Με «3αρες» στην επόμενη φάση Σιτι και Γιουνάιτεντ

Στην προημιτελική φάση του EFL Cup στην Αγγλία, οι ομάδες του Μάντσεστερ πήραν την πρόκριση στην επόμενη φάση σημειώνοντας τρία γκολ, ενώ η Λέστερ χρειάστηκε τα πέναλτι για να πάρει το εισιτήριο στα ημιτελικά του κυπέλλου.

Όξφορντ Γιουνάιτεντ-Μάντσεστερ Σίτι 1-3

Όξφορντ Γιουνάιτεντ και Μάντσεστερ Σίτι διασταύρωσαν τα ξίφη τους στο Στάδιο Κάσαμ και οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που πήραν την νίκη με 1-3 και την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Η Μάντσεστερ Σίτι ήταν καλύτερη στην αναμέτρηση και ήταν αυτή που επιχείρησε να σκοράρει, δημιουργώντας ευκαιρίες. Ο Κανσέλο στο 22’ κινήθηκε γρήγορα και αφού πέρασε τους αντιπάλους του έκανε το σουτ στην περιοχή κάνοντας το 0-1. Οι ευκαιρίες για τους φιλοξενούμενους συνεχίστηκαν, αλλά δεν είχαν αποτέλεσμα, αφού το σκορ δεν άλλαξε στο ημίχρονο.

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν. Στο 46’, ο Τέιλορ έκανε μια ατομική προσπάθεια και ολοκλήρωσε με ένα χτύπημα στην μεγάλη περιοχή κάνοντας το 1-1. Η χαρά τους δεν κράτησε αφού τέσσερα λεπτά αργότερα (50’), ο Αντζέλικο έδωσε μια έξοχη πάσα στον Στέρλινγκ, ο οποίος έκανε το σουτ και σημείωσε το 1-2.

Οι προσπάθειες συνεχίστηκαν και οι φιλοξενούμενοι σημείωσαν κι άλλο γκολ στο 70’. Χεσούς και Στέρλινγκ συνεργάστηκαν με τον τελευταίο να σκοράρει για το 1-3. Οι γηπεδούχοι απείλησαν την αντίπαλη εστία, αλλά ατύχησαν με αποτέλεσμα το 1-3 να μείνει ως το τέλος.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ-Κόλτσεστερ 3-0

Στο Ολντ Τράφορντ, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ φιλοξένησε την Κόλτσεστερ

Η Γιουνάιτεντ είχε την κατοχή της μπάλας, αλλά δεν κατάφερε να το εκμεταλλευτεί. Τα κόρνερ και τα φάουλ που κέρδισε δεν ήταν αρκετά για τους παίκτες των γηπεδούχων να ανοίξουν το σκορ, ενώ οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να αντιδράσουν.

Η Γιουνάιτεντ χρειάστηκε δέκα λεπτά για να πάρει τα ηνία της αναμέτρησης. στο 51’, ο Ράσφορντ έκανε μια ατομική προσπάθεια και στην περιοχή έκανε το σουτ στέλνοντας την μπάλα με ακρίβεια στην δεξιά γωνία για το 1-0. Πέντε λεπτά αργότερα (56’), ο Τζάκσονν ήταν άτυχος, αφού σημείωσε αυτογκόλ στην προσπάθειά του να κόψει την σέντρα κάνοντας το 2-0.

Στο 61’, ο Ράσφορντ πάσαρε στον Μαρσιάλ, ο οποίος από κοντινή απόσταση σημείωσε το 3-0. Οι ευκαιρίες των γηπεδούχων δεν είχαν αποτέλεσμα, ενώ οι φιλοξενούμενοι δεν έβγαλαν καμία αντίδραση. Το 3-0 έμεινε ως το τέλος και η Γιουνάιτεντ πήρε την πρόκριση στα ημιτελικά.

Έβερτον-Λέστερ 2-2 (π. 2-4)

Στο Στάδιο Γκούντισον Παρκ, Έβερτον και Λέστερ ήρθαν αντιμέτωπες και η Λέστερ πήρε την πρόκριση στην διαδικασία των πέναλτι με 2-4. Στην κανονική διάρκεια της αναμέτρησης, οι δύο ομάδες αναδείχτηκαν ισόπαλες σε 2-2.

Οι δύο ομάδες από την αρχή της αναμέτρησης έγιναν απειλητικές, αλλά η πρώτη καλή στιγμή σημειώθηκε για την Έβερτον στο τέταρτο λεπτό. Ωστόσο, η Λέστερ χρειάστηκε μόλις τρία λεπτά πριν την συμπλήρωση του ημιώρου για να πάρει κεφάλι στο σκορ με δύο τέρματα. Στο 26’, ο Περέιρα πάσαρε τον Μάντισον στην περιοχή, ο οποίος με ψυραιμία έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1. Τρία λεπτά αργότερα (29’), ο Βάρντι εκτέλεσε το κόρνερ, βρήκε τον Έβανς, ο οποίος σημείωσε το 0-2. Οι προσπάθειες συνεχίστηκαν, αλλά το 0-2 ήταν σκορ ημιχρόνου.

Η Λέστερ ήταν ανώτερη και στο δεύτερο μέρος, αλλά δεν κατάφερε να αξιοποιήσει τις ευκαιρίες που είχε. Από την άλλη, η Έβερτον μείωσε στο 70’, με τον Νταβιές, ο οποίος βρέθηκε στην περιοχή και με ψυχραιμία σημείωσε το 1-2. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμούς και στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ισοφάρισε με τον Μπέινς, ο οποίος έκανε ένα έξοχο σουτ, σημειώνοντας το 2-2. Οι δύο πλευρές οδηγήθηκαν στα πέναλτι, καθώς δεν άλλαξε τίποτα μέχρι το τελευταίο σφύριγμα.

Στην διαδικασία των πέναλτι, η Λέστερ ήταν πιο εύστοχη και επικράτησε με 2-4, παίρνοντας την πρόκριση στην επόμενη φάση του κυπέλλου.