Έμεινε κορυφή η Γκλάντμπαχ, ίδρωσε η Μπάγερν, αυτοκτόνησε η Άιντραχτ

Για την 16η αγωνιστική της Γερμανίας, η Γκλάντμπαχ νίκησε στο δεύτερο ημίχρονο την Πάντερμπορν και παρέμεινε κορυφή, Μπάγερν και Χέρτα νίκησαν τις αντιπάλους τους.

Η Σάλκε έχασε την ευκαιρία να ανεβεί στην 3η θέση, ενώ η Άιντραχτ αυτοκτόνησε με την Κολωνία.

Γκλάντμπαχ- Πάντερμπορν 2-0

Η Γκλάντμπαχ καθάρισε την νίκη στο δεύτερο ημίχρονο και ισοβαθμεί με την Λειψία στην κορυφή με 34 βαθμούς, ενώ η Πάντερμπορν έμεινε τελευταία στην βαθμολογία, με μόλις 9 βαθμούς.

Οι γηπεδούχοι δε κατάφεραν να πετύχουν κάποιο γκολ στο πρώτο ημίχρονο και με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου(46΄), ο Αλασάν Πλέα πήρε μια φοβερή πάσα που τον έβγαλε τετ-α-τετ με τον τερματοφύλακα της Πάντερμπορν και με ωραίο χαμηλό τελείωμα, άνοιξε το σκορ για την ομάδα του. Η Γκλάντμπαχ, σιγούρεψε την νίκη στο 67′ με πέναλτι που κέρδισε. Ο Λαρνς Στιντλ έστειλε τη μπάλα χαμηλά στην γωνία και νίκησε τον Λεοπορντ Ζινγκλερ για το 2-0.

Φράιμπουργκ-Μπάγερν Μονάχου 1-3

Οι Βαυαροί ίδρωσαν για να περάσουν από την Φράιμπουργκ, πέτυχαν 2 γκολ στις καθυστερήσεις και βρίσκονται στην 3η θέση με 4 βαθμούς πίσω από Λειψία και Γκλάντμπαχ. Η Φράιμπουργκ βρίσκεται στην 6η θέση με 25 βαθμούς.

Η Μπάγερν πήρε το προβάδισμα στο 16′, όταν ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι, κοντρόλαρε και εκτέλεσε με την μία την  τέλεια πάσα από τον Ντέιβις για να βάλει τους Βαυαρούς μπροστά στο σκορ με ο-1. Η Φράιμπουργκ απάντησε στο 59′ με τρομερό σουτ του Γκρίφο, μέσα από την περιοχή. Η Μπάγερν κατάφερε στις καθυστερήσεις να πάρει το τρίποντο, όταν στο 90+2, ο Γκνάμπρι βρήκε με μια γλυκιά σέντρα τον Τζόσουα Ζιρκζέι Μπάγερν Μονάχου) και νίκησε τον Φλέκεν για το 1-2, ενώ 3 λεπτά αργότερα ο Γκνάμπρι εκμεταλλεύτηκε την σύγχυση μέσα στην περιοχή και σε κενή εστία έγραψε το τελικό 1-3.

Βόλφσμπουργκ- Σάλκε 1-1

Έχασε την ευκαιρία η Σάλκε να ανέβει μόνη της στην 3η θέση και με την ισοπαλία που έφερε με την Βόλφσμπουργκ, βρέθηκε στην 5η θέση, έναν βαθμό πίσω από Ντόρμουντ και Μπάγερν. Η Βολφσμπουργκ είναι στην 8η με 24 βαθμούς.

Στο πρώτο ημίχρονο δε σημειώθηκε κάποιο γκολ και ο Οζάν Κάμπακ, έβαλε στο 51΄τους φιλοξενούμενους μπροστά στο σκορ, καθώς βρέθηκε μόνος του με το τέρμα και δε δυσκολεύτηκε να  σπρώξει τη μπάλα μέσα στην αφύλακτη εστία για το 0-1.

Ο Κέβιν Μπαμπού στο 82΄,  εκμεταλλεύτηκε το λάθος της άμυνας της Σάλκε, πήρε την μπάλα και δε δυσκολεύτηκε να  ισοφαρίσει για τους γηπεδούχους σε 1-1.

Μπάγερν Λεβερκούζεν-Χέρτα Βερολίνου 0-1

Μεγάλη νίκη για την Χέρτα μέσα στην «Μπάι Αρένα» με 0-1. Η νίκη αυτή ανεβάζει τους φιλοξενούμενους στην στην 13η θέση με 18 βαθμούς και ξέφυγε από την ζώνη του υποβιβασμού, ενώ η Λεβερκούζεν έχασε την ευκαιρία να μπει στην εξάδα του πρωταθλήματος.

Το μοναδικό γκολ σημειώθηκε στο 64′. Ύστερα από κόρνερ που εκτέλεσε ο Ντιρλοσούν, ο Καρίμ Ρέκικ ήταν στο σωστό σημείο την σωστή στιγμή, πήρε την μπάλα μέσα στην περιοχή και σκόραρε για το τελικό 0-1.

Άιντραχτ Φρανκφούρτης-Κολωνία  2-4

Η Άιντραχτ αν και προηγήθηκε 2-0 της Κολωνίας, αυτοκτόνησε και έχασε ένα δικό της παιχνίδι, μένοντας στην 12 θέση με 18 βαθμούς, ενώ η Κολωνία βρίσκεται στην 15η με 14 βαθμούς, μια θέση πιο πάνω από την ζώνη του υποβιβασμού.

Στο 6′ ο Κόστιτς  εκτέλεσε κόρνερ, βρήκε τον Χιτερέγκερ μέσα στην περιοχή και εκείνος εκτέλεσε για το 1-0.

Ο Κόστιτς είχε πολλά κέφια και πάλι από εκτέλεση κόρνερ, βρήκε τον Πασιένσα και εκείνος  με καρφωτή κεφαλιά έγραψε το 2-0.

Η Κολωνία λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, μείωσε σε 2-1. Στο 44′ o Χέκτορ πήρε μια πάσα και αποφάσισε να δοκιμάσει την τύχη του από απόσταση. Η μπάλα βρήκε κάπου και αυτό ήταν αρκετό για να αλλάξει πορεία η μπάλα και να καταλήξει στα δίχτυα για το 2-1.

Στο 72′ η Κολωνία ισοφάρισε σε 2-2, όταν ο Σεμπάστιαν Μπερνάου με τρομερό σουτ δεν άφησε περιθώρια για το 2-2

Δέκα λεπτά αργότερα ο Ντρέξλερ βρέθηκε μέσα στην περιοχή και με γρήγορη εκτέλεση δεν είχε πρόβλημα να ολοκληρώσει την ανατροπή για τους φιλοξενούμενους, ενώ ο Γιάκομπς στο 90+4 έστειλε την μπάλα με φάλτσο, στην επάνω αριστερή γωνία του Βίβαλντ, για το τελικό, 2-4.