Ένας «μαγικός» Χάρισον, χάρισε τη νίκη στον Ολυμπιακό

Ήταν να μην πάρει φόρα η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, καθώς μετά τις νίκες απέναντι σε Παναθηναϊκό και Αρμάνι, επικράτησε και της Μακάμπι εντός έδρας, φτάνοντας το ρεκόρ της στο 3-1.

Με ένα τεράστιο τρίποντο του εκπληκτικού Άαρον Χάρισον στο απόλυτο μηδέν, ο Ολυμπιακός επικράτησε της Μακάμπι Τελ Αβίβ (85-82) σε ένα πολύ μεγάλο ντέρμπι στο άδειο «ΣΕΦ» για την τέταρτη αγωνιστική της EuroLeague 2020/21.

Αρχικά, ο Βασίλης Σπανούλης έσπασε ακόμα ένα ρεκόρ, καθώς έγινε ρέκορντμαν εύστοχων σουτ στην ιστορία της διοργάνωσης και μαζί με τους Άαρον Χάρισον (12 πόντοι, δύο ριμπάουντ, τρεις ασίστ και κανένα λάθος), Σάσα Βεζένκοβ (14 πόντοι) και Χασάν Μάρτιν (16 πόντοι, οκτώ ριμπάουντ), που έκαναν σπουδαία δουλειά τόσο σε σκοράρισμα όσο και στα ριμπάουντ, οι «ερυθρόλευκοι», άντεξαν στην πίεση της Μακάμπι του Γιάννη Σφαιρόπουλου και εξασφάλισαν την τρίτη σερί νίκη τους.

Βέβαια, χρειάστηκαν, το μεγάλο σουτ του Χάρισον, που αποδείχθηκε το «φιλί της ζωής». Συγκεκριμένα ο Σκότι Γουίλμπεκιν είχε ισοφαρίσει με δικό του τρίποντο μετά από επιθετικό ριμπάουντ, αλλά ο Χάρισον σχεδόν στο μηδέν απάντησε με δικό του νικητήριο τρίποντο για τον Ολυμπιακό.

Στην πρώτη περίοδο, ο Ολυμπιακός, άργησε να βρει τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι, πήρε όμως δύο τρίποντα από τους φόργουορντ του για το 8-4 (στο 4′). Την στιγμή εκείνη, η Μακάμπι απάντησε με σερί 0-8 και με δύο σουτ του Μπλέιζερ, πέρασε μπροστά (8-12) στα μέσα της περιόδου. Στη συνέχεια, ο Ντόρσεϊ σκόραρε τέσσερις σερί πόντους με δύσκολα σουτ από τα έξι μέτρα και έτσι οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +7 (15-22).

Η εικόνα του Ολυμπιακού ήταν πολύ καλύτερη στην αρχή της δεύτερης περιόδου. Σπανούλης και Τζένκινς έβαλαν τα μακρινά σουτ, Μάρτιν και Πρίντεζης γέμισαν τη ρακέτα και με επί μέρους σκορ 14-4, πέρασαν μπροστά με 29-26 (στο 14′). Οι γηπεδούχοι είχαν βρει ρυθμό και αυτοπεποίθηση, ο Χάρισον έπαιξε εξαιρετικά και στις δύο άκρες του παρκέ, έβαλε τρίποντο για το 44-38 και το 44-40 του ημιχρόνου ήταν το αποτέλεσμα ενός τρομερού ματς με πολύ θελκτικό μπάσκετ.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, Έλις και Βεζένκοβ οδήγησαν τον Ολυμπιακό με γρήγορο 5-0 στο +9 (49-40), ενώ ο δεύτερος πέτυχε και νέο περιφερειακό σουτ για το 54-44 (στο 23′). Όμως, ο  Έλις συμπλήρωσε βιαστικά τα τρία φάουλ και ο κόουτς Μπαρτζώκας, έβαλε στο ματς τον Μάρτιν. Ο Αμερικανός έκανε θραύση τόσο στο ριμπάουντ, όσο και στο σκοράρισμα, έβαλε δέκα πόντους στην περίοδο και βοήθησε σημαντικά,  στο να κρατήσει η ομάδα του το προβάδισμα, συγκεκριμένα 69-66 ήταν το σκορ στο 30′. Το ματς, ωστόσο ήταν «κλειστό», οι άμυνες αρκετά σκληρές και έτσι οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μείνουν κοντά στο σκορ.

