Αστέρας Τρίπολης και Λαμία «κόλλησαν» στο μηδέν

Ισόπαλοι στο “Θ. Κολοκοτρώνης” Αστέρας Τρίπολης και Λαμία που συνεχίζουν το αήττητο σερί τους

Ο Αστέρας Τρίπολης αναδείχθηκε ισόπαλος 0-0 με τη Λαμία στο “Θ. Κολοκοτρώνης”, για την 22η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League 1.

Ακυρώθηκε γκολ του Λουίς Φερνάντεθ, με τη χρήση του VAR, ενώ είχε και δοκάρι με τον Μπαράλες.

Οι δυο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες χωρίς τέρματα. Οι Αρκάδες είδαν να σταματάει το σερί των έξι νικών, ενώ η Λαμία παρέμεινε αήττητη για πέμπτο σερί αγώνα. Η ομάδα του Ράσταβατς είναι 6η με 37β, ενώ οι φιλοξενούμενοι πήγαν στους 12β.

Στα πρώτα λεπτά του αγώνα είχε την κατοχή ο Αστέρας Τρίπολης, χωρίς όμως να απειλεί ουσιαστικά την Λαμία.

Η πρώτη τελική ήρθε στο 15ο λεπτό του αγώνα με ένα άστοχο σουτ του Κώτσιρα.

Δοκάρι είχε ο Αστέρας στο 24ο λεπτό της αναμέτρησης. Μετά από σέντρα του Λουίς Φερνάντεθ ο Μπαράλες πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πήγε στο οριζόντιο δοκάρι του Επασί.

Δυο λεπτά αργότερα ο Αλβάρες πλάσαρε εύστοχα, όμως ακυρώθηκε το γκολ για φάουλ του Μπαράλες στον Τζανετόπουλο μετά τη χρήση του VAR.

Η πρώτη προσπάθεια της Λαμίας ήρθε στο 38ο λεπτό με ένα σουτ του Ντέλετιτς που μπλόκαρε ο Τσιφτσής και στο 40ο του Καραμάνου που πέρασε άουτ.

Μετά το πρώτο ημίχρονο που έληξε 0-0 η ομάδα της Λαμίας άρχισε να πιέζει στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους του παιχνιδιού.

Η Λαμία απειλούσε, όταν έβρισκε «διαδρόμους» και αυτό έκανε, με ένα σουτ του Αλβάρες στο 71ο λεπτό και στο 72ο του Ρόμανιτς.

Άλλη μια προσπάθεια έκανε ο Τζανδάρης στο 88ο λεπτό για τους φιλοξενούμενους χωρίς αποτέλεσμα.  Στο 90ο λεπτό ο Κώτσιρας από λάθος του άφησε τον Μπα να περάσει αλλά έκανε κακό τελείωμα και μπλόκαρε ο Τσιφτσής.

Κίτρινες: Μπα

Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς): Τσιφτσής, Κώτσιρας, Άλβαρες, Κάστανο, Πασαλίδης (90’+2’ Βαλιέντε), Ιγκλέσιας, Μουνάφο, Φερνάντεθ, Σίτο (80’ Τιλίκα), Κρέσπι (58’ Ριέρα), Μπαράλες.

Λαμία (Μιχάλης Γρηγορίου): Επασί, Τζανετόπουλος, Αντέτζο, Βλάχος, Μαρτίνεθ, Μπιάρνασον, Τζανδάρης, Πίτι (64’ Μπα), Ρόμανιτς (86’ Μαντζρεκάρ), Ντέλετιτς (64’ Γκαζαριάν), Καραμάνος (90’+3’ Αραμπούλι)