Ένα ημίχρονο του ήταν αρκετό

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 3-0 του Ατρόμητου για την 24η αγωνιστική της Super League και κάνει άλλο ένα σημαντικό βήμα για να βρεθεί ακόμα πιο κοντά στο πολυπόθητο πρωτάθλημα.

Ο «Δικέφαλος» με τα δυο τέρματα που πέτυχε στο πρώτο ημίχρονο, έκανε πιο απλή τη συνέχεια του αγώνα. Οι παίκτες του Λουτσέσκου ήταν δραστήριοι δημιούργησαν κινδύνους στην άμυνα των Περιστεριωτών, κατά κύριο λόγο με τον Άκπομ που κέρδισε και δυο πέναλτι.

Τα τέρματα των «ασπρόμαυρων» πέτυχαν ο Ολιβέιρα, ο Μπίσεσβαρ με εκτέλεση πέναλτι και το «κερασάκι στην τούρτα» το έβαλε ο Σφιντέρσκι στο 81’. Ο Βιεϊρίνια στο 15’ είχε την ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, αλλά ο Θεοδωράκης μάντεψε σωστά τη γωνία, στην εκτέλεση πέναλτι.

Το ματς ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ να προσπαθεί να βρει ένα γρήγορο, ενδεικτικό ότι ο «Δικέφαλος» είχε κερδίσει τρία κόρνερ πριν ολοκληρωθεί το πεντάλεπτο. Την πρώτη καλή τελική την είχε ο Ατρόμητος στο 7’, ο Ούμπιδες εκτέλεσε ένα φάουλ, ο Μάντσον αμαρκάριστος έκανε την προβολή με τη μπάλα να πηγαίνει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Στο 15’ ο Μπίσεσβαρ, έκανε την κάθετη, ο Άκπομ κυνήγησε την μπάλα, ο Κατράνης βρήκε τα πόδια του Άγγλου, ο διαιτητής έδειξε το σημείο του πέναλτι, με τον Βιεϊρίνια να το εκτελεί, αλλά ο Θεοδωράκης να βρίσκει τη σωστή γωνία και να διώχνει σε κόρνερ.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να κυκλοφορούν με υπομονή τη μπάλα έξω από την περιοχή του Ατρόμητους και στο 38’ ο Βιεϊρίνια, έκανε τη σέντρα και ο Ολιβέιρα αμαρκάριστος με κεφαλιά έκανε το 1-0.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο Άκπομ με δικό του σόλο μπήκε στην περιοχή από αριστερά, ο Μάντσον του βρήκε τα πόδια, ο διαιτητής έδειξε ξανά την άσπρη βούλα, αυτή τη φορά ο Μπίσεσβαρ ανέλαβε την εκτέλεση, ευστόχησε και έκανε το 2-0.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε με φόρα και στο δεύτερο ημίχρονο, ο Μπίσεσβαρ έφυγε από τα αριστερά, μπήκε στην περιοχή έστρωσε τη μπάλα στον Άκπομ και αυτός από πλεονεκτική θέση την έστειλε άουτ.

Το δεύτερο ημίχρονο δεν είχε καμία σχέση, σε θέμα ρυθμού, οι γηπεδούχοι είχαν το προβάδισμα, οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν να βγουν μπροστά, αλλά η άμυνα του «Δικεφάλου» έδιωχνε όποιον κίνδυνο πήγε να δημιουργηθεί.

Στο 81’ ο Θεοδωράκης έκανε λάθος πάσα, ο Σάκχοφ έκανε την κάθετη στον Μπίσεσβαρ, αυτός έδωσε στον Σφιντέρσκι και ο Πολωνός σε κενή εστία έκανε το 3-0.

Σκόρερ: 38’ Ολιβέιρα, 45+3’ πεν. Μπίσεσβαρ, 81’ Σφιντέρσκι

Κίτρινες: Ενρίκε – Μπρούνο, Στρούγγης, Μάντσον

Κόκκινη: Μπρούνο

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Βιεϊρίνια, Ολιβέιρα, Μαουρίσιο (22’ Σάκχοφ), Λημνιός, Μπίσεσβαρ, Ενρίκε (63’ Γιαννούλης), Άκπομ (80’ Σφιντέρσκι)

Αναπληρωματικοί: Ρέι, Ίνγκασον, Μίσιτς, Κάνιας

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Νταμίρ Κάναντι): Θεοδωράκης, Σάκιτς, Μπουσουλάτζιτς, Κατράνης (46’ Μανούσος), Μάντσον, Ούμπιδες (84’ Κορτ), Στρούγγης (58’ Κωτσόπουλος), Κιβρακίδης, Ενσικουλού, Καρασαλίδης, Μπρούνο

Αναπληρωματικοί: Μάνδας, Βασιλακάκης, Λαζαρίδης, Νάτσος