Λιγκ Καπ «Νίκος Σαμαράς»: Πρεμιέρα με νίκες για Ολυμπιακό και Παναθηναϊκό

Με νίκη ξεκίνησαν στο Λιγκ Καπ οι Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός, ενώ ιστορική πρώτη νίκη πέτυχε ο Φίλιππος Βέροιας.

Ο Ολυμπιακός νίκησε με 3-0 σετ τον ΟΦΗ στον πρώτο αγώνα για τον Γ΄όμιλο του Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς που έγινε στο γυμναστήριο Μελίνα Μερκούρη του Ρέντη. Οι «ερυθρόλευκοι» πραγματοποίησαν πολύ καλή εμφάνιση και ήταν οι απόλυτοι κυρίαρχοι της αναμέτρησης, με εξαίρεση ένα σημείο μετά τα μέσα του 3ο σετ. Πρώτος σκόρερ των Πειραιωτών και του αγώνα αναδείχθηκε ο Νίκολα Μιγιαϊλοβιτς με 16 πόντους και ακολούθησαν οι Χέρμανς Έγκλεσκαλνς με 14 και Αλεξάνταρ Όκολιτς με 12.

Την Κυριακή (18/10) στις 17:00, ο Ολυμπιακός θα αντιμετωπίσει την Κηφισιά στο Ρέντη, στο τρίτο και τελευταίο παιχνίδι του Γ’ Ομίλου με στόχο να σφραγίσει και τυπικά την πρόκριση στο Final 4 της διοργάνωσης.

Ο Ολυμπιακός κυριάρχησε στα δύο πρώτα σετ χάρις το σερβίς του και σε επιθετικό κρεσέντο του Χέρμανς Έγκλεσκαλνς ο οποίος με διαδοχικούς προσωπικούς πόντους έδωσε το προβάδισμα του +6, διαμορφώνοντας το 10-4. Από εκεί και μετά ο Ολυμπιακός δε συνάντησε καμία δυσκολία στο να διατηρήσει το προβάδισμα του όντας ανώτερος σε όλη τη διάρκεια του σετ, φτάνοντας με αυτό τον τρόπο σε ένα άνετο 25-16. Στο 2ο σετ ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 4-0, ενώ με σερβίς και μπλοκ η διαφορά εκτοξεύτηκε στο 22-9. Εφτασε και στη μέγιστη διαφορά του +14 για 25-11 χάρη στο οποίο οι πειραιώτες προηγήθηκαν με 2-0 στα σετ.

Εμφανώς πιο ανταγωνιστικοί εμφανίστηκαν οι Κρητικοί στο τρίτο σετ, που έβαλαν δύσκολα στον Ολυμπιακό μέχρι τα μισά του σετ. Εκεί μίλησε η ποιότητα του Φρομ ο οποίος με εξαιρετικές άμυνες αλλά και αποφασιστικές επιθέσεις βοήθησε τον Ολυμπιακό να ξεφύγει μέχρι και με +5 (18-13). Σε εκείνο το σημείο οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και πλησίασαν στον πόντο (18-17) δίνοντας εκ νέου ενδιαφέρον στο σετ. Ο Βουλκίδης με πρώτο χρόνο διαμόρφωσε το 21-19, όμως οι Κρητικοί ισοφάρισαν για πρώτη φορά μετά από ώρα στο σετ σε 21-21. Ο Ολυμπιακός έφτασε δύο φορές στο ματς μπολ (24-23, 25-24) με τον ΟΦΗ να χάνει ευκαιρίες για να πάρει το σετ και να μειώσει σε 2-1. Στο 27-28 ο Ολυμπιακός με σερί 3-0 έφτασε το 30-28 και στην τελική επικράτηση με 3-0 σετ.

