Έμειναν στην ισοπαλία η Μαρσέιγ με τη Λυών

Από ένα βαθμό μοιράστηκαν στο γαλλικό ντέρμπι η Μαρσέιγ με τη Λυών, με την ομάδα του Γκαρσία να βρίσκεται πλέον τρεις βαθμούς μακριά από την κορυφή.

Για την 27η αγωνιστική της Ligue 1, η Μαρσέιγ αναδείχτηκε ισόπαλη 1-1 με τη Λυών, σε ένα σκληρό παιχνίδι, αλλά χωρίς πολλές ευκαιρίες και βρίσκεται στην 7η θέση έχοντας μαζέψει 39 βαθμούς, ενώ οι φιλοξενούμενοι είναι στη 3η θέση με 56 βαθμούς.

Η πρώτη αξιόλογη φάση του παιχνιδιού, έγινε στο 21ο λεπτό της αναμέτρησης και μάλιστα κατέληξε στα δίχτυα, όταν ο Πακέτα τροφοδότησε τον Εκαμπί μέσα στην περιοχή που σκόραρε για το 0-1 της Λυών στην έδρα της Μαρσέιγ.

Λίγο αργότερα στο 34′ έπειτα από ένα κόρνερ, ο Τοβέν έπιασε την κεφαλιά, όμως η προσπάθειά του κατέληξε άουτ.

Μετά από ένα διάστημα χωρίς φάσεις, ο Πακέτα έκανε χέρι στη περιοχή στο 44′ και υπέπεσε σε παράβαση πέναλτι με τον Μίλικ να αναλαμβάνει εύστοχα, ισοφαρίζοντας σε 1-1 για τους γηπεδούχους.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι δύο ομάδες έπαιξαν πολύ αμυντικά, δεν έκαναν καθόλου αξιόλογες ευκαιρίες και η μόνη υποσχόμενη φάση ήταν η κεφαλιά του Άλβαρο στο 87ο λεπτό που πέρασε ελάχιστα άουτ. Τίποτα άλλο δεν συνέβη και το 1-1 ήταν το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα.

Κίτρινες: 42′ Πακέτα, 64′ Καμαρά, 78′ Παγιέ, 78′ Μέντες, 81΄Ντεπάι, 81′ Άλβαρο, 90+5′ Γκουεγιέ

Κόκκινη: 71′ Πακέτα

Μαρσέιγ (Λαργκέ): Μανταντά, Ναγκατόμο, Καλέτα-Καρ, Άλβαρο, Λιρόλα, Γκουεγιέ, Καμαρά, Τοβέν, Πογιέ, Καουί (72′ Κιζάνς), Μίλικ.

Λυών (Γκαρσία): Λόπες, Ντιμπουά (87′ Ντιομαντέ), Μαρσέλο, Ντενάιερ, Κόρνετ (73΄Ντε Σίλιο), Πακέτα, Μέντες, Αουάρ (73′ Μπρούνο), Καντεγουέρε (87′ Σλιμανί), Εκαμπί (66′ Τσερκί), Ντεπάι.