Ίντερ: Δυσκολεύτηκε μόνο για ένα ημίχρονο

Ένας δύσκολος αγώνας εξελίχθηκε σε θρίαμβο για την Ίντερ κόντρα στην Κροτόνε.

Για την 15η αγωνιστική της Serie A, η Ίντερ νίκησε πιο δύσκολα από ότι δείχνει το τελικό 6-2 την Κροτόνε στο Τζουζέπε Μεάτσα.

Με τη νίκη αυτή οι «νερατζούρι» ανέβηκαν προσωρινά στην κορυφή, αυξάνοντας την πίεση για νίκη στη Μίλαν, η οποία απόψε αντιμετωπίζει στο «Τσίρο Βιγκορίτο» τη Μπενεβέντο.

Το πρώτο μέρος ήταν εξαιρετικό με τέσσερα γκολ και ανατροπές εκατέρωθεν με την Κροτόνε να ανοίγει την σκορ, την Ίντερ να κάνει την ανατολή με δύο γκολ του Μαρτίνες και την Κροτόνε να ισοφαρίσει με πέναλτι

Στο 11′ η Κροτόνε άνοιξε το σκορ με την κεφαλιά του Ζανελάτο ύστερα από εκτέλεση κόρνερ του Μεσσίας.

Η Ίντερ δεν άργησε να βρει την απάντηση και στο 20ο λεπτό έφερε το ματς στα ίσια με όμορφο τελείωμα του Λαουτάρο Μαρτίνες από την πάσα του Ρομέλου Λουκάκου.

Το αυτογκόλ του Μαρόνε ολοκλήρωσε την ανατροπή στο 31′ καθώς η Ίντερ συνδυάστηκε υπέροχα και ο Μπαρέλα έδωσε πάρε-βάλε στον Μαρτίνες αλλά η παρέμβαση του Ιταλού αμυντικού ήταν αυτή που  έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Όμως η αφέλεια της Ίντερ δεν της επέτρεψε να πάει στα αποδυτήρια προηγούμενη στο σκορ. Το ανόητο πέναλτι που έκανε ο Ντε Βρι πάνω στον Ρέκα στο 36′ δεν έμεινε ανεκμετάλλευτο από τον Γκόλεμιτς και έτσι έγινε το 2-2 του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος η Ίντερ σοβαρεύτηκε και πήρε γρήγορα το προβάδισμα και την νίκη με γκολ από τους Μαρτίνες, Λουκάκου και Χακίμι. Ο Μαρτίνες με το δεύτερο γκολ του στον αγώνα στο 57′ με πλασέ έκανε το 3-2.

Ο Λουκάκου με ατομική ενέργεια στο 64′ νίκησε το Κόρταζ για το 4-2, ενώ το 5-2 έγραψε ο Μαρτίνες ολοκληρώνοντας μια εξαιρετική εμφάνιση με χατ τρικ, με πλασέ σε κενή εστία, μετά την προσπάθεια του Ιβάν Πέρισιτς στο 78ο λεπτό. Το τελικό 6-2 έγραψε ο Χακίμι με εξαιρετικό σουτ στο 87′.

Κίτρινες: Ρέκα 8′, Γκόλεμιτς 22′, Λουπέρτο 52′

Σκόρερ: Μαρτίνες 20′, 57′, 78′, Μαρόνε (αυτογκόλ) 31′, Λουκάκου 64′, Χακίμι 87′ – Ζανελάτο 12′, Γκόλεμιτς 36′

Ίντερ: Χαντάνοβιτς, Σκρίνιαρ, Ντε Βρι, Μπαστόνι(Κολάροφ 81′), Χακίμι, Μπαρέλα(Γκαλιαρντίνι 70′), Μπρόζοβιτς, Βιδάλ(Σένσι 46′), Γιάνγκ(Νταρμιάν 75′), Μαρτίνες, Λουκάκου(Πέρισιτς 75′)

Κροτόνε: Κορτάζ, Λουπέρτο(Μαλαγκάν 70′), Μαρόνε, Γκόλεμιτς(Τζίτζι 85′), Ρέκα, Εντουάρντο, Ζανελάτο, Μολίνα(Βούλιτς 85′), Περέιρα, Ριβιέρ(Σίμι 62′), Μεσσίας(Ρόγιας 86′)