Εμφατική εκτός έδρας νίκη η Άουγκσμπουργκ

Η Άουγκσμπουργκ επικράτησε της Χόφενχαιμ με 2-4 στο Ράιν-Νέκαρ Αρένα, για την 15η αγωνιστική της Bundesliga.

Σε έναν αγώνα, όπου η Χόφενχαϊμ είχε τις περισσότερες ευκαιρίες, η Άουγκσμπουργκ λόγω της απόλυτης αποτελεσματικότητας που είχε, κατάφερε να πάρει την νίκη.

Στο 11′ η Άουγκσμπουργκ προηγήθηκε με τον Φλοριάν ο οποίος έβγαλε μια διαγώνια μπαλιά στον Μαξ και εκείνος έκανε το 1-0 με σουτ εντός περιοχής. Ύστερα από τρία λεπτά, στο 14′, Ο Σκοβ ισοφάρισε σε 1-1 με ένα εκλπηκτικό σουτ έξω από την περιοχή.

Στο 51′ η Άουγκσμπουργκ κέρδισε πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε ο Μαξ και έκανε το 1-2. Μετά από 4 λεπτά, στο 56′, ο Γιένσεν βρέθηκε σε θέση τετ α τετ και έκανε το 1-3 από ασίστ του Φλοριάν.

Στο 80′ ο Λοκαντία μείωσε σε 2-3 με κεφαλιά, όμως στο 85′ ο Ιάγκο βρέθηκε στην μικρή περιοχή από μπαλιά του Φλοριάν και διαμόρφωσε το τελικό 2-4.

Με αυτή τη νίκη η Άουγκσμπουργκ σκαρφάλωσε στην 10η θέση της βαθμολογίας με 20 βαθμούς, ενώ η Χόφενχαιμ παρέμεινε στην 8η θέση με 21 βαθμούς.

Κίτρινες: Σαμασεκού

Χόφενχαιμ: Μπάουμαν, Καντέραμπεκ (Μπαουμγκάρτνερ 71′), Ακπογκούμα, Μπίτσακτσιτς (Λοκαντία 61′), Σκοβ, Ρούντι, Γκρίλιτς, Ανταμιάν, Σαμασεκού (Γκάιγκερ 29′), Μπεμπού, Κράμαριτς,

Άουγκσμπουργκ: Κούμπεκ, Μαξ (Χαν 90+4′), Γιεντβάι, Τζέφρει, Λιχστάινερ (Ουντοκάι 86′), Κεντίρα, Μπάιερ, Ιάγκο, Ρίχτερ, Γιένσεν (Κόρντοβα 81′), Φλοριάν