Έμειναν στο “Χ” Ντόρτμουντ με Χόφενχαϊμ και Λεβερκούζεν με Μάιντζ

Η Μάιντζ πήρε πολύ σημαντικό βαθμό με δύο γκολ σε τρία λεπτά στην έδρα της Λεβερκούζεν και η Ντόρτμουντ τουλάχιστον δεν έχασε με τη Χόφενχαϊμ.

Για την 21η αγωνιστική της Bundesliga, η Ντόρτμουντ και Λεβερκούζεν αναδείχτηκαν ισόπαλες με το ίδιο σκορ, απέναντι σε Χόφενχαϊμ και Μάιντζ αντίστοιχα. Ένα βαθμό πήραν επίσης η Βέρντερ με τη Φράιμπουργκ και η  Στουτγκάρδη με τη Χέρτα.

Βέρντερ Βρέμης-Φράιμπουργκ 0-0

Η Βέρντερ Βρέμης αναδείχτηκε ισόπαλη με τη Φράιμπουργκ χωρίς σκορ, και είναι στη 12η θέση με 23 βαθμούς, ενώ οι φιλοξενούμενοι βρίσκονται στην 8η θέση με 31 βαθμούς.

Μπάγερν Λεβερκούζεν-Μάιντζ 2-2

Η Μπάγερν Λεβερκούζεν αναδείχτηκε ισόπαλη με σκορ 1-0 απέναντι στη Μάιντζ και βρίσκεται πλέον στη 4η θέση έχοντας 35 βαθμούς, ενώ οι φιλοξενούμενοι είναι στη 17η με 14 βαθμούς.
Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με το γκολ του Αλάριο στο 14ο λεπτό της αναμέτρησης, με τον Σικ να κάνει το 2-0 στο 84′, αλλά οι Γλατζέλ στο 89′ και Στόγκερ στο 90+2′, έδωσαν στη ομάδα τους έναν πολύτιμο βαθμό.

Ντόρτμουντ-Χοφενχαϊμ 2-2

Η Ντόρτμουντ έμεινε στην ισοπαλία, 2-2, με τη Χόφενχαϊμ είναι πλέον στην 6η θέση με 33 βαθμούς, ενώ οι φιλοξενούμενοι βρίσκονται στη 12η με 23 βαθμούς. Για τους γηπεδούχους, τα γκολ πέτυχαν ο Σάντσο στο 24′ και ο Χαάλαντ στο 81′. Από την Χόφενχαϊμ σκόραραν οι Νταμπούρ 31′ και Μπεμπού 51′.

Στουτγκάρδη-Χέρτα Βερολίνου 1-1

Η Στουτγκάρδη, με βασικό τον Μαυροπάνο που έπαιξε σε όλο το παιχνίδι, αναδείχτηκε ισόπαλη, 1-1, με τη Χέρτα Βερολίνου και βρίσκεται στη 10η θέση έχοντας 26 βαθμούς, ενώ οι φιλοξενούμενοι είναι στη 15η θέση με 18 πόντους. Το γκολ των γηπεδούχων πέτυχε ο Καλάιτζιτς στο 45+2′, για να φέρει το ματς στα ίσια ο Νετζ στο 82ο λεπτό.