Τα κατάφερε στο τέλος η Λιλ

Η Τουλούζ κέρδισε τη Γκινγκάμπ, ενώ η Μονπελιέ ήρθε ισοπαλία με την Ανζέ. Νικήτρια αναδείχθηκε και η Λιλ κόντρα στη Σεντ Ετιέν, στο πλαίσιο της 28ης αγωνιστικής της Ligue 1.

ΜονπελιέΑνζέ

Τον βαθμό της ισοπαλίας μοιράστηκε η Μονπελιέ με την Ανζέ, καθώς οι δυο ομάδες ήρθαν ισόπαλες με 2-2.

Μόλις στο 3ο λεπτό της αναμέτρησης ο Ντελόρτ, μετά από πάσα του Λαμπόρντ, άνοιξε το σκορ για τη Μονπελιέ.

Δεκατρία λεπτά αργότερα, ο Σκιρί έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και έκανε το 2-0.

Οι φιλοξενούμενοι έμειναν να αγωνίζονται με δέκα παίκτες μετά την αποβολή του Πάβλοβιτς στο 73ο λεπτό.

Εφτά λεπτά αργότερα ο Φουλγκίνι μείωσε σε 2-1 για την Ανζέ.

Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μπαχοκεν σκόραρε και έγραψε το τελικό 2-2 του αγώνα.

Σεντ ΕτιένΛιλ

Την ίδια ώρα η Λιλ κέρδισε τη Σεντ Ετιέν στην έδρα της και πήρε τρεις πολύ σημαντικούς βαθμούς.

Με 57 πλέον βαθμούς η Λιλ αύξησε τη διαφορά της από την τρίτη, Λυών, και παραμένει δεύτερη πίσω από την πρωτοπόρο Παρί Σεν Ζερμέν.

Ο Πεπέ στο 87ο λεπτό της αναμέτρησης έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και χάρισε στην ομάδα του τη νίκη.

Στο 90’ ο Ντεμπισί αποβλήθηκε, καθώς πήρε και δεύτερη κίτρινη κάρτα και οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα παίκτες.

Μάλιστα στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Καζρί είδε και αυτός την κόκκινη κάρτα για διαμαρτυρία.

ΤουλούζΓκινγκάμπ

Νικήτρια με 1-0 αναδείχθηκε η Τουλούζ απέναντι στην ουραγό του γαλλικού πρωταθλήματος, Γκινγκάμπ.

Με 31 βαθμούς η γηπεδούχος βρίσκεται στην 15η θέση της Ligue 1.

Στο 20ο λεπτό ο Σανογκό, έπειτα από ωραίο στρώσιμο του Γκαρθία, έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους.

Οι φιλοξενούμενοι έμειναν να αγωνίζονται με δέκα παίκτες στο 44’ μετά την αποβολή του Κοκό, αλλά αυτό δεν άλλαξε το αποτέλεσμα του αγώνα.