Ελβετία – Ελλάδα: Ο Τσούμπερ “πλήγωσε” την Εθνική

Φιλική ήττα γνώρισε η Εθνική Ελλάδος από την Ελβετία, με πρωταγωνιστή των γηπεδούχων τον Τσούμπερ και από την Ελλάδα τον Παυλίδη.

Η Ελβετία φιλοξένησε την Ελλάδα σε φιλική αναμέτρηση στη Βασιλεία, με τους Ελβετούς να επικρατούν με 2-1 του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος.

Σκόρερ για τους γηπεδούχους ήταν ο παίκτης της ΑΕΚ, Στίβεν Τσούμπερ και ο Ρούμπεν Βάργκας. Για την Ελλάδα το μοναδικό γκολ πέτυχε ο Βαγγέλης Παυλίδης.

Αξίζει να σημειωθεί ότι η αποψινή ήταν η πρώτη ήττα της Εθνικής σε φιλική αναμέτρηση από τον Οκτώβριο του 2020. Στον αντίποδα, νικηφόρο ήταν το ντεμπούτο του Μουράτ Γιακίν στην τεχνική ηγεσία της Ελβετίας.

Η Ελλάδα φάνηκε ασύνδετη στα πρώτα λεπτά, ενώ οι γηπεδούχοι από την πλευρά τους ξεκίνησαν να πιέζουν από το πρώτο λεπτό με αποτέλεσμα να μην αφήνουν τους παίκτες του Φαν’τ Σχιπ να βγάλουν τη μπάλα από την περιοχή τους.

Οι Ελβετοί ξεκίνησαν αποφασιστικά το πρώτο ημίχρονο και πήραν το προβάδισμα στο σκορ, χάρη στο εκπληκτικό τέρμα του πρόσφατου μεταγραφικού αποκτήματος της ΑΕΚ, Στίβεν Τσούμπερ. Ο Βίντερ έδωσε στον Τσούμπερ μέσα στην περιοχή, ο οποίος έκανε κοντρόλ με το δεξί και απέφυγε τον Μαυροπάνο και στη συνέχεια με ωραίο πλασέ έκανε το 1-0.

Η Ελλάδα άρχισε να πατάει καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο μετά το 20′ και είναι χαρακτηριστικό πως είχε την πρώτη καλή στιγμή στο 25′ με την κεφαλιά του Μπακασέτα να φεύγει αρκετά έξω. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Παυλίδης έγινε κάτοχος της μπάλας εκτός περιοχής, έκανε το σουτ με τη μπάλα να φεύγει έξω από το αριστερό δοκάρι του Κόμπελ.

Νωρίτερα η Εθνική μας κατάφερε να ισοφαρίζει σε 1-1 χάρη στο τέρμα του Βαγγέλη Παυλίδη στο 34ο λεπτό, έπειτα από ασίστ του Μπακασέτα. Οι δυο ποδοσφαιριστές συνδυάστηκαν στο ύψος της περιοχής, ο Μπακασέτας επιχείρησε αρχικά το σουτ, η μπάλα κόντραρε σε αμυντικούς της Ελβετίας, ο αρχηγός επωφελήθηκε από τις κόντρες και τροφοδότησε τον Παυλίδη που με κοντινή προβολή έκανε το 1-1.

Οι γηπεδούχοι δεν σταμάτησαν εκεί με αποτέλεσμα να ανακτούν το προβάδισμα στο σκορ νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο. Οι Ελβετοί έφυγαν ωραία στην αντεπίθεση, ο Τσούμπερ πήρε την μπάλα από τα αριστερά και βρήκε τον Ρούμπεν Βάργκας στο 51ο λεπτό εντός περιοχής και αυτός από κοντά νίκησε τον Βλαχοδήμο για το 2-1.

Λίγο μετά τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα(63’) ο Παυλίδης έφτασε κοντά στο να φέρει το παιχνίδι στα ίσια με δεύτερο προσωπικό γκολ. Ο Μπακασέτας έδωσε υπέροχα στον Παυλίδη που βγήκε τετ α τετ, πέρασε τον τερματοφύλακα των Ελβετών αλλά το πλασέ που επιχείρησε σταμάτησε στο αριστερό κάθετο δοκάρι.

Στον εναπομείναντα χρόνο η Ελλάδα είχε την κατοχή, κυκλοφόρησε την μπάλα, αλλά δεν κατάφερε να σημειώσει νέα ισοφάριση.

Κίτρινες: Μάνταλος, Μαυροπάνος

Ελβετία (Γιακίν): Κόμπελ, Ροντρίγκες (46′ Λοτόμπα), Βίντμερ (46′ Γκαρσία), Τσόμερ (46′ Βάργκας), Σερ, Τσέσιγκερ, Τσούμπερ (64′ Φάσχναντ), Ζακάρια, Φρόιλερ, Σο (46′ Αμπίσερ), Σεφέροβιτς (68′ Σεκίρι).

Ελλάδα (Φαν΄τ Σχιπ): Βλαχοδήμος, Ανδρούτσος (79′ Σάλιακας), Χατζηδιάκος (65′ Παπαδόπουλος), Μαυροπάνος, Τσιμίκας (46′ Γιαννούλης), Ζέκα, Μπουχαλάκης (46′ Σιώπης) , Κούτρης, Μπακασέτας (64′ Μάνταλος), Βρουσάι, Παυλίδης (69′ Δουβίκας).