σκορ.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έφτασε και σε δεύτερο τέρμα στο 17ο λεπτό με τον Γιακουμάκη. Ο φορμαρισμένος Έλληνας φορ στο ντεμπούτο του, σκόραρε για πρώτη φορά με την φανέλα της εθνικής Ελλάδος. Ο Κουρμπέλης έκανε το γέμισμα για τον Γιακουμάκη, εκείνος κοντρόλαρε την μπάλα στην περιοχή και ανάμεσα σε δυο αντιπάλους με ιδανικό τελείωμα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, κάνοντας το 2-0.

Από εκεί και πέρα ο ρυθμός έπεσε με την Κύπρο να παίρνει περισσότερες πρωτοβουλίες, ωστόσο χωρίς να απειλήσει την εστία του Μπάρκα. Με το 2-0 να είναι σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι αλλαγές του Φαν’τ Σχιπ άλλαξαν τελείως την εικόνα της Ελλάδας στα πρώτα λεπτά. Η Κύπρος βρήκε το γκολ που μείωσε σε 2-1 στο 57′ με τον Ηλία. Στην πλάτη του Μαυρία, ο Ηλία πρόλαβε την έξοδο του Μπάρκα και με προβολή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Μετά το τέρμα η «γαλανόλευκη» πήρε το πάνω χέρι στο ματς. Μάλιστα, στο 67′ η Ελλάδα είχε και δοκάρι με κεφαλιά του Κουρμπέλη, ύστερα από εκτέλεση κόρνερ του Δημήτρη Πέλκα.

Στη συνέχεια η εθνική μας απείλησε στο 74′ με μια απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λυκογιάννη, την οποία έδιωξε εντυπωσιακά ο Κύπριος γκολκίπερ. Ενώ έφτασε κοντά στο 3-1 στο 85′, όταν ο Μπουχαλάκης βρήκε τον Χατζηγιοβάνη, αλλά ο Δημητρίου κατάφερε να του μαζέψει τη μπάλα σε τετ α τετ.

Κίτρινες: Μπουχαλάκης – Ιωάννου.

Ελλάδα (Τζον Φαν΄τ Σχιπ): Μπάρκας, Μαυρίας (68΄ Ρότα), Κουρμπέλης, Μιχαηλίδης, Τσιμίκας (46΄ Λυκογιάννης), Ζέκα (46΄ Λαμπρόπουλος), Μπακασέτας, Φορτούνης (46΄ Μπουχαλάκης), Χατζηγιοβάνης, Τζόλης (46΄ Λημνιός), Γιακουμάκης.

Kύπρος (Γιόχαν Βάλεμ): Δημητρίου, Χ.Κυριάκου, Χ.Σιέλης (76΄ Παπαφώτης), Ν. Ιωάννου (Θ. Ιωάννου), Κατελάρης (46΄ Καρό), Χάμπος, Αντωνίου, Γκόγκιτς (46΄ Κάστανος), Αρτυματάς, Πίττας, Ηλία (87΄ Τζιόνι)