Έμειναν στην ισοπαλία Λάτσιο και Μίλαν

Για την 13η αγωνιστική τους Ιταλικού πρωταθλήματος η Μίλαν κόλλησε την ισοπαλία 1-1 με την Λάτσιο στο Ολίμπικο. Το αποτέλεσμα αφήνει ανοικτή την πόρτα για την τετράδα.

Στο πρώτο μέρος οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή ειδικά στα πρώτα λεπτά του αγώνα, ωστόσο και οι δυο ομάδες μοιράστηκαν από μια καλή ευκαιρία για την Μίλαν ο Τσαλχάνογλου απείλησε στο 16΄, ενώ για την Λάτσιο ο  Ιμόμπιλε έβαλε τα δύσκολα στον Ντοναρούμα στο 42΄οπου σταμάτησε την μπάλα.

Στην επανάληψη οι Λατσιάλοι ήταν αυτοί που απειλούσαν αλλά ο Ντοναρουμα ήταν σε ετοιμότατα, η πρώτη επίσκεψη ήταν με τον  Ιμόμπιλε στο 58’ και η δεύτερη στο 71΄ με τον Γουαλας . Το γκολ το σημείωσε οι ροσονέρι με τον Κεσιέ στο 78΄ έπειτα από πάσα του  Καλάμπρια.  Μετά το γκολ η ομάδα του Σιμόνε Ιντζάγκι πάτησε γκάζι και βγήκε μπροστά με αποτέλεσμα να φέρουν το ματς στα ίσια στις καθυστερήσεις με το σουτ του Κορέα.

Οι συνθέσεις των ομάδων :

Λάτσιο (Σιμόνε Ιντζάγκι): Στρακόσα, Ράντου (82′ Καϊσέδο), Ατσέρμπι, Γουάλας, Μάρουσιτς, Λούλιτς, Μπαντέλι, Παρόλο, Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς (65′ Λουκάκου), Λουίς Αλμπέρτο (65′ Χοακίν Κορέα), Ιμόμπιλε.

Μίλαν (Τζενάρο Γκατούζο): Ντοναρούμα, Αμπάτε, Ζαπάτα, Ροδρίγες, Καλάμπρια, Μπορίνι, Μπακαγιόκο, Κεσί, Τσαλχάνογλου, Σούσο, Κουτρόνε.