Έμειναν στο μηδέν Παναθηναϊκός και Αστέρας Τρίπολης

Ο κορωνοϊός… επηρέασε τον Παναθηναϊκό, με τον Αστέρα Τρίπολης να παρουσιάζεται καλύτερος αγωνιστικά και να φεύγει με την ισοπαλία από τη Λεωφόρο.

Ο Παναθηναϊκός αναδείχθηκε ισόπαλος 0-0 με τον Αστέρα Τρίπολης στη Λεωφόρο, για την 14η αγωνιστική της Σούπερ λιγκ 1.

Αν και λίγη ώρα πριν την έναρξη του αγώνα υπήρχαν τέσσερα κρούσματα κορωνοϊού στο στρατόπεδο των “πρασίνων”,  τα νέα επαναληπτικά τεστ σήμερα δεν έδειξαν κάποιον άλλο θετικό ποδοσφαιριστή, με αποτέλεσμα να διεξαχθεί κανονικά το ματς.

Με σύνθεση ανάγκης εμφανίστηκε ο Παναθηναϊκός, με τον Λάζλο Μπόλονι να μην μένει ικανοποιημένος, παρά μόνο από τον Αϊτόρ και τον Διούδη να κερδίζει μόνο τις εντυπώσεις, καθώς κράτησε το μηδέν σε αρκετές περιπτώσεις.

Από την άλλη η ομάδα της Τρίπολης ήταν καλύτερα στημένη στον αγωνιστικό χώρο, είχε τις ευκαιρίες, προσπάθησε για το γκολ, αλλά όταν έφτασε σε αυτό, είδε το… VAR να της το ακυρώνει, καθώς ο Κρέσπι εκτέλεσε το φάουλ, σκόραρε, αλλά ο Μπαράλες από θέση οφσάιντ, επηρέασε την φάση.

Με αυτό το αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός έφτασε τους 19β και βρίσκεται στην 5η θέση, ενώ ο Αστέρας στην 6η θέση με ένα βαθμό λιγότερο.

Στο πρώτο μέρος, ο Αστέρας Τρίπολης πατούσε καλύτερα στο γήπεδο, με τους Αρκάδες να φτάνουν και σε τέρμα, αλλά ακυρώθηκε λόγω οφσάιντ, ενώ ο Παναθηναϊκός είχε δύο καλές ευκαιρίες να ανοίξει το σκορ.

Πρώτη καλή στιγμή για τον Αστέρα στο 18ο λεπτό, μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Σουάρεθ έπιασε το “ψαλιδάκι”, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Στο 34ο λεπτό μετά από εκτέλεση φάουλ του Κρέσπι, η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα, αλλά στην πορεία της μπάλας, ο Μπαράλες επηρέασε τη φάση που ήταν σε οφσάιντ, με αποτέλεσμα ο διαιτητής και με την συμβολή του VAR να ακυρώσει το γκολ.

Οι γηπεδούχοι δυσκολευόντουσαν να δημιουργήσουν φάσεις, λόγω των σημαντικών απουσιών στο κέντρο (των Μαουρίσιο και Κουρμπέλη) και προσπαθούσε κυρίως με γεμίσματα.

Στο 39′ μετά από εκτέλεση φάουλ του  Αϊτόρ, ο Πούγγουρας στο δεύτερο δοκάρι, δεν κατάφερε με κεφαλιά να σκοράρει από κοντά.

Στην τελευταία φάση του πρώτου μέρους και στο 45’+1, μετά από ωραία ενέργεια του Αϊτόρ, ο Χατζηγιοβάνης έκανε το πλασέ, αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει από την μικρή περιοχή.

Στο δεύτερο ημίχρονο, στο 47′ ο Αστέρας έχασε μεγάλη ευκαιρία να προηγηθεί. Ο Σίτο από τα δεξιά έκανε τη σέντρα, ο Διούδης έδιωξε, αλλά στη συνέχεια ο Ριέρα έκανε το δυνατό σουτ, με τον Έλληνα τερματοφύλακα να διώχνει σωτήρια.

Οι Αρκάδες συνέχισαν όπως το πρώτο μέρος, έχοντας μπει καλύτερα στο γήπεδο, με τον Παναθηναϊκό να μην παρουσιάζει καλή συνολικά εικόνα.

Νέα απειλή για την ομάδα του Ράσταβατς στο 72′, ο Μπαράλες έκανε το γυρίσμα, όμως ο αμαρκάριστος Λουίς Φερνάντεθ δεν μπόρεσε να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα.

Στο 80ο λεπτό ο Καπίγια επιχείρησε το σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά ο Διούδης απέκρουσε.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα του Μπόλονι προσπάθησε για το γκολ, αλλά ο Αστέρας κράτησε το μηδέν και έφυγε με τον βαθμό της ισοπαλίας.

Κίτρινες: Βέλεθ, Αλεξανδρόπουλος, Μπουζούκης,Σένκεφελντ   – Ριέρα, Βαλιέντε, Κώτσιρα

Παναθηναϊκός (Λάζλο Μπόλονι): Διούδης, Πούγγουρας, Βέλεθ, Σένκφελντ, Ζαγαρίτης, Χουάνκαρ, Αλεξανδρόπουλος, Μπουζούκης (66′ Ιωαννίδης), Αϊτόρ, Χατζηγιοβάνης, Καρλίτος (76′ Μακέντα)

Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Άλβαρες, Σουάρεθ, Καστάνιο, Μουνάφο (93′ Μ. Φερνάντεθ), Βαλιέντε, Σίτο (64′ Καπίγια), Ριέρα (64′ Λουίς Φερνάντεθ), Κρέσπι (87′ Τιλίκα), Μπαράλες