Επιβλητική Γκλάντμπαχ, ”έκλεψε” τον βαθμό η Βέρντερ

Η αγωνιστική δράση της ημέρας στα γήπεδα της Bundesliga για το κλείσιμο της αυλαίας της δωδέκατης αγωνιστικής μας επιφύλασσε άπλετο θέαμα και ανατροπές σε σκορ.

Ισόπαλες 1-1 ήρθαν Φράιμπουργκ και Βέρντερ Βρέμης στην έδρα της πρώτης για την δωδέκατη αγωνιστική της Bundesliga. Το σκορ άνοιξε ο Βάλντσμιντ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι στο 42′ για τους γηπεδούχους, με τον αριστερό οπισθοφύλακα της Βέρντερ Ογκόστινσον να απαντάει στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων “κλέβοντας” τον βαθμό της ισοπαλίας.

Άστραψε και βρόντηξε η δεύτερη Γκλάντμπαχ όπου επικράτησε του υποδεέστερου Αννοβέρου στην έδρα της με 4-1 στο κυνήγι της πρωτιάς. Νωρίς στο παιχνίδι πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό οι φιλοξενούμενοι πηταν κεφάλι στο σκορ με τον Γουντ. Αυτή ήταν και η τελευταία φορά που απείλησαν τους αντιπάλους τους καθώς οι γηπεδούχοι βρήκαν άμεση απάντηση κι έφτασαν στην νίκη. Αρχικά με τον Αζάρ στο 7′ και εν συνεχεία με τον Λανγκ στο 44′. Τα άλλα δύο τέρματα πέτυχαν οι Στιντλ στο 58′ και Ζακαρία στο 77′.