Τα σετ: 3-0 (25-16, 25-11, 30-28)

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 8 άσσους, 45 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων και του Ο.Φ.Η. προήλθαν από 3 άσσους, 29 επιθέσεις, 2 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Δημήτρης Καζάζης): Φρομ 7 (6/17 επ., 1 άσσος, 40% υπ. – 20% άριστες), Στιβαχτής 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Μιγιαϊλοβιτς 16 (13/21 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 39% υπ. – 28% άριστες), Έγκλεσκανς 14 (13/16 επ., 1 άσσος), Βουλκίδης 9 (4/5 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Όκολιτς 12 (9/11 επ., 3 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 57% υπ. – 57% άριστες), Τζιάβρας (λ), Κασαμπαλής, Στράτος, Ριζόπουλος, Εφραιμίδης.

Ο.Φ.Η. (Άκης Φλαούνας): Ντράγκο 4 (2/5 επ., 2 άσσοι), Καρατζάς 4 (4/7 επ.), Χαντ 2 (2/9 επ., 71% υπ. – 29% άριστες), Τάλερ 1 (1 μπλοκ), Μαρκς 15 (13/30 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ρουμελιωτάκης 2 (2/11 επ., 44% υπ. – 39% άριστες) / Βελούδης (λ, 48% υπ. – 38% άριστες), Μανωλάκης, Χαραλαμπίδης 3 (3/9 επ., 31% υπ. – 15% άριστες), Γαλιώτος 3 (3/3 επ.).

ΜΕ ΤΟ ΔΕΞΙ ΞΕΚΙΝΗΣΕ Ο ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να νικήσει με 3-1 σετ και να κάνει το πρώτο βήμα για την πρόκριση στα ημιτελικά του Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς καθώς πολλά θα κριθούν στον αγώνα με τον Φοίνικα ΟΝΕΧ.

Από τον Παναθηναϊκό απουσίασε ο Γιώργος Στεφάνου ο οποίος έχει θλάση στη γάμπα, ενώ καλή παρουσία έκανε ο Συναδινός στη θέση του λίμπερο.

Στο 1ο σετ ο Μίλωνας φάνηκε διαβασμένος και με τους Χάντ, Βελίσκοβιτς κατάφερε να κυριαρχήσει στην επίθεση, ενώ ο Ανδρεάδης με 3 πόντους από μπλοκ κυριάρχησε στο φιλέ. Από το 14-14 του 2ου σετ και την άνοδο του Τσάτσιτς ο Παναθηναϊκός άρχισε να κυριαρχεί στον αγώνα και να πάρει τον έλεγχο όχι μόνο στο 2ο σετ αλλά και στο υπόλοιπο του αγώνα.

Τα σετ: 3-1 (21-25, 25-21, 25-15, 25-20)

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 6 άσσους, 50 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 33 λάθη αντιπάλων και του Μίλωνα προήλθαν από 4 άσσους, 48 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Μούχλιας 14 (11/24 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 46% υπ. – 23% άριστες), Τσάτσιτς 12 (9/19 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 44% υπ. – 22% άριστες), Γιάκομπσεν 2 (2/2 επ.), Ρανγκέλ 11 (10/15 επ., 1 άσσος), Ράπτης 15 (12/26 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Πελεκούδας 9 (6/9 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ0 / Συναδινός (λ, 70% υπ. – 50% άριστες), Πανταλέων.

Α.Ο.Ν.Σ. ΜΙΛΩΝ (Σάκης Ψάρρας): Μαντέκας 5 (4/11 επ., 1 άσσος, 65% υπ. – 41% άριστες), Μαζιάρζ 8 (4/9 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Χαντ 17 (16/33 επ., 1 μπλοκ), Δρογκάρης 1 (1 μπλοκ), Ανδρεάδης 8 (5/11 επ., 3 μπλοκ), Βελίσκοβιτς 13 (11/31 επ., 2 άσσοι, 54% υπ. – 38% άριστες) / Δαρίδης (λ, 75% υπ. – 44% άριστες), Χανδρινός Σπ., Κάβουρας, Κανελλόπουλος, Λάππας 7 (7/14 επ., 65% υπ. – 35% άριστες.

ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΝΙΚΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΦΙΛΙΠΠΟ ΒΕΡΟΙΑΣ

Την πρώτη του νίκη σε επίσημη διοργάνωση της Volley League πανηγυρίζει ο Φίλιππος Βέροιας. Οι νεοφώτιστοι νίκησαν τον Ηρακλή με 3-0 σετ στον πρώτο αγώνα του Α΄ομίλου που γίνεται στη Βέροια.

