Παναθηναϊκός: Τον «σκότωσαν» οι Ντιλέινι και Μίροτιτς

Ο Παναθηναϊκός αντιμετώπισε τη Μπαρτσελόνα εκτός έδρας, για την 13η αγωνιστική της Euroleague, από την οποία και ηττήθηκε με 98-86.

Η Μπαρτσελόνα ήταν από την αρχή του αγώνα στη «θέση του οδηγού», με τους «πράσινους» όμως να μην την αφήνουν να ξεφύγει στο σκορ. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του αγώνα με τη διαφορά στους 8 πόντους. Οι παίκτες του Ρικ Πιτίνο προσπάθησαν να κρατήσουν τη διαφορά σε χαμηλά επίπεδα, όμως ο Ντιλέινι πραγματοποίησε τρομερή εμφάνιση και «σκότωσε» τον Παναθηναϊκό στα τελευταία λεπτά, από το τρίποντο.

Για τους φιλοξενούμενους, ξεχώρισε ο Φριντέτ με τους 19 πόντους (5/7 τρ.) που πέτυχε. Επίσης πολύ καλός ήταν ο Νικ Καλάθης, ο οποίος πέτυχε 13 πόντους, 5 ριμπάουντ και 13 ασίστ. Από την άλλη, καταλυτικός παράγοντας ήταν ο Ντιλέινι, καθώς πέτυχε 17 πόντους (5/8 τρ.), με τους περισσότερους σε πολύ κρίσιμο σημείο του αγώνα. Εξαιρετικός ήταν ο Μίροτιτς, καθώς σκόραρε 23 πόντους και μάζεψε 7 ριμπάουντ.

Η Μπαρτσελόνα ξεκίνησε νωρίς με ευστοχία στο τρίποντο και με 2/2 του Μίροτις έκανε το 8-2 (2’). Οι Ισπανοί με αμείωτο ρυθμό έκαναν το 16-7, με τους «πράσινους» να μην μπορούν να βρουν εύκολα σκορ (4’). Ο Παναθηναϊκός βρήκε λύση μέσα στη ρακέτα και μείωσε σε 16-11 (5’). Ο Μίροτις έφτασε τους 12 πόντους και το σκορ στο 25-16 (8’). Το σκορ της πρώτης περιόδου διαμορφώθηκε σε 28-23, έπειτα από 3 εύστοχες βολές του Τάιρις Ράις.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τρίποντο από τον Καλάθη, ο οποίος έκανε το 28-26 (11’). Οι «μπλαουγκράνα» στη συνέχεια «πάτησαν γκάζι» και ανέβασαν το σκορ σε 37-30 (13’). Ο Φριντέτ απάντησε με τρίποντο σε δευτερογενή αιφνιδιασμό, 37-33 (14’). Η Μπαρτσελόνα ανέβασε τη διαφορά στους 8 πόντους, όμως οι Νικ Καλάθης και Ιωάννης Παπαπέτρου δεν επέτρεψαν να ξεφύγει στο σκορ, καθώς έκαναν το 45-42 (17’). Ο Ντέιβις ανέβασε το σκορ σε 49-42 (18’). Το τρίποντο του Κούριτς ανέβασε τη διαφορά στο +11, με το σκορ σκορ 55-44 (19’). Στη συνέχεια ο Μπεντίλ απάντησε με δικό του τρίποντο και διαμόρφωσε το σκορ του ημιχρόνου σε 55-47.

Ο Φριντέτ έδωσε ρυθμό στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου και με νέο τρίποντο έκανε το 57-52 (23’). Η Μπάρτσα έκανε το 60-52, με τον ρυθμό να ήταν πεσμένος σε σχέση με το πρώτο ημίχρονο (25’). Οι «πράσινοι» μείωσαν σε 60-58 (26’). Στη συνέχεια οι Ισπανοί βρήκαν απάντηση έξω από τη γραμμή του τριπόντου και έκαναν το 63-58 (27’). Ο Ντιλέινι πέτυχε το δεύτερο του τρίποντο και ανέβασε τη διαφορά στους 7, 68-61 (28’). Το σκορ με τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου ήταν το 71-65.

Ο Ντιλέινι ήταν «καυτός» και με ακόμα ένα τρίποντο έφτασε το σκορ στο 76-67 (31’). Ο Ράις βρήκε απάντηση με δικό του τρίποντο και μείωσε σε 79-72 (33’). Ο Τόμας με νέο τρίποντο μείωσε κι άλλο το σκορ σε 81-77 (34’). Ο Ντιλέινι δεν σταμάτησε να πρωταγωνιστεί και με ακόμα ένα τρίποντο έκανε το 85-77 (35’). Με ένα «ακροβατικό» λέι απ, ο Ντιλέινι έκανε το 91-81, σε πολύ κρίσιμο σημείο του αγώνα (37’). Και πάλι ο Ντιλέινι πέτυχε το πέπμτο του τρίποντο αυτή τη φορά, με το σκορ να ξεφεύγει σε 94-81 (38’). Οι «πράσινοι» μείωσαν σε 94-85 (39’). Ο Μίροτιτς με κάρφωμα έκανε το τελικό 98-86.

Τα δεκάλεπτα: 28-23, 55-47, 71-65, 98-86

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Ντέιβις 12 (5/10 δίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Χάνγκα 5 (1/4 τρίποντα, 6 ασίστ), Σμιτς 7 (1/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/2 βολές), Οριόλα 7 (1), Αμπρίνες 5 (1 τρίποντο, 4 ασίστ), Χίγκινς 7 (5 ασίστ), Ντιλέινι 17 (1/1 δίποντο, 5/8 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 λάθη), Κούριτς 6 (2), Μίροτιτς 23 (5/6 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 7/7 βολές, 7 ριμπάουντ), Τόμιτς 9 (5 ριμπάουντ).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Τόμας 12 (1/7 τρίποντα), Ράις 10 (1), Παπαγιάννης 6 (4 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 10 (4/5 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Παππάς, Βουγιούκας 2, Τζόνσον, Φρεντέτ 19 (5/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/3 βολές, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 λάθος), Καλάθης 13 (3/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 1/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 2 λάθη, 1 τάπα), Γουάιλι 6, Μήτογλου 5, Μπεντίλ 3 (1).

Ομαδικά στατιστικά

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: 22/35 δίποντα, 13/32 τρίποντα, 15/19 βολές, 34 ριμπάουντ (26+8), 20 ασίστ, 5 κλεψίματα, 11 λάθη, 1 τάπα.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: 26/38 δίποντα, 7/23 τρίποντα, 13/19 βολές, 25 ριμπάουντ (20+5), 19 ασίστ, 6 κλεψίματα, 8 λάθη, 1 τάπα.