Εντός έδρας νίκες για Βαλένθια και Οσασούνα

Στην 8η αγωνιστική της La Liga, Βαλένθια και Οσασούνα επικράτησαν εντός έδρας με το ίδιο σκορ (2-1) απέναντι στις Αλαβές και Βιγιαρεάλ αντίστοιχα.

Βαλένθια-Αλαβές 2-1

Στο Μεστάγια, Βαλένθια και Αλαβές ήρθαν αντιμέτωπες, με τους γηπεδούχους να επικρατούν με 2-1.

Από την αρχή της αναμέτρησης, οι δύο πλευρές επιχείρησαν να απειλήσουν με στατικές φάσεις την αντίπαλη εστία χωρίς να τα καταφέρουν. Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν μπροστά στο σκορ, όταν στο 27’, ο Γκόμεζ έκανε ένα θαυμάσιο τελείωμα, αφού εξασφάλισε λίγο χώρο μετά την πάσα που δέχτηκε στην περιοχή και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Η Βαλένθια απείλησε ξανά στο 43’, αλλά το σουτ του Ροντρίγκο πέρασε ελάχιστα έξω.

Χωρίς πολλές αξιοσημείωτες φάσεις, συνεχίστηκε το δεύτερο μέρος, με τα κόρνερ και τις αλλαγές να μην βοηθούν στην ανάπτυξη του παιχνιδιού. Στο 80’, οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι στο τάκλιν που Σιβέρα εντός περιοχής και τρία λεπτά αργότερα (83’), ο Παρέχο ανέλαβε την εκτέλεσή του, η οποία κατέληξε στην κορυφή της εστίας, κάνοντας το 2-0.

Έξι λεπτά αργότερα (89’), οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν, όταν ο Πέρεθ πήρε την μπάλα μετά από απόκρουση του τερματοφύλακα, εξαπολύοντας ένα άπιαστο σουτ για το 2-1. Ήταν πλέον αργά για την Αλαβές να ισοφαρίσει και το 2-1 ήταν το τελικό σουτ.

Οσασούνα-Βιγιαρεάλ 2-1

Η Οσασούνα υποδέχτηκε την Βιγιαρεάλ στο Ελ Σαντάρ και επικράτησε με 2-1 κάνοντας την ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο.

Η Βιγιαρεάλ άνοιξε το σκορ μόλις στο πέμπτο λεπτό, όταν ο Τόρες βρέθηκε στο σωστό σημείο την σωστή στιγμή για να πάρει το ριμπάουντ στην περιοχή και να στείλει την μπάλα σην αντίπαλη εστία για το 0-1. Οι φιλοξενούμενοι είχαν κερδίσει αρκετά κόρνερ, τα οποία όμως δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν, με αποτέλεσμα το 0-1 να είναι σκορ ημιχρόνου.

Στο πρώτο λεπτό του δεύτερου μέρους (46’), οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν όταν ο Ρονκαλια πήρε την πάσα και εξαπέλυσε ένα δυνατό σουτ, το οποίο κατέληξε στην δεξιά γωνία, διαμορφώνοντας το 1-1. Οι αλλαγές και οι τραυματισμοί μείωσαν την ροή του παιχνιδιού, αλλά η Οσασούνα κατάφερε να κάνει την ανατροπή λίγο πριν το τέλος.

Στο 79’, ο Αβίλα πήρε το ριμπάουντ και από την άκρη της περιοχής έκανε ένα σουτ το οποίο πήγε στο δεξί δοκάρι για το 2-1. Καμία από τις δύο πλευρές δεν κατάφεραν να σημειώσουν κάποια καλή ευκαιρία για γκολ και το 2-1 έμεινε ως το τέλος.