Από την αρχή ο αγώνας στο ΔΑΚ Βέροιας, «Δ. Βικέλας» είχε αμφίρροπο χαρακτήρα καθώς μέχρι το 11-11 οι δυο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ. Το καλό σερβίς του Γκιόν, δημιούργησε προβλήματα στην υποδοχή του Φίλίππου Βέροιας , με αποτέλεσμα ο Γηραιός να ξεφύγει με 14-11. Η ομάδα της Βέροιας αντέδρασε, με μπλοκ του Στέλιου Τζιουμάκα προσπέρασε με 20-18 και τελικά κατάφερε έπειτα από 3 χαμένα σετ μπολ να προηγηθεί από διπλή μπαλιά του Πέντσεφ με 27-25, 1-0 σετ.

Στο 2ο σετ με καλύ ψυχολογία και εκμεταλλευόμενος τα λάθη του αντιπάλου του ο Φίλιππος Βέροιας ξέφυγε αρχικά με 6-3 και 10-5. Ένα νεκρό διάστημα για την ομάδα του Σωκράτη Τζιουμάκα, έφερε το ματς στα ίσα για τον «Γηραιό» μέχρι και το 14-14. Εκεί δύο συνεχόμενοι άσοι του Εντουάρντο, ξεκόλλησαν την ομάδα της Βέροιας 17-15 που ανεβάζοντας τη διαφορά στο +4 , 20-16, ζευγάρωσε με 25-20, από ένα, χαμένο σερβις του Γκιόν, τα κερδισμένα της σετ 2-0.

Στο τρίτο σετ οι ερυθρόλευκοι της Βέροιας μπήκαν αποφασισμένοι να καθαρίσουν το ματς και αφού πήραν κεφάλι με 13-7 και 16-8 υποχρεώνοντας τον Χρήστο Πάτρα, να αποσύρει τους ξένους του Κάιο, Βάργκας, περνώντας στη θέση τους Χατζηπαραδείση, Βαρβετσιώτη. Ωστόσο ο Φίλιππος Βέροιας, κυριαρχώντας σε όλους τους τομείς, πατούσε γερά μέσα στ γήπεδο και χωρίς να απειληθεί έφτασε εύκολα με 25-14 στο θρίαμβο 3-0 σετ , πρώτο βήμα για την πρόκριση των διοργανωτών στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Τα σετ: 3-0 (27-25, 25-20, 25-14)

*Οι πόντοι του Φίλιππου Βέροιας προήλθαν από 2 άσσους, 51 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων και του Ηρακλή προήλθαν από 4 άσσους, 34 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 16 λάθη αντιπάλων.

Α.Π.Σ. ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Σωκράτης Τζιουμάκας): Μπίσετ 6 (6/10 επ.), Προύσαλης 1 (1 μπλοκ), Τζιουμάκας Στ. 14 (13/20 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ. – 12% άριστες), Γάτσης 5 (4/6 επ., 1 μπλοκ), Τζιουμάκας Γ. 21 (21/40 επ.), Στουντζίνσκι 10 (7/17 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 65% υπ. – 35% άριστες) / Μπουράκης (λ, 67% υπ. – 58% άριστες), Μιχελάκης, Φερέλ.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΤ. 2015 (Χρήστος Πάτρας): Βάργκας 9 (9/23 επ.), Μαυροβουνιώτης 3 (2/15 επ., 1 άσσος, 89% υπ. – 56% άριστες), Κάιο 5 (4/12 επ., 1 μπλοκ), Κανέλλος 5 (3/3 επ., 2 μπλοκ), Πέντσεφ 4 (2/3 επ., 2 μπλοκ), Γκιόν 14 (12/19 επ., 2 άσσοι, 56% υπ. – 14% άριστες) / Κωνσταντινίδης (λ, 69% υπ. – 25% άριστες), Χατζηπαραδείσης 1 (1 άσσος), Βερβεσιώτης 2 (2/5 επ.), Πητακούδης, Στεφανίδης Αγγ.