Στην τελευταία περίοδο, ο Ολυμπιακός έδωσε γρήγορα δύο φάουλ σε 11″, συμπλήρωσε τα ομαδικά στο 32′, με αποτέλεσμα η Μακάμπι να βρίσκει σκορ από τη γραμμή, που ταυτόχρονα βοήθησε τον Γουίλμπεκιν να βρει ρυθμό. Ο Μπαρτζώκας κράτησε τους Σλούκα – Πρίντεζη στον πάγκο, η ομάδα του σπατάλησε πολλές ευκαιρίες, έμεινε όμως «όρθια» με τον Σπανούλη να γράφει το 75-74 (στο 37′). Ο αγώνας εξελίχθηκε σε θρίλερ στο φινάλε. Ο Ολυμπιακός όντας στο +3 έκανε φάουλ στον Τζόουνς στα 11.2″, εκείνος αστόχησε και στις δύο βολές, η Μακάμπι πήρε όμως το επιθετικό ριμπάουντ κι ο Γουίλμπεκιν έβαλε το τρίποντο της ισοφάρισης (82-82) στα 7.6″.

Και όμως, τίποτα δεν είχε τελειώσει. Η Μακάμπι είχε δύο φάουλ να δώσει και τα ξόδεψε σωστά, ο Ολυμπιακός κράτησε όμως τέσσερα δευτερόλεπτα. Η μπάλα πήγε στον Χάρισον, ο οποίος «εκτέλεσε» στην κυριολεξία από τα οκτώμισι μέτρα και σε νεκρό χρόνο έδωσε μία απίστευτη νίκη δια πυρός και σιδήρου στην ομάδα του.

Τα δεκάλεπτα: 15-22, 44-40, 69-66, 85-82

Ολυμπιακός (Γιώργος Μπαρτζώκας): Χάρισον 12 (2), Λαρεντζάκης, Σπανούλης 11 (3/5 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 2/2 βολές), Σλούκας 6 (0/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μάρτιν 16 (8/9 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Βεζένκοβ 14 (0/3 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Πρίντεζης 6 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουν, 3 ασίστ), Παπανικολάου 3 (1/3 τρίποντα, 6 ασίστ), Ζαν Σαρλ, Τζένκινς 5 (1), Έλις 8 (4/4 δίποντα), ΜακΚίσικ 4 (0/5 τρίποντα)

Μακάμπι Τελ Αβίβ(Ιωάννης Σφαιρόπουλος): Μπράιαντ 12 (1), Γουίλμπεκιν 18 (3/5 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 3/4 βολές, 3 ασίστ), Τζόουνς 12 (3 τρίποντα, 6 ασίστ), Καλοϊάρο 7 (1), Χάντερ 15 (7/10 δίποντα, 1/3 βολές, 6 ριμπάουντ), Κοέν, Ντόρσεϊ 4, Μπλέιζερ 10 (2), Μπέντερ, Ζίζιτς 4 (3 ριμπάουντ, 3 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 21/37 δίποντα, 12/29 τρίποντα, 7/11 βολές, 31 ριμπάουντ (19+12), 22 ασίστ, 6 κλεψίματα, 10 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Μακάμπι: 22/39 δίποντα, 9/16 τρίποντα, 11/19 βολές, 26 ριμπάουντ (20+6), 16 ασίστ, 5 κλεψίματα, 14 λάθη, 1 μπλοκ

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Ο Ολυμπιακός θα πάει στο Μόναχο για να αντιμετωπίσει τη Μπάγερν (23/10 στις 21:30), ενώ η Μακάμπι θα ταξιδέψει στη Μόσχα για να παίξει με τη Χίμκι (23/10 στις 20:00).