Serie A: Δυνατό πέρασμα από τη Ρώμη για τη Μίλαν

Η Μίλαν πέρασε από την Αιώνια Πόλη και βρίσκεται σταθερά πίσω από την Ίντερ, στο κυνήγι της πρώτης θέσης στο Καμπιονάτο.

Η Μίλαν ήταν η νικήτρια στο “Ολίμπικο” κόντρα στην Ρόμα, επικρατώντας με σκορ 2-1, στο ντέρμπι που ολοκλήρωσε την 24η αγωνιστική της Serie A. Οι «ροσονέρι» κρατιούνται στους τέσσερις πόντους από την πρωτοπόρο Ίντερ.

Να σημειωθεί πως κατά τη διάρκεια του ματς η Μίλαν έχασε τρεις παίκτες της, με τους Τσαλχάνογλου, Ιμπραχίμοβιτς και Ρέμπιτς να αποχωρούν από το γήπεδο ελέω τραυματισμού.

Η ομάδα του Στέφανο Πιόλι έδειξε χαρακτήρα και υποχρέωσε την Ρόμα στην πρώτη φετινή εντός έδρας ήττα της στην Serie A. Ο Κεσιέ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι στο 43′ έδωσε το προβάδισμα στους «ροσονέρι» λίγο πριν το ημίχρονο.

Η Ρόμα έβγαλε αντίδραση στο δεύτερο μέρος και ισοφάρισε με τον Βερετού έφερε το ματς στα ίσα στο 50′ με υπέροχο σουτ. Όμως, ο Ρέμπιτς απάντησε άμεσα για τους Μιλανέζους με τρομερή ατομική ενέργεια και άπιαστο διαγώνιο σουτ, μέσα από την περιοχή, στο 58′ για να χαρίσει ένα σπουδαίο τρίποντο στην ομάδα του Στέφανο Πιόλι.

Ρόμα (Φονσέκα): Λόπεθ, Μαντσίνι, Κριστάντε, Φάτσιο (62′ Πέρες), Κάρσντορπ, Βιλάρ (70′ Ελ Σααραουί), Βερετού (79′ Ντιαβαρά), Σπινατσόλα, Πελεγκρίνι, Μιχιταριάν, Μαγιοράλ (79′ Πέδρο)

Μίλαν (Στέφανο Πιόλι): Ντοναρούμα, Καλάμπρια, Τομόρι, Κιάερ, Ερναντέζ, Τονάλι (83′ Μεϊτέ), Κεσιέ, Σαλεμάκερς (83′ Καστιγέχο), Τσαλχάνογλου (46′ Ντίαθ), Ρέμπιτς (67′ Κρούνιτς), Ιμπραχίμοβιτς (56′ Λεάο)